Dolar : Alış : 2.9147 / Satış : 2.9199
Euro : Alış : 3.1961 / Satış : 3.2018
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Teröre lanet okumak çare midir?

Tweet
19 Şubat 2016 - 42 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Teröre lanet okumak çare midir?

Sevgili dostlar terör; Kendi fikirlerini topluma izah etmekte yetersiz olan bir kesim insanların başvurduğu, insanlığın yüz karası faaliyetlerin tümüne denir. Bu olaylara alet olan kimselere de terörist denir.

Her ne kadar sözüm ona devlet askerlerini kast etseler de çoğu zaman masum kimselerin ölmesine ve yaralanmasına sebep olurlar. Kimi askeri hedefleri vursalar da devlet kurumlarını 12’den vursalar da yine maksimim düzeyde zararları millete ulaşıyor.

Ülkemizde meydana gelen; Diyarbakır-Suruç-Ankara-Sultan Ahmet-Ankara-Diyarbakır saldırılarını bir gözden geçirelim bu olaylardan en çok etkilenen halkın ta kendisi değil mi? Milletimizi moralini bozan milyonlarca kimselerin gözyaşlarını dökmeye sebep olan bu saldırıların faillerine lanet etmeyelim de ne yapalım?

Yüce Mevlam takdir buyurmuş bizi dünyaya göndermiş üstelik insan olarak yaratmış, bizim bir birimize destek vererek  şu dertli dünyada hayatı kolaylaştırmak için çalışma ve çaba içinde olmamız gerekirken böyle adi faaliyetlerde bulunup hayatı bize zehir eden kimselere lanet etmeyelim de ne diyelim?

Kim demiş ki bu dünyaya gelen herkesin dediği olabiliyor, hem kim demiş ki herkesin istediği insanlığın ortak değerlerine faydalı sonuçlar getirebilir, “Ekel eksere tabidir” diye(Azınlık çoğunluğa tabi olmalıdır) bir kural var bu da demokrasi olarak dünya hayatına uyarlanmış, arıca “ekser yanılmaz” diye bir ifade var. Dolayısıyla azınlıkta kalırsanız ekserin reyine tabi olmak durumundasınız, tabiî ki varsa bir derdiniz yasal ve anayasal çerçevede dillendirirsiniz ama bu hakka ulaşmak için eğer başka başka canları kurban etmeyi göze alacak kadar gözünüz dönüşse, onlarca kimselerin canice ölümüne sebep olacak saldırı eylem planının bir parçası oluyorsanız size lanet etmeyelim de ne diyelim? Herhalde aferin diyecek halimiz yok.

Hatırlayın bir zamanlar devletin eliyle ülkemizin sathı mahallinde Kürt bölgesi ağırlıklı olmak üzere terör estiren, derin güçlerin adamlarına lanet etmekten başka bir çaremiz yoktu, devletin kendini formatlamasıyla o taraftan bir rahatlama oldu şimdi gavurun maşası bir örgüt ya da örgütler çıkmış aynı suçu işliyorsa bunlara lanet etmeyelim de ne diyelim?

Bu tür örgütlerin, dini, dili, mezhebi onları masum gösteremez, DAİŞ, PKK, DHKP-C onlarını işini kolaylaştıran sözüm ona abdestli Paralel yapılar isim farkı gözetmeksizin hepsi de ortak suçlu değiller mi? İlk paragrafta zikrettiğim saldırıları yapmakta hangi aşamada yer almışlarsa bir milyon laneti hak etmiyorlar mı?

Başta anne babalarınız, akrabalarınız, kendini ait kabul ettiğiniz toplum, vatandaşlarımız hatta Ortadoğu halklarının moralini bozmak bu kadar kolay mı? Devlet bu tür faaliyetlere göz yumabilir mi?Bu tür düşman örgütlere teslim olunabilir mi? Bunlarla müzakere masasına oturulabilir mi?

Hayat silahsız güzeldir, Allah göstermesin bir savaş icap ederse o da sınırda olur, vatan müdafaasıdır, bunun hem din hem dünya literatöründe bir karşılığı vardır.

Sevgili kardeşlerim peki bu kimselere lanet okumak çaremidir? İşte asıl soru bu! Tabiî ki çare değildir. Biz gayretle emekle insan yetiştirme programlarıyla insanımızı eğitseydik, bu tür belalar daha az başımıza gelirdi diye düşünüyorum. İnsan fıtraten günahsız ve iyiliğe ehil bir varlık olarak yaratılıyor, ama şekillendirme tarzı onu “alayı iliyyine” çıkarabildiği gibi, “esfeli safiline” de indirebiliyor.

Yani biz de bu suçların ortağıyız maalesef, belki lanetlenemeyi hak edecek kadar değil, ama az-çok sorumlu olduğumuzu unutmayalım. Bu olayların asıl müsebbibleri de üstat Bediüzzaman’ın “zindika komitesi” adını verdiği şer güçlerdir.

Boşuna dememişler “Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız hububat ekin, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikin, yüzyıl sonrasını düşünüyorsanız insana yatırım yapın”, maalesef birilerinin bu milletin insanına yaptığı yatırım bu gün semeresini veriyor.

Allah beterden saklasın iyi ki Allah’a secde eden bir Cumhurbaşkanımız var, Bir başbakanımız, bir Hükümetimiz var, ah şu yetersiz ve yeteneksiz, bir az da ihanet kokusunu veren bürokrasimiz de olmasaydı ne iyi olurdu diye hayıflanmıyor değilim.

Allah beterden saklasın, terörün hep mağlup olduğunu tarih yazıyor, unutmayalım.

O günleri görmek dileğiyle.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter