Dolar : Alış : 2.8695 / Satış : 2.8747
Euro : Alış : 3.2319 / Satış : 3.2377
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7202 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Top atışları başladı, sırada f16’lar mı var?

Tweet
14 Ocak 2016 - 270 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Top atışları başladı, sırada f16’lar mı var?

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaynaklı özellikle iki grup savaş sanatları konusunda epeyce tecrübe kazanmış oldular. Bu gruplardan biri, bir anda türeyen yecüc mecüc gibi önüne kattığı her yeri tarumar eden, taş üstünde taş bırakmayan, barbarlıkta hayvanlık âlemini bile geride bırakan, kendilerine has kafa kesme sahneleri ile adından söz ettiren IŞİD’ çiler diğeri ise yıllarca dağlarda, kırsalda amaçları doğrultusunda mücadele eden PYD’ lilerdir. Özellikle PYD’ nin İŞİD’çilerle verdikleri mücadele neticesinde, mahalle ve şehir savaşlarına dönen çatışmaları sonucunda, Suriye’nin kuzeyinde birçok yeri ele geçirmelerine sebep olmuştur. PYD’ nin mahalle ve sokak çatışmaları şeklinde verdikleri mücadeleler başarıyla sonuçlanınca PYD’ nin Türkiye’deki kolu, PKK’ lılar tarafından da mahalle ve sokak çatışmaları uygulanmaya başlandı. 2013’ ten beri Ahmet Davutoğlu’nun beyanıyla, şehirlere ağır silahlar dâhil yığınakların yapıldığı ifade edilmişti. Burada devletin en yetkililerinin bile durumu bilmelerine rağmen tedbir almamaları ayrıca üzerinde durulması gereken bir mevzudur.

PKK’ lılar silah, erzak ve mühimmat stoklarını yaptıktan ve şehir merkezlerine hendekler kazdıktan sonra, emniyet güçlerinin karşı tedbirler alması sonucunda şehirler, ilçeler, mahalleler ve sokaklar savaş meydanlarına hazır hale gelmiş oldu. Savaş, kırk günden fazladır Güneydoğu’nun farklı il ve ilçelerinde devam etmektedir. Film sahnelerinde rastladığımız savaş manzaraları tüm canlılığıyla gözümüzün önünde devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu kadar uzun süren bir çatışma ortamında başarı sağlamaması alışık olmadığı, şehir savaşlarını tecrübe etmediklerinden dolayı istenilen sonuca varmalarında zorluklar yaşamalarına sebep olmaktadır. Ayrıca iddialara göre çatışma alanında bulunan PKK’lıların Kobani ve benzeri yerlerde eğitim aldıkları hatta Kobani’ den gelenlerin bile olduğu ifade edilmektedir. Bu da PKK’ lılarla olan mücadeleyi daha da zor hale getirmektedir.

Yaşananlara bakıldığında, yapbozun parçaları birleştirildiğinde PKK’ lıların dışarıdan ve ayrıca dış güçlerden yardım almadan amaçlarına kısa vadede ulaşmaları imkânsız görülmektedir. Emniyet güçlerinin kararlılığı ise bu süreci bitirene kadar devam edeceği yönündedir. Çatışma alandaki PKK’lıların bahara veya yaza kadar bu çatışmayı sürdürmesi halinde ki kuvvetle muhtemel sürdürülecektir, dış güçlerin en başta da Rusya olmak üzere yardımda bulunması söz konusu olduğunda, yazdan sonrada Kanton, Özerklik, Özyönetim gibi adına ne denilirse denilsin, hayalleri gerçekleştirildiğinde kara parçaların koyu kırmızı çizgilerle çizilmesinin mevzu bahis olma olasılığı çok yüksektir.

Emniyet güçlerinin tüm ağır silahları kullanmalarına, şehir dışından farklı güvenlik birimlerini bölgeye sevk etmelerine, bu sabah, Diyarbakır merkez Sur ilçesinde top atışlarına başlamalarına rağmen, sayıları söylentilere göre 1000 bulmayan PKK’lılara yönelik başlattıkları operasyonları sonlandıramamaları acaba jetlerin, F16’ların bölgeye intikal etmesi ile mi son bulacak diye düşünmemek elde değildir.

“Sınır komşularla sıfır sorun” politikası amaçlanırken sınırımızın içinde yüz sorun çıkıverdi. Sınır komşularımızın her biri oldu “Sinir komşularımız”. Bu gidişatla devam edilirse bölgede terör devleti olarak bilinen İsrail’ den başka dostumuz kalmayacak gibi. İçerde de bebekler ölmeye, kadınlar kocasız kalmaya, sahipsizler de perişan olmaya devam edecektir. Ülke içindeki bu çatışma ortamının son bulması için Fırat in, Dicle’nin kenarındaki koyunun, kuzunun bile zarar görmemesi adına en yetkiliden en yetkisize kadar çözümün bugün değil şimdi gelmesi için çalışması hayati önem arz etmektedir.

 

DİYŞAD Denetim Kurulu Başkanı

Mehmet Ali ÇOBAN

[email protected]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter