Dolar : Alış : 3.0097 / Satış : 3.0151
Euro : Alış : 3.2558 / Satış : 3.2616
HAVA DURUMU

Diyarbakir1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5860 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDK ‘özyönetim deklarasyonu’nu sahiplendi

Tweet
24 Ocak 2016 - 65 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HDK ‘özyönetim deklarasyonu’nu sahiplendi

HDK 6. Olağan Genel Kurulu sonuç bildirgesi açıklandı. Bölge illerindeki çatışmalı sürecin bitirilmesini isteyen HDK, tüm bileşenlerini de özyönetim modellerini tartışmak için konferanslar ve çalıştaylar düzenlemeye çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 40 ilden 600’e yakın delegenin katılımıyla dün Ankara’da gerçekleştirdiği 6. Olağan Genel Kurulu’nun sonuç bildirgesini açıkladı. Sonuç bildirgesinde çatışmalı süreç, özerklik ve yeni anayasa altı çizilen başlıklar olurken; Suriye halklarının kendi kaderlerini ellerine alacakları siyasi çözüm girişimlerine destek verileceği belirtildi. Bildirgede ayrıca kadına ve çocuklara yönelik şiddetin karşısında durulacağı da başlıklar arasında yer aldı.

HDK’nin yeninden inşası hedefiyle oluşturulan sonuç bildirgesi şöyle:

“DEMOKRASİ CEPHESİNİ BİRLİKTE İNŞA” ÇAĞRISI

“* Halklarımızın iradesini hiçe sayarak 1 Kasım “Silahlı seçim”leriyle iktidara el koyan Saray darbesinin Türkiye ve Kürdistan’ı bir faşist diktatörlüğe sürüklemekte olduğunu saptayan HDK Genel Kurulu, halklarımızın süre giden darbe rejimi ve yeniden başlatılan savaşa karşı muhalefetinin, yaşam ve çalışma alanlarında, taban hareketleri çevresinde birleştirilmesi ve bir demokrasi cephesinin aşağıdan yukarıya doğru ve toplumsal mücadeleler zemininde örülmesini öncelikli görevi olarak görür. Bu doğrultuda, Türkiye ve Kürdistan’ın bütün demokrasi ve barış güçlerini, anti faşist dinamiklerini, sendikaları, emek ve meslek örgütlerini, yurttaş inisiyatiflerini, kadın ve gençlik hareketlerini bir demokrasi cephesini birlikte ve acilen inşaya çağırır.

“AKP VE ERDOĞAN ÇATIŞMASIZLIĞI İSTİSMAR ETTİ”

*HDK Genel Kurulu, Kürdistan’da ağır sivil kayıplarla süre giden çatışma ve savaşın asli sorumlusunun “Çatışmasızlık” dönemini Kürt sorununa “Barışçı çözüm” getirmek ve çözümün gerektirdiği demokratik düzenlemeleri gerçekleştirmek yerine Kürt halkına yönelik soykırım hazırlıkları için istismar eden AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu saptar.

“BARIŞ DİLİNİN MEDYA VE KAMUSAL ALANA HAKİM KILINMASI İÇİN SEFERBERLİK”

*15 bin Kürt’ün imhası ve 300 bin Kürt’ün göç ettirilmesi pahasına özgürlük hareketinin tabanının tasfiyesini hedefleyen “Çöktürme Harekatı”nın öngörüldüğü şekilde ilerleyişi Kürt halkının direnişiyle, ağır yıkımlar ve insani kayıplar pahasına birçok ilçede büyük ölçüde durdurulmuş olmakla birlikte, yaygın halk muhalefetinin var olduğu iller ve ilçeler halen askeri kuşatma ve saldırı tehdidi altındadır. Savaş bölgesi dışındaki halklarımız ise, Kürt halkına yönelik savaşa rıza sunmaları için ağır baskılar, ifade özgürlüğü kısıtlamaları ve mutlak bir medya kontrolü altında yalanlarla kuşatılmaktadır. Savaşın gitgide yayılma eğilimi gösterdiğini, halklarımız arasında güvensizlik, nefret ve kin duygularının yükselmekte, toplumsal dayanışmanın zayıflamakta olduğunu gözlemleyen HDK Genel Kurulu, tüm demokrasi, emek ve barış güçlerini, STK’ları, yurttaş girişimlerini, demokratik örgütleri, aydınları, sendika ve meslek odalarını, siyasi partileri, akademik çevreleri ve vicdan sahibi bütün yurttaşları barış içinde yaşama hakkını güvence altına alacak demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü yeni bir anayasa kampanyası da dahil bütün yöntemleri değerlendirerek barış için acilen seferber olmaya, barış dilinin ve söyleminin medya ve kamusal alana hakim kılınması için seferber olmaya çağırır.

DEMOKRATİK ANAYASA

*Darbe rejiminin baskıları ve halkın direnişiyle oluşan yeni güç dengesinin Türkiye’yi hem aşağıdan hem yukarıdan bir siyasal rejim değişikliğine zorladığını saptayan HDK Genel Kurulu, bu süreçte halklarımızın demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi, çoğulcu, özyönetimci, sosyal ve ekolojik bir Anayasa için mücadele hedefiyle harekete geçmesi; bir demokratik Anayasa hareketinin oluşması ve Anayasa yapım sürecinde belirleyici rol oynaması için en küçük birimlerden başlayarak etkin çaba içinde olacaktır. Bununla birlikte HDK Genel Kurulu, Kürdistan kentlerinde savaş ve çatışma sürerken; temel hakların tamamı ayaklar altındayken, medya ağır baskılar altında ve iletişim ortamları Saray muhaliflerine kapatılmışken özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik ve özyönetimci bir Anayasa tartışması yapılamayacağına dikkat çeker. HDK Genel Kurulu, Anayasa çalışmalarının başlayabilmesi için, Kürt halkına karşı sürdürüle gelen kıyıcı savaşa son verilmesi, bütün askeri ve polisiye uygulamalar ve savaş halinin sona erdirilmesi, karşılıklı çatışmasızlığın güvence altına alınması ve halklarımızın Anayasal taleplerini dile getirmelerinin önündeki bütün engellerin ortadan kaldırılması konusunda kararlı bir çalışma içinde olacaktır.

DTK’NİN ‘ÖZYÖNETİM DEKLERASYONU’

*HDK Genel Kurulu, Türkiye’nin bir demokratik cumhuriyete dönüşümünün ancak mevcut aşırı merkeziyetçi, bürokratik, militarist, baskıcı, cinsiyetçi, tekçi, asimilasyoncu, pahalı, kaynak yutan ve Türkiye halklarının özgür yaşama arzularını karşılayamayan devlet yapısının yerel dinamikleri önceleyen, statü taleplerini gören, kaynak ve yetki dağıtım gücünü yerellerle paylaşan demokratik özerklik ilkesini temel alarak gerçekleştirilebileceği gerçeğinden hareketle DTK’nın 26-27 Aralık günlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirdiği Olağanüstü Genel Kurul’da açıkladığı “Özyönetim Deklarasyonu”nu Türkiye’nin bir demokratik cumhuriyete dönüşümü ve Kürt sorununun barışçı çözümü doğrultusunda çok önemli ve yol açıcı bir teklif olarak selamlar ve sahiplenir; bu bağlamda Kürt halkının demokratik özerklik ve özyönetim ilanlarını ve bunları izleyen mücadeleleri Türkiye’nin genel demokratik dönüşümü için somut imkanlar olarak değerlendirir. HDK Genel Kurulu, bütün bileşenlerini Türkiye’nin batısındaki, toplumsal, politik, kültürel, demografik, kentsel ve ekonomik koşullara özgü özyönetim modellerini tartışmak ve kararlaştırmak üzere en kısa sürede konferanslar ve çalıştaylar düzenlemeye ve bu çalışmaların sonuçlarına dayalı olarak mümkün olan her zeminde halkın kendi kendisini yönetme mekanizmalarını harekete geçirerek cumhuriyetin demokratik bir dönüşümle yerelden ve yeniden kuruluşu hedefiyle mücadeleye çağırır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter