Dolar : Alış : 2.9229 / Satış : 2.9281
Euro : Alış : 3.3307 / Satış : 3.3367
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8444 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Annelerin feryadı: “Savaş son bulsun!”

Tweet
07 Mayıs 2016 - 167 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Annelerin feryadı: “Savaş son bulsun!”

Toplumsal değerlerin temel taşını oluşturan anneler, yaşamın her alanında doğrudan, güzellikten barıştan yana tutumlarını sergilemeye devam ediyor. Dünyada ve Türkiye’de Anneler Günü büyük bir coşkuyla kutlanırken, bölgede yaşanan çatışmalardan dolayı, Kürt annelerine ise yine ölüm reva görülüyor. Mayıs ayının ikinci pazarı kutlanan Anneler Günü’nü değerlendiren Beyaz Uca, “Bugün Anneler Günü, ama şu anda aramızda birçok annemiz yok. Çünkü ’da öldürdüler, Cizre’de öldürdüler, Yüksekova’da öldürdüler, Silopi’de yedi gün boyunca cansız bedeniyle Taybet ana sokak ortasında kaldı. Taybet ananın çocukları cansız bedenini günler sonra alabildiler” diye belirtti. Devletin Kürt annelerine zulmü ve acıyı reva gördüğünü dile getiren Beyaz, “Erdoğan bizi Kürt olduğumuz için öldürüyor. Bu ölümler olurken bizler Anneler Günü’nü nasıl kutlayalım” sözleriyle ifade etti.

‘REMZİYE BOR BİR ANNEYDİ’

Van’ın Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde polisler tarafından vurulan ve 8 aylık hamile olan Remziye Bor’a ilişkin duygularını ifade eden Gönül Özdemir, “Bende Xaçort’ta oturuyorum. Daha bir ay önce mahallemizde hamile olan Remziye Bor’u vurdular. Hala hastanede öleceği günü bekliyor. O bir anneydi. Kolaysa gidin orada o annenin anneler gününü kutlayın” diye konuştu. Son dönemlerde yoğunlaşan, polis baskılarından dolayı mahallede huzur kalmadığını söyleyen Gönül, “Polis gece boyunca mahallede devriye gezdikleri için kapımızın dışına çıkamıyoruz. Ne istiyorlar bizden. Anneler Günü’nde bile evlatlarımızı öldürüyorlar, evlatlarımızı tutukluyorlar, annelerimizi vuruyorlar. Ne zamana kadar böyle devam edecek. Evladı olmayan bir anne, Anneler Günü’nü kutlayabilir mi?” sözleriyle tepki gösterdi.

‘YÜREĞİM AĞZIMDA EVLADIMI BEKLİYORUM’

Bir oğlu PKK’ye katıldığını, diğer oğlunun bomba sonucu parmaklarını kaybettiğini söyleyen Medine Işık, “Ben bir gerilla annesiyim. Başka bir oğlum bomba patlaması sonucu parmaklarını kaybetti. Ben Anneler Günü’nde yüreğim ağzımda gerilla olan evladımı bekliyorum” dedi. Kürdistan’da savaşın sürdüğü tüm kentlerde annelerin evlatlarını özlemle beklediklerini belirten Medine, “Benim için Anneler Günü evlatlarımın ellerinden tuttuğum gündür. Evlatlarımı toprağa vermediğim gündür” dedi. Annelerin savaşa dur demesi gerektiğini vurgulayan Medine, “Bütün annelere sesleniyorum evlatlarımız ölürken, evde oturmayın çıkın sokaklara, bu savaşa dur diyelim artık!” ifadelerini kullandı.

‘TOPRAKLARIMIZDA SAVAŞ İSTEMİYORUZ’

Anne olarak savaş istemediğini söyleyen Feleknas Timur ise, “Anneler Günü’nde çatışmasız geçen bir gün istiyorum. Bugün bile bir şehidimizi defnettik. Topraklarımızda savaş istemiyoruz. Ne asker, ne polis, ne gerilla annesi ağlamasın” sözlerini kullandı. Yaşamını yitiren her genç için üzüldüklerini vurgulayan Feleknas, “40 yıldır cenaze defnediyoruz. Kürt halkı olarak hala evlatlarımızı toprağa vermek bizi çok üzüyor. Yaşanan çatışmalardan dolayı, yüzlerce evladımızın, bir cenazesi bile yok. Türk anneleri asker ya da polis yaşamını yitirdiğinde cenazelerinde ‘Vatan sağ olsun’ diyorlar. Evladımız öldükten sonra vatanı ne yapalım bunu düşünmüyorlar” şeklinde konuştu.

‘BİR ANNE OLARAK HİÇ Mİ CANI YANMIYOR?’

Çatışma sürecine değinen ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a seslenen Feleknas, “Buradan Emine Erdoğan’a sesleniyorum. O da bir anne sonuçta kendi topraklarımızda evlatlarımız öldürülüyor. Onun evlatları yurtdışında eğitimler alıyor. Bir anne olarak hiç mi canı yanmıyor” diye sordu.

‘CENAZELER ANNELER TARAFINDAN TESPİT EDİLMEYİ BEKLİYOR’

Yüksekova’da 55. gününde devam eden çatışmalarda birçok cenazenin hala aileler tarafından tespit edilemediğini hatırlatan Meryem Tuncer, “Hala Yüksekova’da cenazeler aileleri tarafından tespit edilmemiş. Bizler anneyiz annenin hiçbir ırkı olmaz. Ölen her çocuk için canımız yanıyor. Şehirlerimizde yaşanan çatışmaların birçoğunda hala evladını bulamayan anneler var” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter