08 Ekim 2015
607 defa okundu

”Öcalan’la görüşme imkânı sağlanırsa şerefle giderim”

Diyarbakır’da bağımsız milletvekili adayı olan Devlet eski Bakanı Salim Ensarioğlu,  İmralı’da çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapacağını belirterek, “Bana ne zaman böyle bir imkan sağlanırsa şerefle giderim, dönerim mevcut hükümet kimse onlara da gerçeği anlatırım. Ve gerekirse MHP’ye, CHP’de aynı şeyi anlatırım. Ayrım yapmadan çünkü bu siyaset üstü bir olaydır. Kan dökülüyor” dedi.

Diyarbakır’da 7 Haziran seçimlerde Ak Patti adayı olan ve 1 Kasım seçimlerinde listeye konulmayan Devlet eski Bakanı Salim Ensarioğlu, Diyarbakır’da bağımsız milletvekili adayı oldu. Bugün basın toplantısı düzenleyen Salim Ensarioğlu, ‘Biz savaşın kölesi değil, barışın elçisi olacağız’ yazılı pankart altında açıklamalarda bulundi. Ensarioğlu, uzun yıllardır barış sürecini savunduğunu ve katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalarda bulunduğunu belirterek bağımsız aday olmasının en büyük nedenin yaşanan süreçte kendisine büyük görevlerin düştüğünü söyledi.

ÇOK HATALAR YAPILDI, BUGÜN BU HALE GELDİK

Zaman zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmelerde düşüncelerini aktardığını belirten Ensarioğlu, şöyle dedi: “Milli Güvenlik Kurulu’nun kararlarının açıklanması yasaktır. Bazıları süresiz bazıları ise açıklamak yasaktır. Gelin o yasağı kaldırın ki o dönemlerde ne olsu hepimiz görelim veya bilenler konuşsun. Çünkü yasal olarak konuşamıyorsun. Ben Milli Güvenlik Kurulu’nun bir üyesi değildim biliyorsunuz ki orada Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı onlar görevli ama netice olarak bize gelen tavsiye kararları olurdu. Burada onlarda açıklansın ve biz şeffaf bu davayı çözelim ben bunun için bu barışın içerisinde olmak istedim. Keşke o yasa çıkarılıp onları da konuşabilseydik. Çok hatalar yapıldı, çok yanlışlıklar yapıldı ve bugün bölge bu hale geldi.”

SEÇİMDEN SONRA YENİ OLUŞUM GELİYOR

Seçimlerden sonra Türkiye’de yeni bir oluşumun olacağını belirten Ensarioğlu, “Ben bağımsızım ama Türkiye’de yeni bir oluşum olacaktır. Çünkü mevcut şuan ki partiler güven kaybetmiştir. Yeni bir oluşumun görevi olan bir parçası benim.  Arkadaşlarımızla zaman zaman görüşüyoruz. Yeni bir oluşum vardır. Ve bu oluşum seçimden sonra daha da açığa çıkacaktır. Çünkü bu saatten sonra bu mevcut partiler o güveni halka veremezler ve bu kanın da durması için yeniden bir hareket olması lazım. Bu oluşum vardır, çalışma vardır o oluşumun da bir parçası da benim” dedi.

AK PARTİ’NİN KULLANDIĞI DİL RAHATSIZLIK YARATIYOR

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ensarioğlu,  Ak Parti’nin bölgeyle ilgili kullandığı dilden rahatsız olduğunu belirterek bu durumu Ak Partili yetkililerle paylaştığını söyledi. Ensarioğlu, “Güneydoğu’da Ak Parti’nin oylarının düşmesinin asıl nedeni budur. Yani burada Ankara’nın dili bazı genel başkan yardımcıları buradaki insanları, İstanbul’daki insanları herkesi rencide etmiştir. Ben o zaman da konuştum Ankara’ya iletilmesi için kullandıkları dil yanlıştır” dedi.

GALİP BENİM SİYASİ MUHATABIM DEĞİLDİR

Salim Ensarioğlu,  yeğeni Galip Ensarioğlu’nun 1 Kasım’da yapılacak olan seçimlerde Diyarbakır ‘da Ak Parti’nin birinci sıradan milletvekili adayı gösterilmesiyle ilgili soru üzerine, “Galip Ensarioğlu benim yeğenimdir. Benim siyasi muhatabım değildir. Benim siyasi muhatabım bunu kibirlik olması için olsun diye söylemiyorum. Benim muhatabım partilerin başındaki insanlardır.  Ben bölgemi seviyorum ve bölgemdeki politikayı da hep doğru olarak götürdüm Ankara’da benim muhatabım değildir. Ama eğer trendi gerçek bir yükselme olsaydı 7 Haziran’da ben demedim beni aday yapın zoraki aday edildim. Peki bu güzel, güçlü parti 4 yıl bu milletvekilin trendini görmedi de son 3-4 aydamı gördü. Trendi yüksektiyse 4 yıl ordaydı o zaman beni çağırmasaydılar” dedi.

SİLVAN’IN GAZZE’DEN BİR FARKI YOKTUR

Bölgede kan aktığını ve bu kanın durdurulması için herkese büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Ensarioğlu, “Ülkemizde bölgemizde kan akıyor. Şimdi Silvan’ın, Gazze’den ne farkı var. Oradaki insanların yaşadıkları korkunç beni arıyorlar ameliyatlı hastalar evlerinden çıkamıyor. Böyle bir şey olamaz” dedi. İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan’la görüşmek istediğini belirten Salim Ensarioğlu, “Ben barışın elçisi olarak ortaya çıktım. Barış için varım. Kalan ömrümü ülkeme, ilime, bölgeme barış için harcamak istiyorum. Öcalan’la görüşmek için Adalet Bakanlığı’na yasal müracaatımı yapacağım. Bana ne zaman böyle bir imkan sağlanırsa şerefle giderim, dönerim mevcut hükümet kimse onlara da gerçeği anlatırım. Ve gerekirse MHP’ye, CHP’de aynı şeyi anlatırım. Ayrım yapmadan çünkü bu siyaset üstü bir olaydır. Kan dökülüyor” dedi. (Sait BAYRAM)

SENDE YORUM YAZ