Dolar : Alış : 2.9788 / Satış : 2.9842
Euro : Alış : 3.2479 / Satış : 3.2537
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5936 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜDAPAR: “İki ayrı masaya kurulmalı”

Tweet
25 Ocak 2016 - 141 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HÜDAPAR: “İki ayrı masaya kurulmalı”

HÜDA PAR gündeme dair yaptığı değerlendirmelerde Kürt Meselesi, Çözüm Süreci ve Muhataplık konularında dikkat çekici açıklama ve uyarılarda bulundu. Yapılan gündem değerlendirmesinde; Kürt Meselesi’nin çözümü konusunda görüşü, önerisi olan her parti, her sivil toplum kuruluşu veya kişinin muhatap kabul edilmesi gerektiği mesajının öne çıktığı dikkat çekerken öte yandan, Devletin sorunu çözmesi için iki ayrı masa kurması gerektiğine vurgu yapıldı.

 “HÜKÜMET YETKİLİLERİ BİRBİRİNDEN FARKLI AÇIKLAMALAR YAPMAKTADIR”

HÜDA PAR Genel Merkezi tarafından yayımlanan gündem değerlendirmesinde, çözüm sürecinin geleceğiyle ilgili devlet ve hükümet yetkililerin farklı ifadeler kullandığına dikkat çekilerek, “7 Haziran 2015 milletvekili genel seçiminden sonra bozulan çözüm sürecin geleceği ile ilgili devlet ve hükümet yetkilileri birbirinden farklı açıklamalar yapmaktadır. Bazı yetkililer HDP ve PKK’nin yeni süreçte asla muhatap kabul edilmeyeceğini beyan ederken, bir başkası PKK ve liderini muhataplık konusunda sürecin tek belirleyicisi gösterme gayretine girmektedir.” denildi.

“EKSİK OLAN DEVLET VE HÜKÜMET YETKİLİLERİNİNİRADE BEYANI”

Kürt Meselesi’nin çözümü noktasında eksik olanın, bir türlü atılmayan hukuki ve siyasi adımlar olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Başından beri dile getirdiğimiz gibi, devlet veya hükümet sistemden kaynaklanan Kürt Meselesi’ne çözüm bulma konusunda samimi ise illa bir muhataba ihtiyacı yoktur. Kürt halkının sorunları, beklentileri ve çözüm önerileri kamuoyu ile paylaşılmış, devlet ve hükümet yetkililerine birçok kez iletilmiştir. Bu sorunun İslami ve insani temelde kardeşçe ve adalet ekseninde çözümü adına söylenmedik söz, açıklanmadık öneri ve dillendirilmedik talep kalmamıştır. Eksik olan, devlet ve hükümet yetkililerinin ortaya bir türlü koyamadıkları irade beyanı ve atılmayan hukuki ve siyasi adımlardır.”

“ÇÖZÜM KONUSUNDA GÖRÜŞÜ, ÖNERİSİ OLAN HER PARTİ, HER SİVİL TOPLUM KURULUŞU VEYA KİŞİ MUHATAP KABUL EDİLMELİDİR”

PKK saldırılarının, çözüm noktasında atılacak adımlara bahane edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “PKK’nin dayattığı şiddet ortamı ve saldırıları bu adımların atılmamasına bahane veya gerekçe olamaz, olmamalıdır. Bu meselenin çözümü için muhataba ihtiyaç varsa partimiz dâhil olmak üzere bu konuda görüşü, önerisi olan herkes; her parti, her sivil toplum kuruluşu veya kişi muhatap kabul edilmelidir. PKK ve şiddet sorunu ile Kürt Meselesi birbiriyle karıştırılmamalıdır.” uyarısı yapıldı.

DEVLET SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORSA İKİ MASA KURMALIDIR

Kürt Meselesi’nin çözümü için ayrı, PKK’nin şiddet sorunu için ayrı bir masa kurulması gerektiğinin ifade edildiği açıklamada, “PKK, Kürt meselesine kaynaklık eden zulüm sisteminin doğurduğu bir sonuç olmakla birlikte bugün hem Türklere hem de Kürtlere zarar veren başlı başına bir sorundur. Devlet hem Kürt Meselesini hem de PKK ve şiddet sorununu muhataplık yoluyla çözmek istiyorsa iki ayrı masa kurmalıdır. Kürt Meselesi için kurduğu masaya halkın tüm kesimlerini davet edip muhatap almalıdır. PKK ve şiddet sorunu için kurduğu masaya da PKK lideri veya yöneticileri davet edilmelidir. HDP kendini hangi masaya ait kabul ediyorsa o masaya oturma noktasında özgür bırakılmalıdır.” denildi.

YA ‘SADECE HDP’ VEYA ‘HDP İLE ASLA OLMAZ’ ŞEKLİNDEKİ AŞIRILIKLAR TERK EDİLMELİ

Hükümetin, Kürt halkının İslami ve insani haklarının iadesi için gayret sarf etmesi ve çözüme odaklanması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı: “Devlet ve hükümet yetkilileri ya ‘Sadece HDP’ veya ‘HDP ile asla olmaz’ şeklindeki aşırılıkları terk etmeli, bütün bir Kürt halkını PKK’den ibaret veya PKK ile bağlantılı görmekten vazgeçmeli, sistem tarafından gasp edilmiş İslami ve insani haklarının iadesi için gayret sarf etmeli ve çözüme odaklanmalıdır. Aciliyetine binaen çukur, barikat ve operasyonlar sebebiyle adeta viraneye çevrilen Sur, Cizre ve Nusaybin gibi tarihi ilçelerdeki yıkım ve kaosun sonlandırılması için gerekli adımlar atılmalı, yardıma muhtaç hale getirilen yerli halkın dramı, maddi ve manevi katkılar sunarak bir seferberlik ruhuyla müdahale edilip sonlandırılmalıdır.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter