Dolar : Alış : 4.6284 / Satış : 4.6367
Euro : Alış : 5.4214 / Satış : 5.4312
HAVA DURUMU

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14253 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Newroz’da barış coşkusu!

Tweet
21 Mart 2016 - 1.769 kez okunmuş
Ana Sayfa » FOTO GALERİ»Newroz’da barış coşkusu!

Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları yapılan barış çağrılarıyla birlikte coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.  Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Newroz Parkı’na kentin dört bir tarafından yurttaşlar akın etti. Yurttaşlar, kurulan 5 ayrı polis noktasından aranarak alana girerken, çevrede de geniş güvenlik önlemleri alındı. Kutlamanın yapıldığı alanda, 5 bin 205 polis ve 5 bin partilinin görev yaptı

Diyarbakır’daki Newroz kutlamaları her yıl olduğu gibi bu yıl da merkez Bağlar İlçesi’nde bulunan Nevruz Parkı’nda kutlandı. Bu yıl ‘Direnerek kazanacağız’, ‘Özgür önderlik, özerk Kürdistan, Demokratik Türkiye’ şikarıyla kutlanana Newroz’a katılmak için binlerce yurttaş, sabahın erken saatlerinden kitleler halinde alana gelirken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü kentte ve Newroz Parkı alanında geniş güvenlik önlemleri aldı.

10 BİN KİŞİLİK GÜVENLİK ÖNLEMİ

Edirne, Manisa, İzmir, Antalya, Kırıkkale gibi illerden takviye gelenlerin de aralarında olduğu 5 bin 205 polis kentte görevlendirilirken, kritik noktalara da zırhlı araçlarla polis ekipleri konuşlandırıldı. Newroz Tertip Komitesi de yaklaşık 5 bin kişiyi güvenlik görevlisi olarak görevlendirdi. Polis, alana girenleri kurulan 5 ayrı arama noktasından tek tek arayarak girmelerine izin verdi.

 YURTTAŞLAR ALANA OTOBÜS İLE TAŞINDI

Newroz ateşi için yaklaşık 3 ton odun alana getirildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı da kentin değişik noktalarından otobüslerle vatandaşları alana taşındı. Tertip Komitesi adına Hafize İpek açılış konuşmasını yaptı. Kürtlerin özgürlük istediğini belirten İpek, “Bugün Kürtler bedenlerinde kan dolaştığı müddetçe mücadele edecek” diye konuştu. İpek, Newroz’da emeği geçen herkese teşekkür ederek, gelenleri selamladı.

“ÖZGÜRLÜK VE BİRLİK GÜNÜ”

Ardından sahneye Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak çıktı. Alandakileri Kürtçe selamlayan Anlı, katılımcıları gösterdikleri coşkudan dolayı kutladı. Anlı, “Bugün ‘Amed’te korku var, Amed Newroz’u kutlamayacak, alanlara çıkmayacak’ dediler. Ama bütün bunları tanımadınız, binlerce kez eviniz şen olsun. Yüzbinlerce insan bir kez daha Newroz alanını doldurdu. Kobanê’ye, Şırnak’a, Hewler’e, Mahabad’a sıcak selam göndereceğiz” diye konuştu. Newroz’un başlangıç olduğunu, özgürlük koktuğunu ve özgürlük birlik günü olduğunu belirten Anlı, “Biz biliyoruz her karanlıktan sonrası aydınlıktır, inşallah özgürlüktür” dedi. Kürtlerin bir kez daha kendi tarihlerini yazdıklarını dile getiren Anlı, “Şehitlerimizi anıyoruz. İnşallah ülkemizin bir parçası el ele tutacak ve özgürlüğü sağlayacak. Biz halkımıza güveniyoruz. Newroz kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

“ZULME BOYUN EĞMEYİZ”

Gültan Kışanak da, konuşmasında, “Selam olsun Amed zindanlarında 3 kibrit çöpüyle zulme karşı direnişe duran Mazlum Doğan, selam olsun 90’lı yıllarda bedenini Newroz ateşi yapan Zekiye Alkan’a” dedi. Newroz’un tarihine dikkat çeken ve “Zulüm ve karanlığın en katı olduğu dönemlerde zulme karşı yakılmış ateştir” diyen Kışanak, “Arkanızda bıraktığınız onlarca canınız var, yitirdikleriniz var. Onların her birini saygıyla selamlıyorum. Bu alana gelen bütün analarımızın ellerinden öpüyorum. Umudumuz büyüktür, umudumuz özgürlüktür. Bunu mutlaka gelecekte kuracağız. Bize zulme boyun eğmek yakışmaz. Biz umudu ve barışı temsil ediyoruz. Biz Amediz Amed” şeklinde konuştu. Kışanak, günün birlik olma günü olduğunu belirterek, Türkiye’ye “Bizim geleceğimiz birlikteliktedir, ırkçılığa karşı faşizme karşı el ele verirsek bu ülkeyi geleceğe taşırız. Biz hazırız, Amed hazır, Türkiye de geleceğe ve özgürlüğe hazır olsun” diye konuştu. Kışanak, Öcalan’ın mesajlarının demokratik kurtuluş manifestosu olduğunun görüldüğünü belirterek, “Geleceği birlikte inşa etmek istiyoruz” dedi.

“AMEDLİLERİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından sahneye HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, halkı selamlayarak, “Haftalardır dedikodu bomba sözlerine rağmen burada bu alanı dolduran Newroz’a, iradeye sahip çıkan siz Amedlileri saygıyla selamlıyorum. Bizler binlerce yıldır kutluyoruz Newroz’u. Zalim Dehaklar’a karşı isyan eden Kawa’nın çocukları hiçbir zaman ateşi sündürmedi. Bu coğrafya yıllardır direniyor. Bizler Kawa’nın çocukları olarak bu geleneğe sahip çıkıyoruz. Yasaklara inat her yerde alanlara çıkıp Newrozumuzu kutladık” dedi.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEDİK”

2013 Newroz’unda aynı sahnede Abdullah Öcalan’ın halkların barışı için kaleme aldığı mektubunun okunduğunu hatırlatan Koçyiğit, “Barış ikliminden rahatsız oldular. Barış işlerine gelmedi. Barış onlara oy getirmiyordu. Bütün hırsızlıkları, arsızlıkları yolsuzlukları devam ettirmek için barıştan vazgeçip savaş kararını verdi. Bu savaş kararı Türkiye’de ve Kürdistan’da uygulanıyor. Bu coğrafyada 100 yıldır Kürtlere karşı baskı ve sindirme politikalarıyla karşı karşıya kaldı. Ama biz biliyoruz ki 90’larda köy yakmalar, asimile politikaları nasıl boşa çıktıysa bu gün de boşa çıkacaktır. Bu yaptıklarına karşı hiçbirimiz bu mücadeleden vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

“AVRUPA 3 MAYMUNU OYNUYOR”

“AKP ve Saray’ın teslim alma politikalarını dünya ülkelerinin aciziyetle izlediğini ifade ede”n Koçyiğit, “Ortadoğu’da çıkarları için savaşa destek verdiler. Binlerce Suriyeli Avrupa kapılarına dayayınca sorunları görmezden geldiler. Hani özgürlüklerin beşiğiydiniz. Mülteci sorunu bütün Avrupa’nın ikiyüzlülüğünü ortaya koydu. Sadece kendine özgürlükçülermiş. Söz konusu Ortadoğu olunca 3 maymunluğu oynadılar. Bugün ’deki savaşın bedelini ödüyor Avrupa. Bir ülkeye savaş açtınız hem de o ülkenin masum insanları size sığındı kabul etmediniz. Bu politikalar insanlık dışıdır. Bu politikaların karşısındayız. Bu ülkeye kim gelmişse hoş gelmiş” ifadesinde bulundu.

“YAŞAMIMIZ DİRENİŞTİR”

“Bölgede taş üstünde bırakmak istemeyenlerin, Rojava’yı boşaltmak isteyenlerin, bölgenin her tarafını işgal edenlerin, evleri, mahalleleri yıkanların Mehmet Tunç, Pakize, Fatma, Sêvê gibi yüzlercesinin olduğunu bilmesi gerektiğine” vurgu yapan Koçyiğit, “Bizim yaşamımız direniştir. Bizim nefes alışımız onların korkularıdır. Türkiye halkları barış istiyor. Türkiye halkları eşit özgür bir cumhuriyet istiyor. Kandan beslenenler buna izin vermiyorlar. Her gün bir bomba patlayınca ‘alışmamız lazım’ diyorlar. İnsan ölüme alışılır mı? Siz alışabilirsiniz ama biz alışmayacağız. Artık hiçbirimizin bu ülkede can güvenliği yok. İstiyorlar korkalım, evimize kapanalım istiyorlar. Meydanları boş bırakalım istiyorlar. Biliyorlar ki direnmeyenler yenilirler. Yenilmemizi istiyorlar ama bu meydan yenilmezliğini bir kez daha gösterdi” diye konuştu. Kürt halkının direnmekten başka hiçbir seçeneğinin olmadığını savunan Koçyiğit, “Ancak direnişle mücadele edersek, bu ülkeye barış gelecek. Aksi yıkılıştır, iç savaştır, teslim olmaktır. Asla bunlara teslim olmayacağız. Biz alanlara çıkıp, barışa sahip çıkarsak, ülkenin tek kurtuluşu olduğunu ortaya koyarsak işte en büyük cevabı onlara vereceğiz. Daha fazla omuz omuza duracağız. Daha fazla savaşa karşı mücadele edeceğiz” dedi.

“KÜRDİSTAN ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞACAK”

KJA adına konuşan Sebahat Tuncel ise şunları söyledi: “Newroz bizim için direniş günüdür. Zulme karşı, zalimlere karşı Mazlumlaşmak, Rahşanlaşmaktır. Ya özgür yaşayacağız ya özgürleşeceğiz. Cizre, Sur, Nusaybin’deki gibi direneceğiz. Direnişi toplumsallaştıracağız. Arin Mirkan’ın mücadelesi Kürdistan’ın her yerine yaymış. Amed zindanında dayatılan kişiliksizliğe karşı büyük bir direniş ortaya konuldu. ‘Teslimiyet ihanete direniş zafere götürür’ bu kadınların sloganıdır. AKP tecridi ağırlaştırarak barış ve çözüm sürecini boşa çıkarmak istiyor. Ancak bilsinler ki özgürlük yakındır. Örgütlenerek Demokratik Cumhuriyeti kurarak Kürdistan halkını özgürleştireceğiz. Bu tecrit yıkılacak Kürdistan özgürlüğüne kavuşacak.” (Sait BAYRAM’ın Haberi)

1330 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
  TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter