Dolar : Alış : 2.8287 / Satış : 2.8338
Euro : Alış : 3.189 / Satış : 3.1948
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8020 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Newroz hazırlıkları sürüyor

Tweet
13 Mart 2016 - 238 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Newroz hazırlıkları sürüyor

KJA, DBP, HDP, HDK ve DTK öncülüğünde “Direnerek kazanacağız” ve “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla 21 Mart’ta ’da yapılacak Newroz için hazırlıklar hummalı bir şekilde sürüyor. Newroz Tertip Komitesi Başkanı Hafize İpek, Cizre ve başta olmak üzere bölgede yaşananları hatırlatarak, “Kürdistan’ın her yerinde yapılan katliamların bir daha yaşanmaması ve yaşananların hesabını sormak için büyük bir direniş coşkusuyla Newroz’u kutlayalım” dedi

Bölgede başta olmak üzere tüm dünyanın gözünün üzerinden olduğu Diyarbakır Newroz’u için hazırlıklar başladı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Newroz Parkı’nda yapılacak kutlama için alandaki hazırlıklar devam ederken, tertip komitesi de kutlamaya ilişkin hazırlıklarını sürdürüyor. 136 bin metrekarelik Newroz Parkı her yıl olduğu gibi bu yılda 2 milyonu aşkın kişiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Parktaki çalışmalar bakım, onarım ve düzenleme çalışmaları ile sürüyor. Nevroz hazırlıkları kapsamında park bugün halkın kullanımına kapatılacak. Dünyanın izlediği Diyarbakır Newroz’u için program yavaş yavaş netleşiyor.

“VALİLİĞE BAŞVURU YAPILDI”

KJA, DBP, HDP, HDK ve DTK öncülüğünde kurulan 13 kişilik Nevroz Tertip Komitesi her gün hazırlıklara ilişkin toplantı alıyor. Kutlamalar, “Direnerek kazanacağız. Özgür önderlik, özgür Kürdistan Demokratik Türkiye” şiarıyla yapılacak. Hazırlıkları anlatan Newroz Tertip Komitesi Başkanı DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek, kutlama için Diyarbakır Valiliği’ne başvuruların yapıldığını belirtti. Newroz’un görkemli ve coşkulu bir şekilde kutlanması için çalışmaların sürdüğünü söyleyen İpek, hazırlıklar kapsamında örgütlenmeden, güvenliğe ve teknik boyutuna kadar tüm hazırlıkların başladığını belirtti.

“GÜVENLİĞİ 5 BİN KİŞİ SAĞLAYACAK”

Newroz’a katılanların ihtiyaçlarını karşılamak için seferberlik içerisinde olduklarını dile getiren İpek, tertip komitesi olarak her gün bir araya gelip eksiklikleri değerlendirdiklerini, eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürüttüklerin ifade etti. Özellikle güvenliği konusu üzerinde durduklarını belirten İpek, güvenli bir şekilde Newroz’un kutlaması için 5 bin kişinin alanda görev alacağını dile getirdi.

“ZULME KARŞI NEWROZ’A”

Halkın direniş coşkusu ile Newroz’a akın etmesini isteyen İpek, “Bu yıl ki Newroz Kürdistan’da yaşanan savaşa ve zalimlere karşı bir başkaldırı şeklinde kutlanmalı. Devrimci Kawa, Dehak’a karşı Newroz ateşiyle bir başkaldırı yaptı ve başarılı bir sonuç aldı. Biz de bu yıl Newroz’da bu başarıyı yaşayacağımıza inanıyoruz” dedi. “Newroz’un ruhu direnmektir” diyen İpek, Newroz’da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, çatışmalı sürecin son bulup Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü için Öcalan ile görüşmelerin başlaması, halkın kendisini ifade edebilecek yönetim modellerinin ortaya konulması ve demokratik bir Türkiye taleplerinin haykırılacağını vurguladı. Bölgede süren çatışmalı sürece dikkat çeken İpek, “Cizre’de yüzlerce insan yakılarak katledildi. Sur’da aynı şekilde 100 günü aşkın süredir bir abluka ve saldırı söz konusu. Dolayısıyla Kürdistan’ın her yerinde yapılan katliamların bir daha yaşanmaması ve hesabını sormak için büyük bir direniş coşkusuyla Newroz’u kutlamalıyız” diye konuştu. (Lokman AYDOĞAN’ın Haberi)

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Sabri Tekidi
13 Mart 2016 - 18:24

Güneydoğu da 500 un üzerinde insan öldü binlerce kişi evsiz bariz kaldı sayenizde ve hala bunca kanın üstüne Nevroz kutlanacak yuh size

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter