oncu-cocuk

02 Ocak 2016
32 defa okundu

Ey Anadolu İnsanı, Hesaba gel!

Muhterem vatandaşlarım hayatın içinde rolünüz ne olursa olsun, bu ülkenin size ihtiyacı var, ben kategorik olarak size seslenmek istiyorum cevap verip vermemek size kalmış artık.

Ey siyasetçi!

Siyasetinin merkezine milletin menfaatini yerleştir. Siyaseten bir plan proje yaparken bunun sununda vatandaş ne kazanacak diye iki kere düşün. Bireysel menfaatini düşünmene gerek yok, çünkü bu durumda o yenilikten zaten sen de kazanmış oluyorsun.

Bu toplumun inanç, kültür ve değerlerine sahip çık, sosyal barış için söz ve davranışlarına dikkat et, çünkü sen kameraların önündesin senin doğruların da yanlışlarında hayata yön veriyor. Artık bu siyasete bir değer kazandırmanın zamanı geldi de geçiyor.

Siyaset denildiği zaman bireysel menfaat, adam kayırma, hırsızlık/arsızlık  akla geldikçe iflah olamayız çünkü iyi insanlar siyasetten uzak duruyorlar.

Ey Bürokrat!

Şu devletin sevk ve idaresi senin elinde, kurumun için bir SWOT analizi yap ve hazırladığın eylem planı çerçevesinde aktif bir çalışma yap öyle ki vatandaşlarımız seni hayırla yad etsin. Bu gün git yarın gel kötü alışkanlığı artık tarihe karışsın. Unutma ki sen kamu imkanlarıyla vatandaşa hizmet etmekle yükümlüsün. Dolayısıyla vatandaşa üstten bakma, yüzünden tebessüm eksik olmasın. Eğer bu tarihte hala SWOT analizi de neymiş diyorsan yarından tez yok görevinden ayrıl olur mu? Hükümetin ayağına takılma ne dersiniz?

Ey Vatandaş!

Siyaset ve Bürokrat üstü bir kimse olduğunu unutmayın, sen işçisin, iş verensin, işsizsin, öğrencisin vs. yani toplumun kahır ekseriyetini oluşturan sensin.

Yanlışlara karşı sesini yükseltmesini bil, haksızlığa boyun eğme, dernekler, vakıflar, odalar aracılığıyla ilgi alanınızla ilgili projeler üret ve siyaset ve bürokrasiyi kendine hayran bırak, mahcup et ve seni takip etmeye mecbur et.

İnsan hakları konusunda hassas ol, yüce Allah’ın yaratılıştan insanlara verdiği hakları insana verilmesi için gayret et, çalış çabala.

Savunuculuğu meslek edin ve başkasının da hakkını savun, bunu yaparken bir beklentiye girmene gerek yok, çünkü bir insan olarak bu senin, benim görevimizdir.

“ne iş olsa yaparım” diyeceğine benim mesleğim şudur demesini bil, o düzeyde kendini yetiştir, çevreni yetiştir. Senden geçmişse çevreni bu buna göre teşvik et, motive et.

Bir başka kimseyi, ya da kavmi küçük düşürme, empati yapmayı ihmal etme edebildiğin kadar tabi. Türkiye’mizde Kürtler görmezlikten gelindi hep beraber perişan olduk, bir türlü üçüncü dünya ülkelerinin kategorisinden çıkamıyoruz.

Kanaatkar ol, şunu bilmekte fayda var ki, insan ne yaparsa yapsın şu menhus nefsi doyuramaz, o zaman kendine mukayyet ol, helalinden ye, iç, eğlen ki, yarın Mahşeri Kübra’da başınız dik olsun.

Geriye ne kaldı ki Siyasetçi, Bürokrat ve vatandaş üçlüsü kamu menfaati için bir araya geldiler mi hayat sevgi dolu, huzur dolu ve müreffeh olur diye düşünüyorum.

Babayı evlattan, Kadını kocadan ayıran sistem iyi bir sistem değildir, ömrü kısadır, huzura kaynaklı edemez.

Kanaatsizlik insanı bunalıma götürür, felakete sürükler. Allahumahfizna intihara dahi götürebilir.

Sizden de tavsiye bekliyorum. Zaman hak adına sesini yükseltme zamanıdır.

2016 yılınız daha hayırlı olaylarla anılması dileğiyle.

SENDE YORUM YAZ