Dolar : Alış : 2.8545 / Satış : 2.8597
Euro : Alış : 3.2161 / Satış : 3.2219
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7872 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Tarihin en görkemli Newrozu yapılmalı”

Tweet
09 Mart 2016 - 120 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Tarihin en görkemli Newrozu yapılmalı”

Partisinin PM toplantısı öncesi konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “darbe ve tekçi otoriter rejime karşı direnmekten ve demokrasi ortamının oluşması için yeni blokların oluşturulmasından başka seçenek olmadığını” belirtti. AKP’nin bir gerilim ortamı yaratmaya çalıştığını savunan Yüksek, buna meyil vermeden tarihin en görkemli Newroz’unu yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclisi (PM), gündemdeki gelişmelere ilişkin DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek başkanlığında DBP Genel Merkez Danışma Bürosu’nda bir araya geldi. Toplantı öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, bir darbe süreciyle karşı karşıya olduklarını savunarak, “Darbenin tüm uygulamaları Kürdistan kentlerinde gerçekleşiyor. Kentlerimizde sıkıyönetim uygulamaları yaşanıyor. Siyaset yapan arkadaşlarımız ve belediye başkanlarımız tutuklanıyor. PM üyelerimiz katlediliyor” dedi.

“DARBEYE KARŞI TEK ÇARE DİRENMEKTİR”

Tek çarenin direnmek olduğunu ifade eden Yüksek, şunları aktardı: “Kürt halkı buna teslim olmamalı. Türkiye’nin yeniden yapılanmasını sağlamak için muhatapları yaratmak gerekiyor. Erdoğan ve ekibinin yeni bir demokrasi ve barış sürecini taşıyacağını düşünmüyoruz. Türkiye halkı da bunun arayışında olmamalı.” “Darbe durumu ve inşa edilmeye çalışılan tekçi otoriter rejime karşı iki temel nokta olduğuna” dikkat çeken Yüksek, “İki temel şey darbe durumuna ve inşa edilmeye çalışılan tekçi otoriter rejime karşı bir direnmek, ikinci ise demokrasi ortamının oluşması için yeni blokların oluşturulması. Bu iki temel nokta Kürt sorunun çözümü açısından önemlidir” diye konuştu.

“AKP YARGILANMALI”

CHP’nin durumunu da eleştiren Yüksek, şöyle devam etti:

“AKP hükümeti elbette yargılanmalıdır. CHP, ‘Kandil ve İmralı ile görüşülüyor’ diye dava açıyorsa Cizre’de yaşanan vahşete sessiz kalıyorsa CHP’nin nerede durduğunu bilmek ve görmek gerekiyor. AKP’nin yaratmış olduğu bu korkunç zemini bertaraf etmesi, Türkiye’de demokrasisinin gelişmesi, Kürtlerin statüye kavuşması için mücadeleyi yükseltmek gerekiyor.” AKP’nin bir gerilim ortamı yaratmaya çalıştığını ileri süren Yüksek, buna meyil vermeden tarihin en görkemli Newroz’unu yapmak gerektiğinin altını çizdi.

“DBP SÜRECE DENK BİR YÖNETİMLE DEVAM EDECEK”

DBP olarak Nisan ayı sonunda yeni bir kongreye gideceklerini ifade eden Yüksek, sürece daha güçlü cevap veren bir yönetimle yola devam edeceklerini belirtti. Belediyelere yönelik operasyonlara da değinen Yüksek, tüm baskılara rağmen çalışmalarını sürdüreceklerini ve oluşan boşlukların doldurulması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük bir tahribatın yaşandığı bölgelerde inşa çalışmalarına hız verdiklerini aktaran Yüksek, “Halkımızı bu zulmü reva görenlere muhtaç etmeyeceğiz. Bunun için daha büyük bir organizasyona ve dayanışmaya ihtiyaç var” diye belirtti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter