Dolar : Alış : 6.1242 / Satış : 6.1353
Euro : Alış : 7.2007 / Satış : 7.2136
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bölge Çocuk Gastroenterolog’a kavuştu!

Tweet
15 Temmuz 2015 - 12.047 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Bölge Çocuk Gastroenterolog’a kavuştu!

Sağlık Bakanlığı zorunlu hizmet kapsamına giren çocuk Gastroentolog’u Diyarbakır’a atadı. Güneydoğu’da 15 ile hizmet veren Diyarbakır Hastalıkları Hastanesi’ne atanan uzman Doktor Aykut Bayrak, hasta kabulüne başladı. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi yöneticisi Dr. Serhat Samancı, hastanelerin son aylarda üniversite düzeyinde hizmet verdiğini söyledi.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Sağlık Bakanlığı Diyarbakır’da yıllardır boş bulunan ve hastaların çevre illere gitmesine neden olan kadroya çocuk Gastroentolog atayarak önemli bir sıkıntıyı giderdi. Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi yöneticisi Dr. Serhat Samancı’nın katkıları ve yoğun ısrarları sonucu geçtiğimiz gün Diyarbakır’a atanan Çocuk Gastroentolog Dr. Aykut Bayrak, Marmara Üniversitesi’nde görev yapıyordu. Bölgedeki 15 ile hizmet veren hastanede görev yapacak olan çocuk Gastroentologu Bayrak, hasta sevklerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Günde 40 hastaya bakan ve geldiği günden itibaren 30 hastayı da yatarak tedavi eden Dr. Bayrak, tedavinin yanı sıra endoskopi, biopsi alınma, biopsi sonuçlarına bakılma ve tanı koyma işlemlerini de yaptıklarını söyledi.

HASTA SEVKLERİ ÖNLEYECEĞİZ!

Dr. Bayrak, en büyük sıkıntı mevcut branşının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmaması olduğuna işaret ederek, “Bu açıdan dolayı bölge çok eksik kalmış. Hastalar dışarıya gitmek zorunda kalmış. Bizim amacımız, hedefimiz olabildiğince yapabildiğimiz kadarıyla çözümleyebildiğimiz tüm gastroentolojik problemleri bölge içinde hal etmek. Dışarıya öncelikle sevki kesmek. Hem de halkımıza yerinde hizmet vermek” dedi.

BÖLGEDE ÇÖLYAK HASTALARI BÜYÜK SIKLIKTA

Çölyak hastalığının bölgede çok sık görüldüğüne işaret eden Bayrak. “Bölgede ve Türkiye’de resmi rakamlara göre, 212’de bir görünüyor. Ama bilinmeyen vakalarla 100 hastanın birinde görüldüğünden şüpheleniyor çölyak hastaları. Bunun dışında iltihaplı bağırsak hastalıkları bizim branşımıza giriyor. Beraberinde mide problemi, mide yanması olan hastalar. Ayrıca izleyebildiğim kadarıyla son 1 aylık çalışma sürecinde bölge halkının sebze ve meyve tüketmemesinden dolayı en büyük şikayetlerinden birisi de kabızlık.  Yani kısaca özetlersek, son bir ay Çölyak, iltihaplı bağırsak hastalığı, çeşitli karaciğer hastalıkları, reflü ve kabızlık hastalıkları sıkla gördüm” diye konuştu.

SAMANCI: ÜNİVERSİTE DÜZEYİNDE HİZMET VERİYORUZ

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi yöneticisi Dr. Serhat Samancı da, bölge hastanesi olan Çocuk Hastanesi’nde eksik kalan branşlara atama yapılması için Bakanlık düzeyinde yaptıkları girişimlerin sonuçlandığını ifade ederek, “Bilindiği gibi Diyarbakır ve Bölgede Çocuk Gastroentolog’u branşı bulunmuyordu. Doktorların atamaları yapılmıyordu. Hastalarımız binbir güçlükle başka illere gitmek zorunda kalıyorlardı. Bakanlık düzeyinde yaptığı görüşmeler sonucu Bakanlımız zorunlu hizmet kapsamında bir gastroentologu Diyarbakır’ımıza gönderdi. Hastalarımız adına mutluyuz. İlk hedefimiz, hastalarımızı burada tedavi etmek olacaktır. Hastalarımızı hastaneye bekliyoruz. Çocuk Hastalıkları Hastanesi gerçekten Üniversite düzeyinde hizmet veriyor” diye konuştu.

9205 Total Views 4 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
  • RSS
  • Facebook