16 Ekim 2015
106 defa okundu

HDP: ‘Esadullah Timi’ kimdir, talimatları nereden alıyor?

HDP’li Felaknas Uca, Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki duvar yazılamalarını hatırlatarak, İçişleri Bakanı’na, “Uzun zamandır kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olduğu iddia edilen özel birimler ile ‘Esedullah Timi’ arasında bir ilişki var mıdır?” diye sordu. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Sur’daki dört günlük sokağa çıkma yasağının ardından kamuoyuna yansıyan “Esadullah Timi” imzalı duvar yazılamalarını İçişleri Bakanı Selami Altınok’a sordu.

DUVAR YAZILAMALARI

Verdiği soru önergesiyle konuyu Meclis gündemine taşıyan Uca, Sur’daki sokağa çıkma yasağı boyunca halkın temel insani ihtiyaçlarından yoksun bırakıldığını belirterek, mahallelerdeki meskenlerin tahrip edildiğini belirtti. Sokağa çıkma yasağının ardından mahallelerde incelemelerde bulunan heyetin izlenimlerini aktaran Uca, “Allah CC her şeye yeter”, “Türkün gücünü göreceksiniz”, “Ne Mutlu Türküm Diyene” ve “Kanımız aksa da Zafer İslam’ındır” gibi, “Esadullah Timi” imzalı duvar yazılamalarına ve daha önce de Silvan ile Van’daki polislerin “tekbir” getirdikleri videolara işaret ederek, ilgili manzaraların IŞİD’i akla getirdiğini söyledi.

“‘ESADULLAH TİMİ’ KİMDİR?”

Uca, İçişleri Bakanı’na verdiği soru önergesinde, bölgedeki uygulamalar ile ‘Esedullah Timi’ imzalı yazılamaların, 90’larda yaptığı katliamlarla bilinen JİTEM ve Hizbullah’ı akıllara getirdiğini belirterek, ‘Esadullah Timi’nin kim olduğunu sordu. Uca, bölgeye giden heyette yer alan vekillerin özel harekat timi kıyafeti giyen şahıslardan bazılarının Türkçe konuşmadığını ifade ettiğini de hatırlatarak, İçişleri Bakanı Altınok’a, ‘Esedullah Timi’ adında bölgede faaliyet yürüten bir birimin olup olmadığını; eğer böyle bir birim varsa talimatları kimden aldığını sordu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NA MI BAĞLILAR?”

Ayrıca, “Bölgede Cumhurbaşkanlığı’na ait birlikler olduğu doğru mudur?” diye de soran Uca, Bakan Altınok’a şu soruları yöneltti:

* Uzun zamandır kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olduğu iddia edilen özel birimler ile ‘Esedullah Timi’ arasında bir ilişki var mıdır? Eğer Cumhurbaşkanlığı’na bağlı birimler varsa bu birlikler ‘Esedullah Timi’ adlı birim midir?

*  Son bir ayda Diyarbakır’ın Lice, Silvan ve Bismil ilçeleri başta olmak üzere ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan edilen bölgelerde ve son olarak Sur ilçesinde 1’i çocuk olmak üzere 3 kişinin infazı ‘Esedullah Timi’ne bağlı özel hareket timleri tarafından mı gerçekleştirilmiştir?

* Söz konusu sivil ölümlerin Esedullah Timine bağlı kişiler tarafından gerçekleştirildiği iddiaları doğru ise, bu birime bağlı kişiler hakkında herhangi bir yasal soruşturma başlatılmış mıdır? Bu kişiler hakkında herhangi bir yasal soruşturma başlatılmışsa kaç kişi hakkında yasal soruşturma başlatılmıştır?

SENDE YORUM YAZ