Dolar : Alış : 2.8545 / Satış : 2.8597
Euro : Alış : 3.2161 / Satış : 3.2219
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7872 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksekdağ: “Dolmabahçe Mutabakatı’na geri dönülmeli”

Tweet
24 Ocak 2016 - 92 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yüksekdağ: “Dolmabahçe Mutabakatı’na geri dönülmeli”

Partisinin 2. Olağan Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partilerinin siyaset dışı bırakılmak istendiğini söyledi. “Demokratik Cumhuriyete sımsıkı sarılacağız,” diyen Yüksekdağ, “Gençlerin enerji ve dinamiğiyle geliyoruz,” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde konuştu. HDP’nin umudu ve geleceğini büyütmek için bir araya geldiklerini söyleyen Yüksekdağ, patilerinin siyaset dışı bırakılmak istendiğini vurgulayarak, “Bizler gücümüzün birlikten geldiğini bilerek yeniden daha güçlü yürüyeceğiz. Bizler Gever’den Bizler, Taksim’den Bizler Ege’den Akdeniz’den Karadeniz’den, Biz’ler yaşamın her alanında yeniyi yaratma gücüne sahip olanlar olarak geliyoruz” dedi.

Dolmabahçe Mutabakatı’na geri dönülmesinin önemine de vurgu yapan Figen Yüksekdağ’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“KURDUĞUMUZ KÖPRÜYÜ YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“Bizler her zaman yeni başlangıçlara inandık. Yeni başlangıçların gücüne inandık. Çünkü bizler her şeyden önce bizlerin umuduna inandık. 2014 yılında 22 Haziran günü yine bu salonda yeni bir tarihsel eşiği göğüslemek için sözümüzü ve gücümü buluşturmak için buradaydık. O günden bu yana Türkiye’de çok şey değişti. Geride bıraktığımız zaman diliminde halkların yeniye duyduğu özlem ve öz güven bizleri ayakta tuttu. Bu sürece çok büyük başarılar ve çok büyük acılar yıkımlar sığdırdık. Bugün aramızda olmayan yüzlerce yoldaşımız var. Kimisini Suruç katliamında yitirdik, kimisini Ankara’nın ortasında katlettiler, kimisi sokaklarda katledildi, kimisi de özyönetim ve demokratik Türkiye taleplerinden dolayı katledildi. Cizre, Silvan, Suruç’ta ve özgürlük taleplerinin mücadelesinin olduğu her bir yerde şehit düşen katledilen bütün yoldaşlarımıza buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Onların mücadelesine bir kez daha selam duruyoruz.

“ÖNERİLEN MODEL TEK ADAM VE TEK PARTİ REJİMİDİR”

“Bizler, nefretin sözü karşısında bütün Türkiye halklarının kucaklaşmasının sözünü söyleyeceğiz, hareketini örgütleyeceğiz. Bugün ’da, Cizre’de, Silopi’de bizim bu sözümü ve irademiz vardır. İşte bu sözün hareketi vardır. Artık geldiğimiz tarihsel kavşakta bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bu değişimin HDP’nin temel ekseni olan radikal demokrasidir. Yeni yaşamın bu temeller üzerine kurulması için zulüm iktidarına rağmen kararlı yürüyüşümüzü büyüteceğiz. Onlar bize diktatöryaya dayalı bir cumhuriyet dayatıyorlar, bizler demokratik cumhuriyete sımsıkı sarılacağız. Bizim demokratik cumhuriyetimizde reddedilen, iradesi yok sayılan olmayacak, adaletin, eşitliğin özgürlüğün yani büyük insanlığı evrensel değerlerinin hükmü olacak. Bugünkü siyasi iktidar evrensel değerlerden tamamıyla uzaklaşmış durumda.

 “DOLMABAHÇE MUTABAKATI’NA GERİ DÖNÜLMELİ”

“Bugün ağır tecrit altında olan Sayın Öcalan’ın bir mesajını paylaşmak istiyorum. Bugün ne yazık ki kendisi kongremize mesaj gönderemedi çünkü aylardır çok yoğun bir tecrit altında tutuluyor. Siyasi iktidarın sorumsuz yaklaşımından dolayı barış ve müzakere sürecinin geliştirilmesi için bu fırsat önemli oranda ortadan kaldırıldı. Ben bugün o sürecin olanaklarını yeniden hatırlamanın ve Dolmabahçe Mutabakatı ile gelinen düzeye yeniden dönülerek, sürecin yeniden başlamasının önemine dikkat çekmek istiyorum.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter