11 Aralık 2015
172 defa okundu

Telsiz kayıtları imha edildi

Diyarbakır’da 8 yaşındaki Enas Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın yaşamını yitirmesine ilişkin açılan dava duruşması görüldü. Duruşmada, mahkemenin daha önce Emniyet Müdürlüğü’nden talep ettiği olay tarihine atil telsiz kayıtlarının imha edildiği ortaya çıktı

Muş’un Şenyayla ilçesi kırsalında 24 Mart 2006 tarihinde 14 PKK’linin yaşamını yitirmesinin ardından 6 PKK’li için Diyarbakır’da düzenlenen cenaze törenine yapılan müdahaleyle başlayan ve bölgenin tamamına yayılan 28 Mart protestolarında yaşamını yitirenlere ilişkin açılan dava görüldü. 8 yaşındaki Enas Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu ölümüyle ilgili 3 polis memurunun “Olası kast sonucu ölüme neden olmak” suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

KAYITLAR İMHA EDİLDİ

1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz polis memurları H.A, N.Ö. ve B.Ö. katılmadı. Gelen evrakları okuyan Mahkeme Başkanı, Emniyet Müdürlüğü’nden, 2006 yılında çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği olaylarla ilgili telsiz kayıtlarının istendiği talimata cevap geldiğini söyledi. Emniyet Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda telsiz kayıtlarının 3 ve 5 yıllık periyotlar halinde imha edildiği belirtildi. Emniyet Müdürlüğü, 2006 olaylarına ilişkin kayıtların da uygulama kapsamında imha edildiğini açıkladı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkemede konuşan mağdur avukatı Soran Haldi Mızrak, Enes Ata ve Mahsun Mızrak’ın ölmesine neden olan gaz fişeklerinin kaybolması ve değiştirilmesine ilişkin mahkemenin yaptığı suç duyurusunun sonucunun sorulmasını istedi. 29 celseden beri sanıkların tutuklanması talebinde bulunduğunu belirten Mızrak, bir kez daha polislerin tutuklanmasını istedi. Ara kararını açıklayan mahkeme sanıkların tutuklanması talebini reddetti. Gaz fişeklerinin kaybolmasına ilişkin suç duyurusunun akıbetinin sorulmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

GAZ FİŞEKLERİ KAYBEDİLMİŞTİ

Diyarbakır’da 28 Mart protestolarında başına gaz fişeği isabet eden Enes Ata ve Mahsun Mızrak yaşamını yitirmesine ilişkin 3 polisin yargılandığı davada daha önce 14 yaşındaki Mahsun Mızrak’ın kafatasından çıkarılan gaz fişeğinin adli emanet deposunda değiştirilerek yerine av tüfeği fişeği konulduğu tespit edilmişti. (DİHA)

SENDE YORUM YAZ