Dolar : Alış : 2.8734 / Satış : 2.8786
Euro : Alış : 3.1926 / Satış : 3.1983
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir20°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6982 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Halka Rağmen Siyaset Olmaz!

Tweet
08 Mart 2016 - 43 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Halka Rağmen Siyaset Olmaz!

Parlamenter sistem Türkiye’de çökmüş vaziyette, bunu hala fark etmeyen var mı acaba? Baksanıza muhalefet milletvekilleri mecliste bir şey yaptıkları var mı? Tek kelimeyle bir şey yok, belki soyut siyaset ve laf ebeliği yapıyorlar, var mı ötesi?

Bir referandum ile anayasa değişikliği halkın önüne gelsin göreceksiniz nasıl da %65-70 ile kabul görür velev ki Başkanlık sistemi de içerse.

Aslında muhalefet halka rağmen siyaset yapmaya çalışıyorlar ama olmuyor işte HDP ile MHP’nin durumu ortada, 1 Kasım seçimlerinde nasıl halktan MHP Vekil sayısı yarıya düştü HDP ise baraj sayesinde bu kadar vekil çıkarabildi. An itibariye bu siyasetle halkın önüne çıkarlarsa ikisi de barajın altında kalır kanaatindeyim.

7 Haziran’da da AK Partiye uyarı vermişti öz eleştiri yapıp halka şirin gözüken AK parti nispeten bir itibar kazandı, ama halkın gözü üzerindedir eğer bu barış sürecini selametle sonuçlandırmazsa artık örmübillah çoğunluk tarzı bir iktidar olamayacağı gibi, nitelikli bir grup ta AK Parti ve yada diğer partilerden ayrılıp yeni bir arayışa girmek durumunda kalacak diye düşünüyorum. Demek istediğim halk Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu genel başkanlığındaki AK partinin iyi niyetine inandı ama bu yenime yetmedi, devamını bekliyor.

Şu anda iflas eşiğinde olan siyasi partilerinde biri HDP’dir, yüz binlerce oy aldığı Diyarbakır’da Eşdeğer Başkanın çağrısı üzerine binleri dahi bir araya getiremiyor, bununla birlikte hala inadında inat diretiyor.

Hiç demez ki söz konusu gürültü patırtı olunca yüzleri bir araya getiremedi/getiremiyor, ama sivil cumaya binler geliyor.

MHP 7 Haziran sonrası zinhar koalisyona yokum deyince o kendi arka bahçesi olarak gördüğü tabanı vekil sayısını yarıya indirdi, işin ilginç tarafı hala da yanlış üzerine yanlış yapıyor, böyle giderse Bahçeli bu partiyi Meclisin dışında bırakacak ne dersiniz?

Aslında bu iki parti modası geçmiş argümanlarla siyaset yaptıkları için kapanmayı haklın ilgisizliğini ve sadık aracılığıyla Meclis dışında kalmayı hak etmişlerdir. Artık Türkiye’deki muhalefete yeni bir vizyon lazım.

Ya CHP’ye ne demeli? “Eski tas, eski hamam” siyaset yapmaya devam ederek yıllardır yerinde sayıyor. Böyle bir ana muhalefet partisi dünyada var mı bilemem.

Ben dört partinin de tabanına sesleniyorum, genel merkezlerinin yakalarına yapışınlar, düzelmeleri için çaba sarf etsinler, bunların yanlış siyasetine hepimizin otlak olduğunu unutmayın.

Ayrıca AK Partiye gelince 1 Kasım’daki başarınız öz eleştirinin yanı sıra muhalefetin başarısızlığının da bir yansımasının neticesinin de olduğunu unutmayın, halk partinizi merceğe almış vaziyettedir haberiniz olsun belki muhalefet partileri meclisin dışında kalabilir ama yeni yeni partilerin meclise girmeleri sürpriz değildir.

Keşke Halkın huzuruna endeksli, kamuoyunun beklentilerine uygun bir Başkanlık Sistemi gelse şu köhnemiş Parlamenter sistemden kurtulsak. En azında ikinci turda iki parti seçime gireceği için Anadolu’da bir hoş görüye vesile olacak, bir de Milletvekili Bakan olmayacağı için Bakanlık beklentisi falan olmayacağı için, mecliste yasama faaliyetlerine daha rahat katkı verecek.

Her şeyin hayırlısı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter