09 Ekim 2015
86 defa okundu

HDP Çermik’te Seçim Bürosunun açılışını yaptı

HDP Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde ilk seçim bürosunu açarken, esnaf ve yurttaşları da ziyaret etti. Diyarbakır Caddesi üzerindeki seçim bürosu açılışına HDP Diyarbakır milletvekili adayları Nesrin Şanlı, İdris Baluken, Nimetullah Erdoğmuş ve Ziya Pir’in yanı sıra HDP ve DBP Diyarbakır il yönetimi, Çermik, Ergani ve Çüngüş HDP ve DBP ilçe örgütleri, Ergani Belediyesi eş başkanları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘HERKES YAŞANANLARIN SORUMLUSUNUN KİM OLDUĞUNU BİLİYOR’

Açılışta konuşan Nesrin Şanlı “AKP iktidar olmadı diye HDP’nin başarısını tahammül edemedi ve devreye savaş konseptini koydu. Her şeyin sorumlusunu HDP olarak gösterdi. Herkes biliyor ki yaşananların nedeni AKP’dir. Biz baştan beri haklı bir mücadele yürütüyoruz ve yürütmeye de devam edeceğiz. Halkımızın hakkını sonuna kadar savunacağız, Bismil Silvan ve Sur halkı desteğinizi bekliyor” dedi. Nesrin’in ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili ve adayı Ziya Pir ise AKP’nin savaş konseptiyle Kürtlere diz çöktüremeyeceğini söyledi.

‘ZULÜM ZİHNİYETİ VE VAHŞİ ÇÖZÜM’

İki çözüm yöntemiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Nimetullah Erdoğmuş ise “Bu çözümlerden biri zulüm zihniyeti ve vahşi çözümdür. İkincisi de tarih boyunca bu vahşetin karşısında boyun eğmeyen bir halk çözümüdür. Dün Bismil’deydik. Geçmişte Hasan ve Hüseyin’in başını gövdesinden ayıran bir zihniyetle karşı karşıya kaldık. Kerbela’da nasıl bir katliam yapıldıysa Bismil’de aynı vahşet ve katliam yapılmıştı” dedi.

‘COĞRAFYADA OLUK OLUK KAN AKIYOR’

Son olarak konuşan İdris Baluken de 3 buçuk ay önce yine Çermik’te çalışma yürüttüklerini ifade ederek, “Halkımız oylarıyla meclis çatısı altında kalıcı bir barışı temenni etti. Maalesef saraydaki bir zat yüzünden meclisin kapısına kilit vuruldu. Saraydaki zat yüzünden bu coğrafyada oluk oluk kan akıyor. Bizim de bu kanı aktıran zihniyet karşında direnmemiz gerekiyor. Halkın taleplerine karşı duranlara 1 Kasım’da cevap vermeliyiz. 7 Haziran’dan sonra nasıl içeri kapandılarsa 1 Kasım’dan sonra da sokağa çıkamayacaklar. Zaten Kürdistan da sokağa çıkamıyorlar” sözlerini kullandı.

‘2 KASIM’DAN SONRA SARAY VE ŞÜREKASI’NI YARGILAYACAĞIZ’

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koruma ordusu ile Diyarbakır’a gelip bayram namazı kıldığını ve bunun çok samimiyetsiz olduğunu söyleyen İdris, “Eğer Davutoğlu kendisine güvenseydi, Çermik’e, Çüngüş’e ve Ergani’ye gelirdi. Bunlar içeride de dışarıda da Kürt düşmanlığı yapıyor. Sen bu halkın değerlerini, evlatlarını, camilerini ve cem evlerini bombalarsan buraya gelemezsin. Onlarda biliyor ki gittikçe zamanları daralıyor. 2 Kasım’dan sonra Saray ve Şürekası’nı yargılayacağız. Tüm katliamların hesabı sorulacak. Ekin Wan’ı Hacı Birlik’i sokak ortasında işkence ederek teşhir ettiklerinde ‘hesabı sorulacaktır’ demiştik” dedi.  Konuşmaların ardından milletvekilleri ve beraberindeki heyet Çüngüş’e giderek esnaf ziyaretinde bulundu.

SENDE YORUM YAZ