Dolar : Alış : 5.0778 / Satış : 5.0870
Euro : Alış : 5.8794 / Satış : 5.8900
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tan’dan Mezar yerleri için Meclis araştırması istedi

Tweet
18 Ocak 2016 - 466 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Tan’dan Mezar yerleri için Meclis araştırması istedi

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, isyan çıkardığı için 1925’te Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda 46 arkadaşı ile birlikte idam edilen başta Şeyh Said ile Bediüzzaman Said Nursi, Seyid Rıza, Şemdinanlı Seyid Abdulkadir ve oğlu Seyid Muhammed’in olmak üzere mezar yerleri ailelerine teslim edilmeyen kişilerin mezar yeri tespiti için Meclis Araştırması istedi.

TBMM Başkanlığı’na dilekçe veren HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 29 Haziran 1925 günü Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda idam edilen Şeyh Said ve 46 arkadaşı ile Bediüzzaman Said Nursi, Seyid Rıza, Şemdinanlı Seyid Abdulkadir ve oğlu Seyid Muhammed, Dr. Fuat ve Erbilli Şeyh Esad Efendi’nin mezar yerleri bugüne kadar ailelerine teslim edilmediğini hatırlattı. Tan, araştırma önergesinde, “Bu konuda Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı arşivlerinin incelenmesi ile ilgili olarak Anayasa’nın 98’inci, İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ederim” dedi. HDP’li Tan, dilekçesinin ‘Gerekçe’ bölümünde, ‘Şeyh Said İsyanı’ olarak adlandırılan 1925 olayları ardından Şeyh Said ve 46 arkadaşının beraber Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda idam edildiklerini ve mezarlarının nerede olduğu bilinmediğini gibi kişisel eşyalarının bile ailelerine verilmediğini ifade ederek, dilekçenin sonunda şöyle dedi:

“MEZAR YERLERİNİN AİLELERE VERİLMEMESİ İSLAM’A AYKIRIDIR”

“İsmi belirtilen tüm bu kişilerin mezar yerlerinin ailelerine ve sevenlerine verilmemesi hem İslam’a ve Uluslararası sözleşmelere hem de vicdani tüm değerlere aykırıdır. Cenevre Ek 1 Protokolü’nde ‘Kayıp ve ölü kişiler’ kısmında söz konusu ölen kişilerin ve bu kişilerin kalıntılarına saygı gösterilmesi, bu tür kişiler için ayrılan mezarlık alanlarına saygı gösterilmesi, ölenlerin kalıntılarının ve kişisel eşyalarının yakın akrabalarının isteği üzerine iade edilmesinin kolaylaştırılması gibi kavramlara değinilmektedir. İslam hukukunda ise düşmanınızın cesedine bile gayri insani davranılamaz denilmektedir. Cesedin ortada bırakılamaz ve mutlaka gömülmesi gerektiği söylenmektedir. Ve en önemlisi de karşı tarafın istemesi durumunda iade edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.” Ferit ASLAN/ (DHA)

223 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
  • RSS
  • Facebook