Dolar : Alış : 2.8412 / Satış : 2.8463
Euro : Alış : 3.2252 / Satış : 3.2311
HAVA DURUMU

Diyarbakir23°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7604 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

”Sur’u sahipsiz bırakmayacağız”

Tweet
03 Nisan 2016 - 148 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»”Sur’u sahipsiz bırakmayacağız”

’ın ilçesinin “Acele devletleştirme” kararına ilişkin TMMOB Şehir Plancılar Odası Diyarbakır Şubesi basın toplantısı düzenledi. Şube binasında düzenlenen basın toplantısında açıklamayı Şehir Planlayıcıları Odası Eşbaşkanı Büşra Cizrelioğulları Sadak yaptı. ’un 7 bin yıllık tarihinden bahseden Sadak, yasak ve operasyonlarla ’da telafisi olmayan mekansal yıkımların gerçekleştirildiğini savundu.

“ÇATIŞMA RANTTA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

Çatışmaların yarattığı ortam fırsat olarak değerlendirilerek enkaz, yıkım ve ölümün üzerine bir rant odaklı dönüşüm projelerinin devreye sokulduğunu ileri süren Sadak, Sur içerisinde bulunan 149 anıtsal, 465 sivil mimarlık örneği olan toplamda 614 tescilli yapıdan 122 anıtsal 431 sivil mimarlık örneği olmak üzere toplam 553 tane tecilli yapı devletleştirme işlemine dâhil edildiğini kaydetti.

“KAMU YARARI HANGİ KESİME FAYDA SAĞLAYACAK”

Sadak, “Taşınmazların acele kamulaştırma gerektirecek acillik halinin tanımlanmamış olması, kamu yararı ilkesinin genel anlamda hangi kesime fayda sağlayacağı konusunda endişe yaratmaktadır” diyerek, bölge insanı evine dönüp evini ve yaşamını yeniden inşa etmenin yollarını ararken devletleştirme ile evlerine el konulması tamamen kimliksizleştirme ve toplumsal hafızayı silme operasyonu olduğunu ileri sürdü. “Kültürel bir soykırım operasyonunun fiziki mekâna ilişkin kararlara yansıtılmış halidir” diyen Sadak, hukuksuz ve altyapısız kararların telafisi mümkün olmayan sonuçların doğuracağını iddia etti

“FIRSATÇI ZİHNİYETİ RET EDİYORUZ”

Devletleştirme işlemleri kanun gereğince bu imar planları esas alınarak yapılması gerektiği üzerinde duran Sadak, “Toplumun yaşam alanlarını yaşam biçimi ve ilkelerini hiçe sayan ve de bunları değiştirip dönüştürmek hususunda sınır tanımayan bu alçak ve fırsatçı zihniyeti kesinlikle reddediyor, savaş koşullarından rant elde etmeye çalışanlara geçit vermeyeceğimizi ve Sur`u sahipsiz bırakmayacağımızı belirterek barış, insanlık ve doğa için mücadele eden herkesi bu hukuksuzluğa karşı yürütülecek bütün mücadele alanlarında halkın öz değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter