Dolar : Alış : 2.8338 / Satış : 2.8389
Euro : Alış : 3.2278 / Satış : 3.2336
HAVA DURUMU

Diyarbakir18°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Önüne Yatarım(!)

Tweet
07 Nisan 2016 - 317 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Önüne Yatarım(!)

Halk arasında kullanımı pek yaygın olmayan ‘’önüne yatarım’’ sözü yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonra ülke gündemini uzun süre meşgul etti. İran asıllı iş adamı Reza Zarrap ile dönemin bakanlarından Muammer Güler’in arasında geçtiği iddia edilen görüşmede, Muammer Güler’in ‘’Önüne yatarım Reza!’’ ifadesini kullandığı, daha sonra ise ulusal bir gazetenin bu sözü manşet yapmasıyla, aradan geçen zamana rağmen güncelliğini koruduğunu görmekteyiz.

Önüne yatarım, sözü özetle sana bir şey olmaması için her şeyi yaparım manasını taşıyor. Siyasi literatürümüzde menfaat, çıkar şeklinde girmesi pek yakışık olmasa da müspet manada kullanımı da nadiren mümkündür

Malumunuz ülke olarak, her gün farklı illerimizden tecavüz, taciz, şiddet, istismar gibi insani ve islami açıdan hiçbir şekilde kabul edilebilirliği mümkün olmayan hallerin, sapıklıkların yaşandığı bilinmektedir.

Kocaeli’ de, 3 yaşındaki erkek çocuğa tecavüz edildiği ve yoğun bakımda on bir gün kaldıktan sonra hayatını kaybettiği haberi geldi. Kayseri’ de öğretmeni tarafından, liseli kız öğrenciye tecavüz edildiği ve akabinde kız öğrencinin intihar ettiği medyaya yansıdı. İstanbul’da bayan bir öğretmenin, 14 yaşındaki kız öğrencisiyle ilişkisi olduğu savcılık soruşturmasıyla davaya dönüştü. Bingöl’ de, 16 yaşındaki erkek çocuğa, 3 yıl boyunca dört esnafın cinsel istismarda bulunduğu, faillerin cezaevine konulmasıyla duyuldu. Karaman’da İmam Hatip Okulunda görev yapan bir öğretmenin, 10 kişi raporla belirlenmiş, toplamda 45 erkek öğrenciye, Ensar Vakfı’na ait olduğu belirlenen ev veya yurtta, cinsel istismarda bulunduğu savcılık soruşturması ile ülke gündemine oturdu.

Bunları kaleme alırken ve siz değerli okurlarım, bu satırları okurken, kim bilir şu an hangi şehirde ne ahlaksızlıklar yaşanıyor. Haber yapılması bile mide bulandırıcı. İnsanlık dışı fiiliyatlar. Yapanların hadım edilmesi dâhil her türlü cezanın uygulanması bile yaşanılan rezaleti örtemez.

Karaman’daki olayın Ensar Vakfında gerçekleşmesi, Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Ramazanoğlu’ nun ‘’Bu bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.’’ ifadelerinin yanı sıra yüzden fazla STK’nın ‘’Hepimiz Ensarız’’ bildirgesine imza atmaları tepkilere yol açmıştı.

Kemal Kılıçtaroğlu, grup toplantısında, bakan Ramazanoğlu’ nun Ensar Vakfı’ nda meydana gelen olayla ilgili sözlerine atfen; ‘’Ensar Vakfı’ nın önüne yatıyorsun’’ açıklamasıyla üç yıl aradan sonra ‘’önüne yatarım’’ sözü, ülke gündemindeki yerini tekrar aldı. AK Parti, açıklamanın duyulmasından sonra en üst perdeden tepkilerini dile getirdiler. CHP binasının önüne partililer siyah çelenk bıraktılar. Cumhurbaşkanı, ‘’siyasi sapık’’ ifadesini kullandı. Ayrıca kamu oyundan da kınayıcı açıklamalar geldi. Kılıçdaroğlu ise sözlerinin çarpıtıldığını belirtip, söylediklerinin arkasında olduğunu ifade etti.

Bir bayana yönelik bu yakışıksız sözlerinden dolayı Kemal Kılıçdaroğlu’ nu kınıyorum. Karaman’da vukuu bulan rezaletin araştırılması için mecliste komisyon kurulması teklifi için, red oyu veren Ak Partili milletvekillerini de kınıyorum. Ensar Vakfı’na sahip çıkıldığı kadar, “Hepimiz Ensarız” denildiği kadar, ‘’hepimiz çocuğuz’’ denilmediği içinde kınıyorum.

Hak, adalet, ahlak nerede ise orada olalım. Taraf ve taraftar gözüyle olaylara yaklaşırsak hakikati göremeyiz. İstismara maruz kalan çocuklar ile yaşanılan durumdan dolayı ailelerin yaşadıkları tramvalar siyasi malzeme konusu, gündelik meseleler haline getirilmelidir. Sodum; Godum kavimlerin helakına sebep olan fiiliyatlar yaşanıyor. Mesaimizi erdemli, ahlaklı, sağlıklı nesillerin yetişmesi için harcarsak en efdal olanı olur.

 

Mehmet Ali ÇOBAN

[email protected]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter