Dolar : Alış : 2.9084 / Satış : 2.9137
Euro : Alış : 3.2253 / Satış : 3.2311
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7064 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bu Kara Bulutu Sevmedim Arkadaş!

Tweet
15 Aralık 2015 - 131 kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazısı»Bu Kara Bulutu Sevmedim Arkadaş!

Bağlarda iki gencimiz neden öldü???

Keşke bu soruya birileri nitelikli/makul bir cevap verebilseydi, ama ne çare! çünkü onları ölüme mahkum edenler onların dostları olmadığı gibi, perde arkasında kıs kıs gülenlerdir.

Biri namusuna saldırır göğsünü siper edersin, değer,

Biri dinine saldırır canını ortaya koyarsın, değer,

Biri seni evinden barkından etmeye çalışır müdafaanı yaparsın, değer,

Peki böyle bir şey ortada var mı? Yok tabi,

Öz yönetim diyorlar, katil TC diyorlar, İstilacı devlet diyorlar, hepsi içi boş gerekçeler.

Elalem bilsin ki, birileri kazancını, bir başkası konumunu kayıp etmek üzere olup, kudurdukça kuduruyorlar. Akl-ı selim sahibi kimseler bunu biliyor, halkı inandırmakta zorlanınca, ellerinde gencecik kadınlar ve çocuklar kalıyor.

Kadınlara özgürleşmeyi vaat ederek erkeklerin ortak malı haline getirmek istiyorlar, Komünist sistemin kalıntıları Kürtler üzerinde uygulanmak isteniyor.

Zorumuza giden şudur ki bu mücadeleyi Kürtler adına yaptıklarını söylüyorlar. Tarzına bakıyorsunuz tarz yamuk, eğer ben Kürt isem öz vatanımda savaşırsam, haklıysam orada burada saklanmam, başım dik mücadele eder, ölürüm öldürürüm. Erkeliğin payına bazen bu da düşüyor. Ama orada burada saklananlar, barikatların arkasına sığınanlar, ya haksızdırlar ya da Kürt değiller, dilleri Kürt de olsa şahsiyetleri Kürt değildir.

Ya şu kepenk kapamaya ne demeli? Yıllardır aynı usulle kepenk kapama talimatıyla esnafımız kan ağlıyor. Bu kepenk kapama esnafımızı hem mali hem ruhi açıdan kahr ediyor. Bu talimatı verenler bunu bilmiyorlarsa yazıklar olsun! bildikleri halde bu kararı veriyorlarsa milyon kere teessüf ederim. Diyarbakır’ın bu namuslu, helal lokma kazanmak için çırpınan esnafın moralini ne hakla bozuyorsunuz. Defalarca yazılarımda dile getirmişim, örneğin saat 11:00-12:00 saatleri arasında darabalar yarıya kadar indirilir, esnaf dükkanın başında da durur, vatandaş malıyla canıyla eyleme katılmış olur, ve tepki anlamlı olur.

Peki HDP’nin Salı grup toplantısını Diyarbakır’da yapmasına ne demeli, kardeşim siz vekilseniz yeriniz Meclistir, yok siz birilerinin adamıysanız söyleyin Kürt halkı bilsin.

Şimdi burada içi boş ifadelerle, hamasi kavramlarla gençlerimizi galeyana getireceksiniz, halbuki halk sizi yasal ve anayasal düzenleme yapasınız diye Ankara’ya gönderdi, hele mecliste 6 ay çalışıp 60 yasa tasarısı meclise verin, 6’sı dahi kabul görmediyse o zaman gelin Meclisi halka şikayet edin, olması gereken o olur o zaman.

Şimdi siz ne diye Diyarbakır sokaklarını terörize ediyorsunuz arkadaş! belki de şehrime gelmeseydiniz bu iki gencim ölmeyecekti, yapmayın etmeyin, bu haklı aldatmayın, olmayan duaya amin denmez bu öz savunmadır, öz yönetimdir, olacağı yok, çünkü halk bunu istemiyor. Bir de perde arkasını bir gün anlarlarsa Kürdistan size haram olacak bilesiniz.

Ya Hükümete ne demeli? Bölgemizde bir sürü haksız eylemler oluyor, buna karşı göğsünü siper edenler şehit düşüyor, bu arada halk perperişan oluyor. Yetkili etkili insanları yanımızda göremiyoruz. Bu halka yazık değil mi? Birileri diyor ki niye PKK’ye karşı sesleri çıkmıyor? En büyük tepkiyi destek vermeyerek, eylemlerden uzak durarak veriyor bundan fazlasını halktan beklemek ne derece doğru. Vatandaşı korumak devletin görevi değil mi? Daha kar/kış gelmeden bir çare bekliyoruz. En azında ihtiyaca cevap verecek kadar konteynir kent vb. bir hazırlık lazım. Bu bölgede on binlerce vatandaş evsiz barksız kaldı, uzun erimli olarak bunlara bir konut tarzı bir şey düşünülse de şu anda portetif/prefabrik bir katkı lazımdır diye düşünüyorum.

Peki ne olacak? Bu sorunun çaresi anayasal düzenlemedir, Başkanlık sistemini getirerek eyalet yönetimidir, siyasi bir genel aftır, dağdan inen gençlerin rehabilitasyonudur. Bu tür alt yapı hazırlığı yapılmazsa gerisi pansuman tedbirdir. Buna rağmen savaşmayı tercih edenler varsa savaşmaya devam edilir, ölen ölür, kalan sağlar bizimdir. Ne demişler “sulhu selameti istersen hazır ol cenge.” Bu halk barışı hak edecek kadar iç boğuşma yaşadı yetmez mi? Bu Kara Bulutu Sevmedim Arkadaş! Gelin dağıtalım gitsin, sesinizi yükseltin gerisi gelir bence.

Savaşsız, huzurlu ve mutlu bir yaşam dileklerimle hep beraber.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter