Dolar : Alış : 2.8846 / Satış : 2.8898
Euro : Alış : 3.2044 / Satış : 3.2102
HAVA DURUMU

Diyarbakir37°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 9680 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

BANA MI SORDUNUZ?

Tweet
03 Temmuz 2016 - 43 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»BANA MI SORDUNUZ?

Dönemin başbakanı iki yıl önce İstanbul’da, İstanbul Dostluk Derneği’nin iftarında şöyle demişti: ‘’İsrail’in Mavi Marmara’ya bir kini var. Pensilvanya’ nın da aynı sebeple Mavi Marmara’ya karşı bir kini var. Ne diyordu? Otoriteden izin aldınız mı? Otorite kim? Güney’deki sevdikleriniz mi, yoksa biz miyiz? Eğer otorite Türkiye’de biz isek, biz zaten o izni verdik.’’

Geçmiş zamanı hatırlatma sadedine olayı hatırlatmakta fayda olacaktır. İHH, Gazze’ deki ablukayı delmek ve oradaki insanlara insanı yardımda bulunmak üzere 22 Mayıs 2010 yılında İstanbul’dan Mavi Marmara filosuyla yola çıktı. Dokuz gün sonra yani 31 Mayıs’ ta İsrail, uluslararası kara sularında gemiye havadan saldırdı. Dokuz can şahadete erdi. Öyle ki saldırıdan sonra İsrail ve Türkiye arasında savaş senaryoları dahi çizildi. İsrail malları boykot edildi. Büyükelçimiz ülkeye çağrıldı. İsrail’le tüm ilişkiler askıya alındı.

Mavi Marmara olayından sonra farklı kesimlerden açıklamalar geldi. Muhalefet partileri gerekli izinlerin alınmasından yana görüş belirtirken Ak Parti ise izinleri dâhilinde yardım filosunun yola çıktığını hatta bu olayı seçim meydanlarında tekrar be tekrar dillendirdiğini, siyasi rakiplerinden özellikle Kılıçtaroğlu’ nu, İsrail söylemi üzerinden mitinglerde eleştirdiği bilinmekle beraber, seçmenlerinden de bol alkışlı dönütler gelmesi üzerine altı yıl boyunca Mavi Marmara vakasını sahiplendiği görüldü.

Aradan altı yıl geçti. Şehit yakınları olay sonrası mahkemelerde İsrail hükümetinden davacı oldu. Mahkemeler devam ederken, Mavi Marmara yüreklerde bir ah olarak tazeliğini korurken, geçen hafta içinde, Amerika’nın arabulucu olduğu, İsrail’ le varılan mutabakat neticesinde, dönemin başbakanı, günümüzün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İHH’ yı kastederek:  “Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir yardım götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?’’ açıklaması bir anda ülkenin ve sosyal medyanın gündemine oturmuş oldu. Seçim meydanlarında, gazete sütunlarında, tv programlarında, köşe yazılarında yıllarca savunulan Mavi Marmara olayı bir anda bana mı sordunuz, meselesine döndü.

Ak Parti seçmenin bu söylem üzerine nasıl bir pozisyon alacağını zamana bırakarak; Ak Parti’ye yakın çizerlerin ve yazarların bu durumdan oldukça rahatsızlık duydukları, köşelerinde Erdoğan’ı eleştirdiklerini görmek mümkündür. En sert eleştiriyi de ismine Kabataş olayından aşina olduğumuz ve şimdi Karar Gazetesi’nde yazılar yazan Elif Çakır mahlaslı Fatma Şahin oldu. Erdoğan 2014’ün 17 Temmuz’ unda, izni biz verdik ve 2016’ın 29 Haziran’ında da yardımları götürürken bana mı sordunuz ifadeleri, Filistin meselesinde çok hassas olan Ak Parti tabanında büyük bir kırılmaya sebep olacağı kaçınılmazdır. Yıllarca terör devleti, katil devlet, lanet devlet olarak lanse edilen İsrail Devleti çok çabuk dostumuz oluverdi Ömer Çelik’in daha evvelki açıklamalarıyla. Siyasetteki bu keskin U dönüşler, Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şartsız bağlı seçmende çok olumsuz bir tavır geliştirmese de ilerleyen süreçlerde çoğu seçmenin bu iki farklı söylemi kantarda tartacakları kanısındayım.

Şunu da unutmamak gerekir ki; altı yıl evvel otorite diyenler, diplomasi sonuna kadar zorlanmalıydı, kaba güce başvurulmamalı düşüncesini savunanlar reel olanı söylemişler meğer.

Mehmet Ali ÇOBAN

[email protected]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
↑ Back To Top ↑