Dolar : Alış : 3.0097 / Satış : 3.0151
Euro : Alış : 3.2558 / Satış : 3.2616
HAVA DURUMU

Diyarbakir1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5860 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: ‘‘Yol temizliği gerek’’

Tweet
24 Ocak 2016 - 54 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Demirtaş: ‘‘Yol temizliği gerek’’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, silahların konuştuğu bir yerde silahların üstünlüğünden değil, siyasetin eksikliğinden bahsedilebileceğini söyledi. AK Parti’nin ‘tüm sorunları çözme sözü vererek’ iktidara geldiğini ancak 14 yıllık iktidar boyunca Türkiye’nin tek bir sorununun dahi çözülmediğini de ifade eden Demirtaş, “Hesap sormaktan vazgeçin hesap vermeye gelin,” dedi. Demirtaş, yeni anayasa için de ‘yol temizliği’ talebini dile getirdi ve ‘barış adına’ Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda yer alacaklarını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 2. Olağan Kongresi’nde konuşan Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, kongrenin 7 Haziran ve 1 Kasım’daki umudu büyütmenin vesilesi olacağına inandığını söyledi. Demirtaş, Ortadoğu’da her dakika kanın aktığı bir dönemde kongrenin toplandığını ifade ederek, “Yaramız her saniye daha fazla kanarken siyasetçiler olarak akan kanı durduracak politikayı üretip söz söyleyemiyorsak Türkiye’de siyaset bitmiş demektir. Sahte öncelikleri kendi gündemimizin birinci maddesi yapamayız. Çözüm için silahlar devreye girmişse orada silahların üstünlüğünden değil, siyasetin eksikliğinde bahsetmek mümkün,” diye konuştu.

Demirtaş şunları söyledi:

‘VATAN HAİNLİĞİ’ SUÇLAMALARI

“Herkesin beklentisi çözüm sürecinden kalıcı bir barış çıkmasıydı. O dönemde de bizi ‘vatan hainliğiyle’ suçlayanlar oldu. Özellikle Türkiye’de ırkçı çevreler ‘devleti parça parça ettiğimizi’ iddia ederek saldırıyorlardı. Ülkemizde bütün vücudumuzu taşın altına koyduğumuzda da bizi ‘vatana hainliğiyle’ suçladılar. Bugün de çözüm sürecini bitirenler bizi ‘vatan hainliğiyle’ suçluyorlar.

NAZİ ALMANYASI ÖRNEĞİ

“Türkiye’nin tek Türkiye partisi biziz. Israrla ‘siz bölücüsünüz’ diyenlerin tuzağına düşmeden ülkede yeni bir birlik kurmaya çalıştığımızı anlatmak zorundayız. Birliği iki şekilde sağlayabilirsiniz. Birinci yol tekliği dayatarak, toplumu tekleştirerek birliği sağlayabilirsiniz. Nazi Almanyası da denedi faturası ağır oldu. Ya toplumu tek bir kimlik ve inanç etrafında buluşmaya zorlarsınız, oradan faşizm çıkar ama toplum korkuyla bir arada tutulur. Türkiye’de bu yapılıyor. Ya bizim savunduğumuz gibi herkesin korkmadan, bir arada yaşayabileceği eşitlik temelinde ortak vatanı, ortak cennete dönüştürebilmiş çoğulcu bir demokrasi anlayışı ile birliği kurabilirsiniz. Biz bunu savunduğumuz için ‘bölücü’ oluyoruz. Asıl bölücü anlayış tekçi anlayıştır. Kürt partisi diyorlar, Kürt partisi var olmalı da bunun bir zararı yok. Biz sadece Kürtlerin değil, Ermeniler, Türklerin, Çerkeslerin de Arapların da partisiyiz. Biz bir din partisi de değiliz ama bütün inançların ve dinlerin de partisiyiz. Gerçek Türkiye fotoğrafı budur. Buna aykırı siyaset toplumun doğasına Türkiye’nin gerçeğine aykırı siyaset yapmaktır. Biz HDP olarak bundan vazgeçmeyeceğiz.

ÖZYÖNETİM

 

“Tepeden tek bireyin hükümranlığıyla mı bu kadar çoğulcu bir yapıyı yönetebilirsiniz yoksa öz yönetimine geçerek katılımcı mümkünse doğrudan demokrasi modeliyle yürütmek mi mümkündür? Biz özyönetimi savunduğumuz için yine ‘vatan haini’ ilan ediliyoruz. Ama Türkiye’nin, toplumun bölünmesini engelleyecek bir modelden bahsediyoruz. ‘Madem özerkliği savunuyorsunuz neden şehir savaşları var’ eleştirisi yapılıyor. Özyönetimin barikatla alakası yok doğru, doğal bir şey değil. Bizim savunduğumuz modelde her yerde hendek olacak diye bir şey yok. Biz hendek ve barikat anlayışına yol açan ana soruna bakmamız gerekir. Eğer onu anlarsak diyalog ve müzakere ile bu sorunları çözmek çok kolaydır. Hükümet ise ‘Ben ev ev temizlik yapacağım. Gerekirse sivil katliamları da göze alacağım’ diyerek, bu meseleyi çözmeye çalışıyor. Bizler mevcut durumu kamu güvenliğinin bozulduğu bir durum olarak görüyorsak gelin o zaman bunu çözecek ortak diyalog yolunu kullanalım. Sen hangi mahalleyi temizlemekten bahsediyorsun? İki aydır insanlar evlerinden çıkamıyor. İki aydır herkes bulunduğu evin bodrumunda yaşıyor. Yiyecekleri sınırlı, Sur’da 40 gün oldu. Nusaybin, Silvan Varto buralarda da aynı şeyler uygulandı. Bu kadar sivil insanın özgürlüklerinin sistematik olarak ihlal edildiği rejimin adı ileri demokrasi olabilir mi? Bütün sivil insanlar şu anda katliam tehdidiyle karşı karşıya. Bebekler, 70 yaşındaki kadınlar var.

CİZRE’DEKİ YARALILAR

“2016 Türkiye’sinde siyasetçiler bakanları devreye sokmaya çalışıyor, kavga yürütüyor, yaralıları aldıramıyoruz. Halen Cizre’de bir bodrumda yaralılar. Biz böyle bir ülkede siyaset yapıyoruz. Zorlukları iyi görmemiz lazım. Karşımızdaki ceberrut anlayışı iyi tanımamız gerekir. Bize düşen karşımızda aşılması gereken zorluklar var ve biz bunu kardeşliği büyüterek aşabiliriz. Her bir ölüm yeni duygusal kırılmalar, halklar arasında onarılması imkansız hale gelen duygu ayrımlarına yol açıyor.

YENİ ANAYASA

“Türkiye’nin önünü açabilecek çok büyük bir fırsattır. Hükümet partisinin yeni anayasa anlayışı ile bizim anayasa anlayışımız arasında taban tabana bir farklılık olduğu anlaşılıyor. ‘Barış’ dediğimiz, zaten birbiri ile farklı düşünenler arasında yakalanan uzlaşmanın adıdır. O nedenle Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda barış adına yer alacağız. Orada sizlerin verdiği yetkiyle uzlaşma arayacağız. Yeni anayasa serbest tartışma ortamında mümkündür. Yürüdüğümüz yolun mayınlı olmaması lazım. Yani yeni anayasaya giderken gideceğimiz yolun temiz olması gerekir. Yol temizliği yapmadan attığımız her adımda başımıza nelerin geleceğini bilmeden yeni anayasayı nasıl yapacağız?

GÖREVDEN ALMA VE TUTUKLAMALAR

“Vali kaymakam öz yönetim kelimesini kullanma ihtimali var diye görevden alıyor, tutukluyor. Başkanlığı savunmak serbest ancak biz fikirlerimizi savunamıyoruz. HDP olarak bu yol temizliği yapmak isteyenlerle ortak bir çalışma yapmaya hazırız. HDP zaten bu misyonla kurulmuş bir parti.’’

Demirtaş, Ahmed Arif’in “Anadolu” isimli şiirini okuyarak konuşmasını tamamladı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter