Dolar : Alış : 2.8554 / Satış : 2.8605
Euro : Alış : 3.2195 / Satış : 3.2253
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞİVİDER Başkanı Özalp: “Halkımız yaşananları hak etmedi”

Tweet
17 Mart 2016 - 73 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»ŞİVİDER Başkanı Özalp: “Halkımız yaşananları hak etmedi”

Diyarbakır’daki Şırnak İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞİVİDER) Derneği Başkanı Aziz Özalp, Şırnak, Cizre ve Silopi’de yaşanan çatışmaları, yasakları ve göçleri haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. Şırnak, Cizre ve Silopi’nin çok kötü günler yaşadığına değinen Özalp, insanların bunu hak etmediklerini belirterek, devletin yaraları sarmasını istedi. Özalp, Şırnak, Cizre ve Silopi’den Diyarbakır’a göç eden 22-23 aileye gıda yardımında bulunduklarını ifade etti.

ÇOK KÖTÜ GÜNLER YAŞANDI

Cizre, Şırnak ve Silopi’de yaşananları değerlendirebilir misiniz?

Cizre, Şırnak, Silopi gerçekten çok kötü günler yaşadı. Bir daha yaşamama dileğinde bulunuyoruz. Cizre’de nüfusunun yüzde 70’igöç etti. Evler harabe edildi, viran edildi. Silopi’de yine nüfusunun yüzde 50’si göç etti. Şırnak’ta ise yaşayanların yüzde 80’i göç etti. Şuanda Şırnak çok kötü durumda bulunuyor. Cizre’ye dönüşler başladı. Ancak nüfusu yavaş yavaş geliyor. Çünkü oralarda ev sıkıntı var. Cizre’nin yüzde 80’ni harabe dönmüş. Evleri tamamen yıkılan insanlar kiralık ev bulamıyorlar. Akrabalarının ve dostlarının yanına gitmek zorunda kalıyorlar. Gerçekten büyük sıkıntılar yaşanıyor.

BİR DAHA BU TÜR OLAYLAR YAŞANMASIN İSTİYORUZ

Bizim duyumlarımıza göre Devlet’te Cizre’nin yeniden onarımı için destek vermeye başladı. Oradaki hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Silopi’de hasar tespit çalışmaları bitti. Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’da Silopi ve Cizre’de temaslarda bulundu. Temennimiz bu tür olayların yaşanmamasıdır. Şehirlerimize haksızlık yapıldı. Çünkü evet insanlar varsa da belli insanlar o halkın da günahı yoktu. Maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntılar yaşadı. En azından 20 yıl maddi ve solsal açıdan geriye gitti. Bunun giderilmesi için hükümete ve devlete insanlarımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Bu insanlarımız bunu hak etmedi. Hem maddi hem manevi anlamında destek çıkılması lazım.

Dernek olarak göç edenlere yönelik katkınız oldu mu?

50 AİLE DİYARBAKIR’A GÖÇ ETTİ

Şırnak, Cizre ve Silopi’den Diyarbakır’a az sayıda aile geldi. 50’ye yakın ailenin geldiği Diyarbakır’da Derneğimize müracaat eden 22-23 aile oldu. Biz de değişik sivil toplum kuruluşları aracılığıyla ailelerimize gıda yardımı yaptık. Diyarbakır’a gelenlerde yakınlarının yanına yerleşti. Biliyorsunuz Diyarbakır’da kira fiyatları çok yüksek. Gelenlerin çoğu da fakir insanlar. Ondan dolayı da genellikle akrabalarının yanına gittiler.

Diyarbakır’a göç eden aileler ne diyorlardı? Tepkileri neydi?

HALKIMIZ İKİ TARAF DA TEPKİLİ

Biliyorsunuz insanlarımız yurtlarından ve evlerinden oldular. Evleri harabe haline geldi. İki arada bir derede kaldılar. Vatandaş kaçmak zorunda kaldı. Kaçmadığı zaman evlerinin önünde hendekler kazıldı, mayınlar konuldu. Silahlar ve toplar atılıyordu. Bundan dolayı vatandaşların oradan göç etmesi gayet normaldi. İki tarafa da tepki gösteriyorlardı. Vatandaşlar oldukça sitemkârdılar. Temenniniz bundan sonra bu tür olayların yaşanmamasıdır. Devletin elini uzatmasıyla insanlarımız daha refah bir seviyeye gelir.

Geri dönüşler başladı mı?

GERİ DÖNÜŞLER BAŞLADI

Evet, geri dönüşler başladı. Silopi’de geri dönüşler başladı. Cizre’ye de yavaş yavaş geri dönüşler başladı. İnsanlarımız birlikte yaralarını sarmaya çalışacaklar. Hükümetin artık insanlarımıza sıkıntı yaşatmaması gerekir. Yaşam şartları daha iyi olur temennisinde bulunuyoruz. (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter