Dolar : Alış : 2.9517 / Satış : 2.957
Euro : Alış : 3.296 / Satış : 3.3019
HAVA DURUMU

Diyarbakir22°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6340 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Joerg: “Mücadele uluslar arası haklar gözetilerek yürütülmeli”

Tweet
13 Şubat 2016 - 40 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Joerg: “Mücadele uluslar arası haklar gözetilerek yürütülmeli”

Diyarbakır’da bir dizi temaslarda bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans Joerg, Türkiye’nin Terörle mücadele edilmesinin bir hak olduğunu ifade ederek, ancak terörle mücadelenin ulusal ve uluslar arası haklar gözetilmek suretiyle yürütülmesi gerektiğini düşündüğünü söyledi. “Terörist”lerin de Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olduğunu belirten Joerg, Onların da bir takım hakları ve imtiyazları var. Bunların da gözetilmesi gerekiyor. Bu noktada çok önemli bir sorun var” dedi.

Diyarbakır’da Valilik, Büyükşehir Belediyesi, siyasi partiler, İş camiası ve muhtarlarla Sur’daki durumla ilgili görüşen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hans Joerg, basın toplantısı düzenledi. Plaza Otel’de az sayıda basın kuruluşunun katıldığı toplantı da konuşan Joerg, Terörle Mücadele edilmesinin bir hak olduğunu düşündüklerine işaret ederek, “Ve Avrupa Birliği PKK’yi bir “terörist” örgüt olarak görüyor. Bununla ilgili de bir değişiklik yok. Ancak, bu terörle mücadelenin ulusal ve uluslar arası haklar gözetilmek suretiyle yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Evet “terörist”ler var. Fakat bunlar da Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı. Onların da bir takım hakları ve imtiyazları var. Bunların da gözetilmesi gerekiyor. Bu noktada çok önemli bir sorun var” dedi.

SAHADA NE OLUP BİTTİĞİ BİLMİYORUZ!

Sahada gerçekten neler olup bittiğine dair bilgi alma konusunda çok ciddi sıkıntılarının olduğunu vurgulayan Joerg, “Basın toplantısı düzenleyip gazetecilere bu konuda serzenişte bulunmak doğru değildir sonuç olarak. Örnek vermek gerekirse, Cizre’de yaşanan olaylar bunun aslında çok baştan beri belliydi ki bu Avrupa Birliği’nin de dikkatle, ilgiyle yakından takip edeceği bir olay haline dönüşeceği en baştan belliydi. Bu olayı anlayabilmek için biz tüm kaynaklarla görüşmeye çalıştık, onları dinledik. Açlık grevinde bulunan Milletvekilleriyle görüştük. Ve olayın hükümet versiyonunu da ilgili kaynaklardan dinlemeye çalıştık ve sonunda aynı insan hakları izleme kuruluşu gibi bizde çok net bir karara varamadık bu konuyla ilgili. Zira bağımsız haber alma kanalları yeterince işlemiyor. Dolayısıyla bizimde böyle bir zemin olmadığı için net bir karara varabilmemiz mümkün olmadı” diye konuştu.

BÜYÜK ENDİŞE DUYUYORUZ

Başkan Joerg, Diyarbakır’da da benzer bir durum ile karşı karşıya olduklarına değinerek, “Burada Sur ilçesi’ne yaklaşık 500 metre mesafede bulunuyoruz. Dün de biz buradayken çok kişiyle görüşme imkanı bulduk. Eş belediye başkanları, Vali, İşadamlarıyla, muhtarlarla bir araya geldik, Siyasi partilerle görüştük. Fakat yine de ortak bir paydaya varabilmek gerçekten çok zordu bu görüşmeler neticesinde de. Daha önce de belirttiğim gibi Türkiye’deki bir takım dostlarımız bizi eleştiriyorlar. Fakat biz hiçbir zaman fikrimizi ifade etmek, sesimizi çıkarmaktan korkmuyoruz. Ancak bunu yaparken, kendimizi güvenli bir zeminde hissetmek ihtiyacı duyuyoruz. Değişmeyen şu ki, biz bu konuda büyük endişe duyuyoruz. Ve bu çerçevede de Türkiye’nin bölünmezliği en temel ilkemizdir. Ve bunu çekincesiz bir şekilde destekliyoruz. Bölünmezlik ilkesi tabi aynı zamanda Güneydoğu’da yaşanan bir sorunun Türkiye’nin geneli içinde geçerli olması beraberinde getiriyor.

HÜKÜMETİN PROGRAMI BİRAZCIK MEMNUNİYET VERDİ(!)

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Mardin’de açıkladığı Terörle Mücadele Eylem programın bir nokta da kendilerine birazcık memnuniyet verdiğine işaret eden Joerg, şöyle dedi: “Bu program çerçevesinde, bu sonunun artık polisle, askerle kolluk kuvvetleriyle çözülemeyeceğini ifade etti. Tabi bu program şimdilik soyut görünüyor. İçinin doldurulması gerektiğini düşünüyorum. Biz bunun olumlu bir takım etkiler yaratıp yaratmadığını yakından takip ederek, görmeye çalışacağız. Durumumuzu bir nebze anlayabilmemiz bakımından bunu sizlerle paylaşmak istedim.

BÖLGE VEKİLLERİ MEMNUN DEĞİL!

Hükümetin içinde yer alan bölge milletvekillerinin bir memnuniyetsiz içerisinde olduğunu söyleyebilirim. Ki bu memnuniyetsizlik partinin Afyon’da yapılan toplantı çerçevesinde ifade edilmişti. Diyarbakır’da, Ankara’da benzer şeyler duyuyoruz” (Sait BAYRAM’ın Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter