Dolar : Alış : 2.9623 / Satış : 2.9676
Euro : Alış : 3.375 / Satış : 3.381
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8496 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kendi zulmünüzde boğulacaksınız”

Tweet
04 Mart 2016 - 430 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Kendi zulmünüzde boğulacaksınız”

Sümerpark’taki Cuma Namazı’nın ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Senin savcın olabilir ama bizim de halkımız var. Halkımız nasıl Cizre, Nusaybin ve ’da direndiyse, dimdik ayaktaysa, biz de direneceğiz. En çok da bu onlara dert oluyor. Kendi zulmünüzde boğulacaksınız. Halkımızla birlikte kararlıyız. Geleceğimiz için ayakta kalabilecek güçteyiz” dedi

DEMİRTAŞ, CUMA NAMAZINA KATILDI

Sümerpark’ta çok sayıda kişiyle birlikte Cuma Namazı’na katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, namazın ardından toplanan kitleye seçim otobüsü üzerinden seslendi. Demirtaş, konuşmasında şunları vurguladı: “Zor günlerden geçiyoruz. Yüreğimizin ortasında bir yara var. Son 6 aydır ölüm, gözyaşı var. Ölümün olduğu yerde gözyaşı da var. Yaşadığımız felaketler normal değil. Normal olan bir masa etrafında oturup konuşmaktır. Yönetenler adil bir barış önersinler biz de kabul edelim.  Her şey benim olacak hırsı yüzünden insanlar ölüyor. Öyle gözleri hırs bürümüş ki hiçbir şeyi bize layık görmüyorlar. Egemenliği hakimiyetlerine almışlar. Her şey kendi mülkiyetlerine geçirme anlayışı var. Üniversiteler, yargı devlet bizim diyorlar. Sizin gibi düşünmeyen Kürtler bu egemenliğiniz altında nasıl yaşayacaklar. Tanklarla, toplarla şehirler vuruluyor. Sonra diyorlar ‘Orada silahlı güçler var.’ Silahlı güçler olsa dahi böyle davranmak suçtur.

“BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

Benim doğduğum, küçüklüğümün geçtiği Kurşunlu Cami’nin bir arka sokağıydı. Şimdi bu Sur’un o kuçeleri, büyüdüğümüz yerler yerle bir olmuş durumda. Davutoğlu diyor ki, ‘Sur’un her taşını Demirtaş’tan daha iyi bilirim.’ Orada doğduk, büyüdük ama orayı diyorlar senden daha iyi biliyorum. Orası da benim demek istiyorlar aslında. Cuma Namazı’nı da bize layık görmüyorlar. Haşa utanmasalar diyecekler ‘Allah bizimdir.’ Bu zihniyetle nereye gidilir bilmiyorum. Ama bir barış yolunu açmak gerek. İlla savaş deniliyorsa biz de boyun eğmeyeceğiz. Elbet bu topraklara halkın direnişi özgürlüğü getirecek. Ankara’da bu zihniyet bize barışı armağan edemez. Ancak barışı biz getiririz.

“SENİN SAVCIN VARSA BİZİM DE HALKIMIZ VAR”

Keşke ülkeyi yönetenler, AKP’nin Allah korkusu olsaydı. Keşke bunlar Saray’daki kişiden korktuğu kadar Allah’tan da korksaydı. Bu katliamlar yaşanmazdı. Bizim anlayışımızda insanlar arasında ayırım yoktur. Ey Davutoğlu sen cenazelere zulüm yapan, katliam yapan bir Başbakan olarak tarihe geçtin. Cenazeleri araçların arkasında sürüklediniz, kadın bedenleri sokak ortasında teşhir ettiniz. Bugün hükümet de senin, devlet de senin olabilir. Senin savcın olabilir ama bizim de halkımız var. Bu söyleminin ardından alanda bulunan binler tek bir ağızdan ‘PKK halktır halk burada’ sloganı attı. Devletin kaderini zorlukla bize dayatıyorlar.

“CİZRE, SUR GİBİ BİZ DE DİRENECEĞİZ”

Her gün yaptığınız işkencelerle, dokunmazlığımızı kandırmakla zannediyor musunuz ayağınıza kapılacağız, sana biat edeceğiz. Bütün bu kudretiniz yok olup biteceksiniz. Bizim direnişimizle yok olacaksınız. Bizi tutuklayabilir, asabilirsiniz ama bu çocuklar, gençler bedel ödemesin. Varsa bir hesabın bizimle gör. Halkımız nasıl Cizre, Nusaybin ve Sur’da direndiyse, dimdik ayaktaysa biz de direneceğiz. En çok da bu onlara dert oluyor. Kendi zulmünüzde boğulacaksınız. Halkımızla birlikte kararlıyız. Geleceğimiz için ayakta kalabilecek güçteyiz.”

KADINLAR ÇOCUKLARI İÇİN DUA ETTİLER

Sümerpark’ta yağmurlu havaya rağmen çok sayıda yurttaş, Cuma Namazı’nı kıldı. Yere serdikleri halılar üzerinde yurttaşlar namaz kılarak, dualar etti. Cuma Namazı’nı HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş kıldırdı. Cuma Namazı’na kadınlar da saf tuttu. Kadınlar arasında Sur’da çocukları yaşamını yitiren anneler de vardı. Anneler çocukları için dua ederken, gözyaşlarını tutamadı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter