Dolar : Alış : 6.1516 / Satış : 6.1626
Euro : Alış : 7.0624 / Satış : 7.0751
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14290 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

METİNA AŞİRETİ BÜYÜYOR…

Tweet
06 Ekim 2017 - 7.433 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»METİNA AŞİRETİ BÜYÜYOR…

ÖZEL HABER

METİNA AŞİRETİ BÜYÜYOR…

 

Güneydoğunun en büyük aşiretlerinden biri olan METİNA aşireti yeniden birleşerek büyüyor. Sosyal medya hesabı kurarak yeniden bir araya gelen METİNA aşireti üyelerinin sayıları şimdiden yaklaşık 50 bin’i buldu. Aşiretin toplam nüfusu ise tahmini yaklaşık 1 milyon kişi olduğu sanılıyor.

 

Güneydoğu da bir çok kan davalılarını barıştırarak yeniden gündeme gelen METİNA aşireti ni şimdiden bir çok siyasi parti ziyaret ediyor. Özellikle seçim zamanı siyasi partilerin tüm dikkatlerini üzerilerine çeken METİNA aşireti Merkezi Diyarbakır’da bulunan birde dernek kurdular derneğin ismi de METİNA YARDIMLAŞMA, DAYANIŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ

 

“METİNA AŞİRETİ KİMDİR”

 

METİNAN AŞİRETİ Türkiyedeki Merkezi Mardin (Derik, Mazıdağ) D.bakır(Çınar) Ş.urfa(Viranşehir) arasında olan yaklaşık 60 köy ve mezradan oluşan bölgedir.

Diyarbakır’da Mitannilerin günümüzde varisleri olarak kendisini gören ve Metinî olarak kendisini ifade eden aşiret yapısı, varlığını Çınar Karacadağ Bölgesi’nden Derik-Mazıdağ kısmına kadar olan kesimde korumaktadır.

Çınar’da “Hurri” ismini taşıyan iki yer adı bulunmaktadır. Günümüzde Sırımkesen olarak bilinen köyün esas adı, Hurhurik’tir. Hurhurik’in batısında Beneklitaş (Keldiz) köyüne geçit veren alan Besta Huriyan (Huriler Yamacı) olarak isimlendirilmektedir.

Çınar’ın tarihî yerleşim alanı olan ve bir zaman devlet konumuna sahip Toşhana (Altunakar Köyü), I. Salmanassar’ın Diyarbakır’a saldırmasıyla Mitanni Egemenliği’nden çıkmıştır. Toşhana, günümüzde isim olarak “Tavşan” olarak adlandırılsa da dünün bu güne yansımasındadır.

Karacadağ’dan Şamrah- Çiyaé Mazi ( Mazıdağ) ve Derik’e kadar uzayan alana “Mahala Metinan” denmektedir. Karacadağ kısmında kalanların önemli bir kısmı Zazaca konuşurken Derik ve Mazıdağ ilçelerine yakın kısımlarda Kürdçe konuşulmaktadır. Mahala Metinan, başlı başına esaslı bir aşirettir ve günümüzde bu aşiret kollara ayrılmış durumdadır.

Diyarbakır’da Mitanni ismini taşıyan yerler Çınar, Derik ve Mazıdağ ile sınırlı değildir.

Dicle (Piran) İlçesinde bulunan Kal’a Mitanan (Mitanni Kalesi), ilçenin Sağlam Köyü’nde bulunmaktadır.

Çınar’da bulunan Hurhurik Köy ismi, Hani ilçesinde de bir yerleşim alanına isim olmuştur: Hurri(Gömeç Köyü) Hani İlçesinin Asurluların Hurileri isimlendirirken kullandıkları Hanigalbat ile bir ilişkisi olmalıdır. Çünkü Gömeç Köyü’nün halen “Huri” olarak telaffuz edilmesi, Aka Köyünün “Hurrik“ olarak isimlendirilmesi ve “Hanigalbat” adı ile Hani arasındaki bağlantıyı bizce akla getirmektedir.

Mazıdağ’da Derik’te Mitannilerin yerleşim alanı olarak bilinen köylerde arkeolojik kazıların yapılmamış olması, Mitannî Devleti’nin hakkındaki belgelere ulaşmamızı engellemektedir. Tespit ettiğimiz kimi alanlarda Mittanîlere ait olduğu söylenilen harabelerin bir zaman bulunduğu mekânların yer varlığı günümüzde de söz konusudur.

Irak Kuzeyi’ne sarkan Metinâ Dağları da Mitannî Devletinin günümüzdeki yansımasıdır, kullanım biçimi açısından. Suriye’de de kendisini Metinî olarak isimlendiren aşiret kolları bulunmaktadır.

 

 

 

7022 Total Views 11 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

ESAT GÜNGÜRÜR
07 Ekim 2017 - 09:32

SLM HABER İ OKUDUM ÇOK GÜZEL DOĞRU AMA ÇOK EKSİK İNŞALLAH Bİ DAHAKİ HEBERDE DAHA DETAYLI HABER YAPACAĞINIZA İNANNİYORUM YİNEDE ELİNİZE SAĞLIK İYİ YAYINLAR DİLİYOR

ESAT GÜNGÜRÜR
07 Ekim 2017 - 09:34

SLM HABER İ OKUDUM ÇOK GÜZEL DOĞRU AMA ÇOK EKSİK İNŞALLAH Bİ DAHAKİ HEBERDE DAHA DETAYLI HABER YAPACAĞINIZA İNANNİYORUM YİNEDE ELİNİZE SAĞLIK İYİ YAYINLAR DİLİYORUM

admin
08 Ekim 2017 - 23:30

teşekkür ederiz. bilgi konusunda bizlere yardım edeceğinizden şüphemiz yoktur. Bizler her zaman METİNA aşiretinin yanında olacagız. Sizlerinde sayfamızı paylasarak destek olmanızı ümid ediyoruz

Faik4747
03 Ocak 2018 - 03:12

Katıliyorum size esat by eksik yazılmış fazla yazılmamış

Faik
03 Ocak 2018 - 03:11

Evet doğrudur eksik yazılmış fazla yazılmamış inşallah büylecede dawam ederiz tebrikler metina aşireti👍👍

İlgili Terimler :
..
  • RSS
  • Facebook