Dolar : Alış : 2.8852 / Satış : 2.8904
Euro : Alış : 3.2025 / Satış : 3.2083
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7054 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ne Kürd, Ne Kürdistan İnkar Edilebilir

Tweet
27 Ocak 2016 - 145 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Ne Kürd, Ne Kürdistan İnkar Edilebilir

Bu iki kavramla barışık değilseniz,

*Tarihinize saygınız yok,

*İslam tarihini yalanlıyorsunuz,

*Farkında olmadan Allah’a karşı savaş açmışsınız.

Daha fazla bir şey söylemeye gerek var mı? Bilemem. Galiba bu kadarı yeter.

Ben Kimyagerim malum insan vücudunda birçok element var, birinin yokluğu ile insan vücudunun metabolizması bozulur, tıp/tedavi peşinde koşarak onu tespit edip vücuda zerk ediyoruz ki hayat normale dönsün, aynen mesele buna benziyor.

Yüce Allah Kürtleri yaratmış, bize de ancak bu yaratılış hükmüne saygı duymak düşer. Eğer bu kavimin varlığı yokluğuyla uğraşıp zaman kaybederek, gereksiz politik duruşlar üretirsek, dünyaya ayıracak zamanımız olamayacağı gibi ahrete de memul ve mahzun gitmiş olacağız.

Hele hele bunu Türkiye’de yapanlara binler kere yazıklar olsun. Hatırlayın düşman Ankara’nın eteğine, Polatlıya kadar gelmişti. Öyle ki TBMM’de gündem Meclisin durumu, konumuydu. Acaba yerini mi değiştirsek diyenler vardı, hatta Kayseri’ye taşınması bile dile gelmişti. Deyab Ağa adında bir Kürt vekil; Meclis kürsüsüne çıkıp; “Biz buraya ölmeye geldik, bu can bu bedende olduğu sürece bu meclis burada olacak” demişti. Şu anda dahi bunu yazarken tüylerim diken diken oldu, bir anlamda o günlere gittim ve duygulandım.

Bu meclis Kürtlerin ve Türklerin Meclisidir diyerek önce Büyük Millet Meclisi olarak açıldı, sonra TBMM adını aldı. Bu meclisi Türk meclisi yapmaya hevesli olanlar var, bunlar kapasiteleri düşük, angut tarzı, insan kılıklı kimselerdir. Bu asırda böyle anlamsız ideallere zaman ayrılır mı? Bu ülkeyi seviyorsan Eğitimine, İnancına, Kültürüne, Sanat ve Zanaatına Teknolojisine, Ekonomisine sahip çıksanıza.

1924 anayasasıyla dinimiz ve dilimiz ötelendi. Seyx Sait(daha düne kadar (x) harfiyle kavga ediyorduk, vax ki ne vax) ve arkadaşları tepki gösterdiler. Kimisine göre başarısız oldular denilse de aslında onurlu insanlara bir yol bıraktılar, tıpkı Hz.Hüseyin edasıyla zulme karşı başkaldırmışlardı.

Batılılaşma adına Anadolu da yüz binlerce insan haksız yere infaz edildi. Atıf Hocayı öldürten karar ne kadar haqsızsa Şeyx sait ve arkadaşlarını asan karar da o kadar haqsızdır.

Kürtlerin red ve inkarı yapıldı, ne yaptılarsa Allah’ın ayeti sayılan dillerden biri olan Kürtçeyi yok edemediler. Asimile olan Kürtler dahi dillerinin aşkıyla yaşamaktadırlar.

Osmanlı zamanında Mirekistan olarak Eyalet tarzı idare edilen Kürt ve Kürdistan bölgelerini yok saymak sadece insanı küçük düşürür. Kürtleri küçük düşürmek için uydurulan cümleler dahi Kürtlerin varlığı için yeterli delildir.

*Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete

*Kürtten olsa evliya komayın avluya,

*Kırro mağara numaran kaç? Kuyruklu Kürt..vs.

Hangi birini anlatayım, Türkiye’de Kürtlerin varlığını inkar eden siyasetle uğraşmak kadar abes ve anlamsız bir siyaset dünyada yok gibi. Bir halkın katkılarıyla ülkeyi düşmandan kurtaracaksınız, kalkıp bu halk yoktur diyeceksiniz, Allah aşkına bu kadar kaba bir duruş dünyanın neresinde var?

Neyse ki Son yıllarda AK Parti iktidarı bu yanlışın farkına vardı ve  duruşuyla, yaptığı yasal düzenlemeleriyle Kürtlerin gönlünü kazandı, TRT KÜRDİ tek başına Kürtlere huzur verdi, eğer Sosyalist/Komünist bir hareket olan PKK ve onun görüntüsü olan HDP olmasaydı, Kürt sorunu çoktan hal olmuştu. Bu, çok zor diyenler aslında bir müminin bakışıyla olaya bakmıyorlar mesele burada.

Allah aşkına bir bakın Kürtlerin red ve inkarı Türkiye dışında hangi ülkede bu düzeyde olmuştur. Kürtlere haksız yere yapılan zulüm hangi ülkede yapılmıştır.Sakın Irak’ı, Suriye’yi bana örnek göstermeyin buralarda Kürtlerin devlet üzerinde kayda değer bir hakları yok, Türkiye’de öyle mi? Yeminle söylüyorum eğer son on yılın gelişmeleri olmasaydı şimdi Türkiye ortadan ikiye bölünmüştü, buna şükür etmek lazım ki Kürtlerin %80’i bunun farkında, vatanına milletine bağlı yoksa başımıza bir felaket çoktan gelmişti.

Baksanıza yanı başımızda savaş var ama Kürtler işine gücüne bakmaya devam etmektedir. Eğer PKK Kürtlerin derdine deva arasaydı, onları yerinden yurdundan etmeseydi, halk buna sessiz kalır mıydı? Bu işlerin halkla ilgisi olmadığı kahır ekseriyet tarafından anlaşılmıştır.

Tabi ki insanların ölümü can yakıcıdır ama kendi tercihini yanlıştan yana yapanlar olması da iradelerinin bir eseridir.

Bununla birlikte Kürt yoktur, Kürdistan yoktur demeye kimsenin hakkı yoktur. Irak Kürdistan’ı devletleşiyorsa bunu alkışlamamız lazım. Suriye Kürtleri federatif bir yapıya kavuşuyorsa yine bize “hayırlı olsun” demek düşüyor, Türkiye Kürtlerinin hak ve özgürlüklerinin anayasal bir güvenceye bağlanması için çalışmak her vatandaşın boyun borcudur.

Bu kadar vahim bir süreç yaşamamıza rağmen birileri hala Kürdistan yoktur diyorsa vay hallerine! artık bu tür bir siyasetin zamanı geçmiştir.

Bana inanmıyorsan tarihine saygı duy bari diyorum, siz ne dersiniz?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter