Dolar : Alış : 2.9201 / Satış : 2.9254
Euro : Alış : 3.2183 / Satış : 3.2241
HAVA DURUMU

Diyarbakir19°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6863 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Özçelik: “Bugünden Kadına özgürlük diyoruz”

Tweet
06 Mart 2016 - 161 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Özçelik: “Bugünden Kadına özgürlük diyoruz”

ÇARPEL Kültür ve Sanat Derneği tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle bir etkinlik düzenledi. Diyarbakır Mitani Otel salonunda düzenlenen etkinliğe, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve çok sayıda davetli katıldı.

Kürdistan Bölge Federe Bölgesi’nin marşı olan “Ey raqib” eşliğinde başlayan etkinlik, Kürdistan şehitleri için saygı duruşu ile devam etti. Etkinlikte, ÇARPEL Yönetim Kurulu üyesi Minhal Bayram dernek adına, 8 Mart’ın anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.  ÇARPEL’in çalışmalarının tanıtıldığı sunumundan ardından Methiye Azbay, ÇARPEL adına emek ve çalışmalarından dolayı Neşe Timur’a bir plaket verdi.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, etkinlikte yaptığı konuşmada, Kürdistan özgürlük mücadelesinin kadın ve erkeğin omuzlarında yükseldiğine işaret ederek, “Bugün de Kürdistanlı kadınlar yine savaşın mağdurları olarak vahşice saldırılara maruz kalmaktadırlar. DAİŞ adlı katiller sürüsü, Kürt Ezidi kadınlarımızı katletmekle yetinmedi, tecavüz etti, pazarlarda sattı. Bu durum yüreğimizin derinliklerinde derin yaralar açmıştır. Şengal’de, Varto’da Cizre’de, Diyarbakır’da, Kobani’de kadınlarımız öldürülmekte; bazı yerlerde çıplak vücutları teşhir edilmektedir. Bugün  Kuzey  Kürdistan’da devam eden savaş en başta kadınlarımız olmak üzere tüm halkımıza, ülkemize zarar vermektedir” dedi.

EMPATİ KADININ ÖZGÜRLÜĞÜNE KAPI AÇAN BİR ADIMDIR

“Hep birlikte, savaşa hayır diyerek özgürlük bayrağını dalgalandıralım” diyen Özçelik, “Her şeyden önce, erkeklerin kadının konumu, özgürlüğü ve hakları konusunda empati yapabilmeleri gerekir. Empati kadının özgürlüğüne kapı açan en önemli adımlardan biridir. Kadınların hem kendi özgürlük mücadelelerinde, hem de Kürdistan özgürlük mücadelesinde en önemli silahlarından biri de kendi birlikleri, kendi örgütlülükleridir. PAK olarak ‘Kürdistan hemen şimdi ve bugünden kadına özgürlük’ diyoruz. Kadının özgürlüğü erkeğin özgürlüğünü de güçlendirecektir” diye konuştu. Özçelik’in konuşmasından sonra, Diyarbakır Sur mağduru aileler adına bir kadın, Kürtçe yaptığı konuşmada, Çatışmalar öncesi, çatışma süreci ve bugün evlerini terk etmek zorunda kalışlarını dile getirdi.

SUR’LU KADINLAR EL ÜRÜNLERİNİ SATTI

ÇARPEL’in 8 Mart dünya kadınlar günü etkinliği, kadının yaşamı, mücadelesi ve mağduriyetini içeren slâyt gösterisi, okunan şiirler ve müzik dinletileriyle devam etti. Çarpel müzik grupları çalışmalarından örnekler sundular. Etkinliğe davetli olan Ozan Fatê de güzel sesiyle güne anlam kazandırdı.  Sur Mağduru aileler de etkinlikte, kendi el yapımı değişik ürünleri Sur mağdurlarına yardım amacıyla, satışa sundular. 200’e yakın Kadın hem 8 Mart dünya kadınlar gününü kutladı, hem de kendi aralarındaki ilişki, diyalog ve örgütlülüğün daha da geliştirilmesi açısından sıcak bir ortamda bir araya gelme fırsatı buldu.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter