Dolar : Alış : 2.8723 / Satış : 2.8775
Euro : Alış : 3.2222 / Satış : 3.228
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7224 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Newroz’da ‘sağduyu’ hakim olsun!

Tweet
20 Mart 2016 - 116 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Newroz’da ‘sağduyu’ hakim olsun!

Yarın kutlanacak olan Diyarbakır Newrozu, “Direnerek kazanacağız” ve “Özgür Önderlik, Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla konuklarını ağırlamaya hazır. Tüm çalışmaların sona erdiği tarihi kutlama için son çağrıyı yapan Diyarbakır Newroz Tertip Komitesi Başkanı Hafize İpek, “Bütün halkımızı yarınki Newroz’a çağırıyoruz” dedi. Sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar, Newroz’da ‘sağduyu’nun hâkim olması dileğinde bulundu.

Diyarbakır’da yarın “Direnerek Kazanacağız” ve “Özgür Önderlik, Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla gerçekleştirilecek olan Newroz hazırlıkları tamamlandı. Tarihi Diyarbakır Newrozu, bugün milyonları ağırlamayı beklerken, son çağrılarda yapıldı.

İPEK, HERKESİ NEWROZ’A ÇAĞIRDI

Diyarbakır Tertip Komitesi Başkanı Hafize İpek, yarın büyük direniş ve coşkuyla 7’den 70’e herkesi Newroz alanına çağırarak, aylardır süren Newroz çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi. Newroz Parkı’nın milyonları karşılamaya hazır olduğunu ifade eden İpek, saldırı ve katliamlara inat Newrozu büyük bir direniş ve coşkuyla kutlamaya hazır olduklarını söyledi. İpek, “Bütün halkımızı yarınki Newroza çağırıyoruz. 7’den 70’e herkes yarın heyecanla alanda olacak. Kadınlar, çocuklar, gençler ve yaşlılar herkes alana akacak” dedi.

“KONUKLAR DİYARBAKIR’DA”

Bütün hazırlıkların bittiğini vurgulayan İpek, dünyanın dört bir yanından davet ettikleri konukları da büyük bir istekle Diyarbakır’a geldiklerini aktardı. Fransa, İtalya, Almanya, Norveç, Bask ve Katalonya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden seçilmiş, yerel yönetici, sivil toplum örgütü, gazeteci, gençlik örgütleri ve aktivistlerin Newroza katılım sağlayacağını ifade eden İpek, 28 yabancı siyasi parti, sendika, belediye ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan heyetin Diyarbakır’da bulunduğunu kaydetti. İpek, sanatçılardan konuşmacılara kadar her şeyin hazır olduğunu dile getirdi.

HER YOL NEWROZ ALANINA ÇIKACAK

Diyarbakır’ın ilçe ve köylerinden gelecek binler için HDP ve DBP ilçe örgütleri bünyesinde araçların hazırlandığı ve yarın araçlarla Newroz alanına akın edeceğini belirten İpek, Diyarbakır’daki ulaşımın da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi araçları ile ücretsiz sağlanacağını ancak özel halk otobüsleri ve minibüsçülerin de bu konuda yardımcı olacağını ifade etti.  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, 21 Mart’ta Bağlar ilçesi Newroz Parkı’nda düzenlenecek kutlamalara katılmak isteyen vatandaşları 25 ayrı noktadan 128 otobüsle kutlama alanına taşıyacak. Bağlar’da 4 noktada 27 otobüsle, Kayapınar’da 5 noktada 25 otobüsle, Yenişehir’de 9 noktada 46 otobüsle ve Sur ilçesinde 6 noktada 23 otobüsle vatandaşlara hizmet verecek.

TEKNİK ÇALIŞMALAR DA SONA GELİNDİ

Diyarbakır’da “Direnerek Kazanacağız” ve “Özgür Önderlik, Özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla tarihi Newroz kutlamalarının teknik çalışmalarında sona gelindi. Kutlamanın yapılacağı Newroz Parkı’nın güvenliği açısından alanın tamamının barikatlarla kapatıldığı görülürken, alan içerisinde ve çevresinde Amed Tertip Komitesi’nin belirlediği güvenlik görevlileri 24 saat boyunca alanda nöbet tutuyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin alan çevresinde nöbet güvenliği sağlamak için bekliyor.

ERENCİ: İKİ MİLYONA YAKIN İNSANI KARŞILAYABİLİRİZ

Newroz alanının 80 bin metrekare olduğunu, alanda iki milyona kadar insanı karşılayabileceklerini ifade eden Amed Tertip Komitesi Teknik Sorumlusu Erkan Erenci, “Hazırlıklarımızda buna yöneliktir. Newroz alanına gelen yolların tamamının düzenlemesi yapılmıştır. Newroz alanındaki çalışmalarımız bitme aşamasındadır. Kurulan ses sistemi 5 kilometrelik alan içerisinde duyulabilir. Bu yönde herhangi bir sorun yok. İnsanların temel ihtiyaçlarını giderecekleri yerlerden misafirlerin karşılanmasına kadar tüm çalışmalarımız bitmiştir” dedi.

‘HİÇBİR GÜVENLİK SORUNUMUZ YOK’

Vatandaşların geçen yıllar gibi alana gelmeleri için çağrıda bulunan Erenci, “Teknik ve güvenlik açısından hiçbir sorunumuz yoktur. Halkımız kesinlikle güvenlik ve teknik anlamda bir eksikliğin olduğunu düşemesinler. Bütün hazırlıklarımız tamamlandı, milyonlarca insanı karşılamaya hazırız. Cenazelerimiz hala morglarda bekletiliyor. Fakat Newroz cenazelerimizi sahiplenme ve direniş bayramıdır” diye konuştu.

NEWROZ ALANI YENİDEN DÜZENLENDİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi inşaat mühendislerinden Yılmaz Abiş, Newroz alanın düzenlenmesi çalışmalarında son aşamaya gelindiğini ifade etti. Abiş, “Newroz alanına gelen yolların düzenlenmesi, alanın etrafındaki tel örgülerin yerleştirilme çalışmaları tamamen yenilendi. Alanda boyanması gereken yerlerin tamamı boyandı. Newroz’da yakılması için odunların yerleştirilmesi çalışmalarını tamamlıyoruz” dedi.

NEWROZ ALANINA BEŞ NOKTADAN GİRİLECEK

Newroz alanının tamamının bariyerlerle kapatıldığını ve alana beş farklı yerden girişlerin sağlanılacağını kaydeden Abiş, “Vatandaşların güvenliği açısından girişlerde dört farklı arama noktaları olacak. Güvenlik anlamında şu anda bütün alan tekrar tekrar kontrol ediliyor. Alanın etrafında 5 bin güvenlik elemanı olacak, ayrıca sahnenin etrafında 300 özel güvenlik elemanları yerleştirilecek” şeklinde konuştu. Halkın tereddüt etmeden Newroz alanına gelmesi gerektiğini ifade eden Abiş, “Newroz, güvenli bir şekilde hiçbir sorun olmadan kutlanacaktır. Bütün halkımızı Newroz’a bekliyoruz” dedi.

3 TON ODUN KULLANILACAK

Meydanda son hazırlıklar yapılırken, her yıl olduğu gibi bu yıl da devasa bir Newroz ateşi için kollar sıvandı. 3 ton odun ve 1 ton yanıcı madde yarın meydanda kurulan Newroz meşalesinde tutuşturulacak.

‘GELİN HEP BİRLİKTE İSYAN ATEŞİNİ YAKALIM’

Newroz meydanı görevlilerinden Engin Özcan, günlerdir Newroz Parkı’nda hummalı bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Parkı gece gündüz çalışarak Newroz’a hazır hale getirdiklerini dile getiren Özcan, alanın güvenliğini de sağladıklarını belirterek, herkese şu çağrıda bulundu: “Gelin hep birlikte isyan ateşini yakalım.”

POLİS NEWROZ TEYAKKUZUNA GEÇTİ

Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı’nda yapılacak olan kutlamalar için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü teyakkuza geçti. Zırhlı araçların konuşlandırıldığı alanda, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Newroz tertip komitesi yetkililerinden edinilen bilgilere göre alanda 100 erkek ve kadın olmak üzere 200 seyyar lavabo kuruldu. Parti üyeleri, zabıta ve polis ekiplerinin aralarında olduğu 4 bin 500 kişi ise alanda güvenlik önlemi alacak. 5 arama noktasının kurulduğu alanın çevresi ise bariyerler tarafından çevrildi.

ÖRGÜTE AİT FOTOĞRAFLAR İNDİRİLDİ

Newroz kutlamalarının yapıldığı alana dün gece polis ekipleri giriş yaptı. Mahkeme kararıyla alana giren polisler, örgüte ait fotoğrafları tespit etti. Ekipler, incelemenin ardından örgüte ait olan fotoğrafları indirdi. Alanın güvenliğini alan polis ekiplerinin zırhlı araçlarla bekleyişi sürüyor.

VATANDAŞLAR, NEWROZ ALANINI ZİYARET ETTİ

Tarihi Diyarbakır Newrozu ilişkin yürütülen çalışmalar tamamlanırken, yapılan çalışmaları yerinde görmek için her gün yüzlerce yurttaş Newroz alanını ziyaret etti.  Newroz kutlamaları için yapılan çalışmaların eksiksiz yapılması gerektiğini ifade eden yurttaşlardan İlhan Kurt, Amed halkının geçmiş yıllarda kutlanan Newrozların coşkusuyla ve heyecanıyla bu yıl kutlayacaklarını ifade etti. Herkesin Newroz’da alana akması gerektiğini belirten Kurt, “Bütün hazırlıklar tamamlanmış, güvenlik sağlanmış, kimse korkmasın, herkes gönül rahatlığıyla gelsin. Bize düşmanlık edenler korksun, bu zor süreçte kimse evin de oturup seyretmesin. Evin de oturup seyredenler düşmanı mutlu eder. Herkes bilsin ki davamız büyük ve önemlidir. Bütün Kürt halkı sahip çıksın” dedi.

“SUR İÇİN HERKES NEWROZ’A GELSİN”

Newroz çalışmalarını büyük bir heyecanla izleyen 13 yaşındaki Fırat Ekinci, geçen yıl Amed Newroz kutlamalarına katıldığını, gördüğü kalabalık karşısında hala unutamadığını ifade etti. Yarınki (bugünkü) Newroz kutlamalarına geleceğini ve herkesin korkamadan Newroz’a gelmesi gerektiğini dile getiren Ekinci, “Amed halkı da gelsin, herkes gelsin. Korkulacak bir şey yok, gelenlerin üstü aranacak. Sur için herkes Newroz’a gelsin” diye konuştu. Kürt halkının Newroz’unu kutlayan Hasan Çiçek ise, insanların ölmemesi için başta Amed halkına çağrıda bulunarak, “Yarın (bugün) kutlanacak Newroz’a herkes gelsin, dünyaya sesimizi duyuralım. Halkımıza moral, umut ve güç verelim” şeklinde konuştu. Sur’da yaşananlara tepki olarak bu Newroz’u her zamankinden daha coşkulu kutlaması gerektiğini söylenen Azad Ekinci, “Barış isteyenler bu Newroz’a gelmeli” ifadelerini kullandı.

OTOBÜS GÜZERGAHLARI

Otobüs güzergahları ise şöyle:

Bağlar Kuruçeşme’den 6, Körhat’tan 6, Sarı Park’tan 8, Batıkent’ten 7; Kayapınar Huzurevleri’nden 5, 500 Evler’den (Afet Evler) 5, Tekel’den 8, Pirinçlik’ten 3, DBP Kayapınar İlçe Örgütü önünden 4; Sur Eski Hal’den 6, Çarıklı’dan 3, Kabe’den 3, Zozınç-Yurt-Fiskaya’dan 2, Büyükkadı’dan 2, Veni Vidi önünden 7; Yenişehir 450 Evler’den 4, Ben u Sen’den 8, Şehitlik-Et Balık önünden 6, Toplu Konut’tan 6, Üç Kuyular’dan 8, İplik’ten 5, Feritköşk’ten 4, İlçe Otogarı’ndan 2, Kum Ocakları köylerinden 3 otobüs.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter