Dolar : Alış : 2.9084 / Satış : 2.9137
Euro : Alış : 3.2253 / Satış : 3.2311
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7072 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Engelli Vatandaşlarımıza Selam Olsun

Tweet
07 Ocak 2016 - 189 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Engelli Vatandaşlarımıza Selam Olsun

Malum imtihan dünyası; kimi fakir kimi zengin, kimi alim kimi cahil, kimi sağlam kimi engelli sosyal hayatın içinde birbirimizle imtihan oluyoruz.

Zengin, sıhhatli, alim kimseler kendini şanslı avantajlı sanmasın eğer yüce Allah’ın kendisine yüklediği sorumluluğun gereğini yerine getirmiyorlarsa vay hallerine!

Herhangi bir açıdan engelli olan vatandaşlarımız da Rabbına şükür etmesini ihmal etmemelidir. Esas insani değer ruh iledir. İnsana değer katan ruh güzelliğidir. Yüce Allah’ın huzuruna çıkan ruhtur beden değildir. Ama o ruhun yüzü suyu hürmetine cenazesine de ihtiram gösterilir.

Düşüne biliyor musunuz Hz.Peygamber bir ama(gözü görmeyen) sahabeyi iyi niyetle bir an ihmal ettiği için Yüce Allah(cc) kendisini uyarmıştır.

Ayrıca Hz.Muhammed(s.a.s) “Kim ki iki gözü ama olup Allah’a şükür ederse cennete girmeyi hak eder” Dolayısıyla bu engelli halleriyle avantajlı olup, yeryüzünde fitne fesat çıkaran bir çok sağlam kimselerden daha iyi konumda oldukları ortadadır.

Demek istediğim, hayatın içindeki rolümüz ne olursa olsun muhakkak bir hikmeti vardır. Ancak devlet adı verilen organizasyon tüm vatandaşlarını aç ve açıkta bırakamayacağı gibi özellikle engelli vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yapmalı, engelli vatandaşlara katkı adına yasal düzeyde kendilerine rahat yaşama imkâni vermelidir.

“Beyaz baston haftası” münasebetiyle görme engelli vatandaşlarımızla bir araya gelme fırsatını bulduk. Bazı sorunlarını sizinle paylaşmak istiyorum.

*Görme engelliler için ilköğretim okulu var, ama liseleri yok.

* Sosyal konutlarda kömür dağıtılmadığı için 6 Ocak olmasına rağmen hala kaloriferleri yanmıyor.(Diyarbakır’da)

*Birinci derece bir yakını maaş alsa engelli maaşları kesiliyormuş.

*Yeterli derecede eğitim ulaşımı için servis tahsis edilmiyor.

*Her ne kadar son yıllarda bazı iyileştirmeler olsa da maaşları yeterli değildir. Fakat eskisini nazaran hayata daha pozitif bakıyorlar.

*Bazı kimseler sahte raporlarla engelli haklarından faydalandıkları da ayrı bir sorun.

Sevgili dostlar, bizim için küçük bir sorun sayılan bir durum engelli vatandaşlarımız için büyük olabilir, çünkü onlar istedikleri kadar hayatın imkanlarından yararlanamıyorlar. Dolayısıyla onların haklarına sahip çıkmak üzerimizde bir haktır. Bireysel olarak icap ettiği durumda onlara yardımcı olalım, toplu taşıma araçlarında onlara yer verelim. Her fırsatta başta yüz ifademiz olmak üzere söz ve davranışlarımızla onları sevdiğimizi belirtelim. Bu duygular içinde “engelli vatandaşlarımızı selam olsun” diyorum.

Gelin engelsiz bir hayat için dua edelim, biz sağlam oldukça engellilere faydalı olma imkanımız vardır.

Selam ve  sevgilerimle.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter