Dolar : Alış : 2.8276 / Satış : 2.8327
Euro : Alış : 3.2144 / Satış : 3.2201
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uluslararası kurumlara ‘Sur’ mektubu

Tweet
10 Şubat 2016 - 162 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Uluslararası kurumlara ‘Sur’ mektubu

HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, ’da devam yasak ve operasyonlara dair uluslararası kurumlara gönderdiği mektuplarda “acil eylem” çağrısında bulundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesi için uluslararası kurumlara mektup göndererek, ‘acil eylem’ çağrısı yaptı. Yiğitalp, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Møller, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve diğer ilgili birimler ile Uluslararası Kriz Grubu ve AGİT’in İnsan Hakları Bürosu’na gönderdiği mektuplarında, Sur’da “69 gündür süren ablukayı ve bununla birlikte 25 kişinin katledildiğini” yazdı. Mektubu bomba sesleri altından kaleme aldığını belirten Yiğitalp, yaşananlara ilişkin uluslararası kurumlara şunları yazdı: “Yasak 3 Şubat Salı günü bazı mahallelerde resmi olarak kaldırılsa da fiili olarak devam etmektedir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış 7000 yıllık tarihi Sur’da yasak olması demek tüm Diyarbakır’daki hayatın ablukada olması hatta durması demektir. 

“CENAZELER 25 GÜNDÜR SOKAKTA BEKLETİLİYOR”

Tam 25 gündür Rozerin Çukur, Ramazan Öğüt, Turgay Girçek, Gündüz Akmeşe, Cihat Morgül, Velat Bilen, Mahmut Oruç, Murat Menteş ve Hakan Aslan’ın cenazeleri tüm girişimlerimize rağmen öldürüldükleri yerde bekletiliyor. Gençlerin aileleri bekleyişlerinin sonuç vermediğini görünce önce açlık grevi yaptılar bunun ardından da Sümerpark’ta nöbet tutmaya başladılar.

“SAVAŞ TOPLUMDA KUTUPLAŞMAYA SEBEP OLUYOR”

Düşünün ki; aileler evlatlarını toprağa gömebilmek için açlık grevi yapıyor. İsa Oran ve Mesut Seviktek’in cenazeleri 30 gün sonra öldürüldükleri yerden alındığında; aileleri çocuklarının cansız bedenlerine işkence yapıldığını beyan ettiler. Yani cenazelere bile işkence yapılan adı konulmamış bir savaş var. Tüm bu savaş konsepti toplumda büyük bir kutuplaşmaya da sebep oluyor. 

“YÜRÜTÜLEN SAVAŞ DÜNYA İÇİN DE TEHLİKELİDİR”

Şu an Ortadoğu’da yaşananlar da düşünüldüğünde yaşatılan savaş konseptinin sadece Kürt coğrafyası için değil tüm Dünya için ne kadar tehlikeli olduğu görülecektir. Bu savaş konsepti daha fazla yayılmadan ve önüne geçilemez bir hal almadan önce mutlaka bitirilmelidir. Dünyada savaş politikalarıyla barışa ermiş tek bir kara parçası yoktur.  Kürt kentlerinde her geçen gün yeni bir sivil katliama davetiye çıkaran sokağa çıkma yasaklarının bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Sizinde bu konuda hassasiyet göstermenizi ve Türkiye Hükümeti nezdinde görüşmeler yapmaya davet ediyoruz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter