Dolar : Alış : 2.9826 / Satış : 2.988
Euro : Alış : 3.3453 / Satış : 3.3513
HAVA DURUMU

Diyarbakir27°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıp yakınlarından “dokunulmazlık” tepkisi

Tweet
21 Mayıs 2016 - 241 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kayıp yakınlarından “dokunulmazlık” tepkisi

Kayıp yakınları ’da düzenledikleri eylemde konuşan Kıymet Zengin AKP, MHP ve CHP oyları ile Meclis’ten geçirilen dokunulmazlık tasarısına tepki göstererek, “Erdoğan televizyon kanallarında çıkıp, ‘benim halkım bu vekilleri istemiyor’ diyordu. Biz de seni Cumhurbaşkanı olarak görmüyoruz” dedi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi üyeleri ve kayıp yakınları, “faili meçhul” cinayetlerin aydınlatılması ve faillerinin açığa çıkarılması talebiyle gerçekleştirdikleri eylemin 380’inci haftasında Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemde konuşan İHD Şube Başkanı Raci Bilici, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’na dikkat çekerek, buna ilişkin etkinlikler düzenleyeceklerini açıkladı.

Ardından ağabeyleri Mehmet Tekdağ ve Ali Tekdağ’ı gözaltında kaybeden İffet Mutaş, 1993-1994 yıllarından beri kayıplarını aradıklarını belirterek, “Biz kayıplarımızı bulmaya geldik. Kanımızın son damlasına kadar eylemlerimize devam edeceğiz” dedi. Kayıp listesinde bulunan Ali Tekdağ’ın eşi Hatice Tekdağ ise, devlet tarafından sürekli baskın, şiddet ve kaçırılmalara maruz kaldıklarını söyledi. Devletin kendisini defalarca basına konuşmaması için tehdit ettiğine dikkat çeken Tekdağ, “Devlet beni de kaçırdı, basına konuşmamam için tehdit ettiler. 1 yaşındaki bebeğimi pencereden atmak istediler. Çocuklarımızın, yakınlarımızın cenazelerini göremedik. Biz Kürtler böyle katledilmekle bitmeyiz. Ayaklarım tutana kadar mücadeleye devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Devletin Kürtleri yok saydığını bu yüzden vekilleri saf dışı bırakmak istediğini söyleyen Kıymet Zengin ise “Erdoğan televizyon kanallarında çıkıp, ‘benim halkım bu vekilleri istemiyor’ diyordu. Biz de seni Cumhurbaşkanı olarak görmüyoruz, diyoruz. Devlet vekillerimizi Meclis’te istemiyor, çünkü Kürtleri yok sayıyor. Ama biz her anlamda mücadele edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından eylem sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter