Dolar : Alış : 2.9229 / Satış : 2.9281
Euro : Alış : 3.3307 / Satış : 3.3367
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8444 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘’TÜRKİYE=RTE=AK PARTİ’’

Tweet
06 Mayıs 2016 - 115 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»‘’TÜRKİYE=RTE=AK PARTİ’’

6 Haziran seçimlerinde Ak Parti, tek başına iktidar olabilecek oy yüzdesini alamadı. Koalisyon çalışmaları da gizli ellerin ve emellerin devreye girmesiyle engellenince, 1 Kasım’da seçimler tekrar edildi.  1 Kasım seçimlerine gidilirken de ülkede farklı şehirlerde ardı ardına bombalar patlatıldı. Metropol şehirler kana bulandı. Güneydoğu Bölgesi kan gölüne döndü. Bu ortamda girilen 1 Kasım seçiminde halk,  Ak Parti’ yi yüzde elliye yakın bir oyla iktidara tekrar taşıdı.  Başbakanlık koltuğuna ise Davutoğlu oturdu.

5 Mayıs günü, basın karşısına geçen Davutoğlu, başbakanlık görevini bırakacağını ve 22 Mayıs 2016 günü olanganüstü kongreye gidileceğini beyan etti. Devamında:“Bu bağlamda son MKYK’da yaşananlar ve önergenin kendisi parti usulleri bakımından benim açımdan çok büyük bir önem arz etmiyor. Onun için ilk imzayı kendim attım. Ama takip edilen yöntemi refik olma özelliğiyle bağdaştıramadım. İstişareler neticesinde AK Parti’nin birliğinin, beraberliğinin devamı için refik değişmesindense bir genel başkan değişiminin daha doğru olacağı kanaati bende hasıl oldu” dedi.

Peki bu sürece nasıl gelindi?

Emanetçi Başbakan neden refiklerim beni istemiyor dedi?

Davutoğlu hangi konularda Erdoğan’la restleşti? Madde madde değinmekte fayda var.

 • Şeffaflık Yasası: Davutoğlu, yolsuzluk suçlamalarından rahatsız olduğu bilinen bir durumdu. Şeffaflık yasasını çıkarıp yönetilen suçlamaları bertaraf etmek istedi. Erdoğan ise bu yasanın çıkarılmaması gerektiğini ifade ettiği iddia edilmektedir.
 • Dolmabahçe Masası: Erdoğan, çözüm sürecine yönelik kurulan masanın doğru bulmadığı belirtti. Davutoğlu ise masaya dönülmeli düşüncesindeydi.
 • Koalisyon Talebi: Haziran seçimlerinden sonra Davutoğlu, koalisyon kuralım taraftarıydı.
 • Başkanlık Meselesi: Emanetçi Başbakan ile Cumhurbaşkanı arasındaki en büyük anlaşmazlık başkanlık meselesiydi. Davutoğlu, başkanlık için gerekli desteği hiçbir zaman sağlamadı. Bu da sonunu getiren en önemli durum oldu.
 • Akademisyenler Açıklaması: ‘’Bu suça ortak olmayacağız’’ bildirisine imza atan akademisyenlerin tutuksuz yargılansın diyen Davutoğlu, Erdoğan’ın tam tersi düşüncesinde beyanlarda bulundu.
 • MKYK Toplantısı: Partideki il ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin Davutoğlu’ndan alınması da önemli çatışma sebeplerinden biri oldu. Erdoğan, kendinden habersiz bir imzanın atılmasını istemiyordu.

Cumhurbaşkanın danışmanlarında birinin sosyal medyada ‘’TÜRKİYE=RTE=AK PARTİ’’ tweeti, yaşanılan durumun ve yukarıda birkaç maddeyle özetlemeye çalıştığım durumun en net resmidir. Görülen o ki emanetçi olarak gelen Davutoğlu’nun istenilen şekilde mikrofona konuşmadığı, sarayın duygu ve düşüncelerine tercümanlık yapmadığı anlaşılmaktadır.

Parlementer sistemde ve Türkiye tarihinde örneği olmayan bir kovulma, bir görevden alma hikâyesine tanıklık ediyoruz. Seçimle gelen, millet iradesiyle seçilen bir başkaban, refiklerim beni istemiyor. Ben de ceketimi alıp gidiyorum diyor. MHP de kongere kararı alınırken darbe girişimiyle itham edilen bir partinin muhalifleri, Türkiye’ nin en büyük ve iktidar partisi en beklenemedik bir şekilde kongre kararı alıyor ve söylemler’’ Başbakan’ın kendi kararı, hayırlı olsun’’  şeklinde. Çok tehlikeli süreçlerden geçiyoruz. Dokunulmazlıklar kaldırılıyor, partiler olağan dışı kongrelere gidiyor. Ülkenin Başbakanı, küçümsediğimden değil mahalle muhtarı gibi görevden alınıyor. Dik duramaz mıydı? Dursaydı ne olurdu?  Hain mi yoksa paralel mi olurdu? Davutoğlu,  sineyi millet yerine, sineyi Ak Parti dedi ve tarihe geçti. Aday başbakanlar kim olacak diye düşünmemize ve merak etmemize de gerek yok.

Mehmet Ali ÇOBAN

[email protected]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
 • RSSRSS
 • FacebookFacebook
 • TwitterTwitter
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter