Dolar : Alış : 2.9228 / Satış : 2.9281
Euro : Alış : 3.2981 / Satış : 3.304
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir16°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6306 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘İlan edilmemiş sıkıyönetim’

Tweet
09 Şubat 2016 - 46 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»‘İlan edilmemiş sıkıyönetim’

İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı ve Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Günal Kurşun, bölge kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarını DİHA’ya değerlendirdi.  Siyasal iktidarın izlediği politikalar sonucu Türkiye’nin kaos ortamına sürüklendiğini ileri süren Kurşun, yaşanan çatışma ve kaos ortamında ciddi hukuksuzlukların yaşandığını ve bu hukuksuzluklara imza atanların bunun hesabını verebilmesi gerektiğini ileri sürdü.

 “HESAP VERME DÖNEMİNE GEÇİLMELİ”

Fakat yaşanan bu kadar hukuksuzluklara rağmen Türkiye’de bu suçları ve hak ihlallerini yargılayacak bir hukuk sisteminden söz etmenin mümkün olmadığını iddia eden Kurşun, yaşanan bütün ölümler kapsamında ayrı ayrı soruşturmaların açılması gerektiğini fakat şu an Türkiye’nin bu noktadan uzak olduğunu savundu. Kurşun, kaos ve çatışma ortamında çıkılıp hesap verme döneminin gerçekleşmesi gerektiğini vurguladı.

“HUKUK DEVLETİ OLDUĞUMUZU İNANDIRAMIYORUZ”

1998 yılında imzaya açılan ve Türkiye’nin sadece izlemekle yetindiği uluslararası hukuk mekanizması olan Roma Statüsü’ne imza atmamasının altında yatan gerçeğin Türkiye’nin bir hukuk devleti olmak istememesi olduğunu ileri süren Kurşun “Anayasa’nın ikinci maddesinde hukuk devletten bahsediyor. Fakat hukuk oradan iki kelimeden ibarettir. Hukuk devleti sadece anayasaya yazmak yetmiyor. Aynı zamanda idarenin tüm eylem ve işlemlerinde hukuk devletinin olduğunu göstermek gerekiyor. Maalesef bu Türkiye’de şuan mümkün değil. Ondan dolayı hiçbir zaman hukuk devleti olduğumuzu inandıramıyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE MAHKÛM OLACAK”

Kurşun, bölgede sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yaşanan hukuksuzlukların hem Türkiye anayasasının hem de uluslararası yasalların verdiği kararların geriye doğru bir adım olduğunu ileri sürdü. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) “sokağa çıkma yasaklarını hukuka uygun” olduğunu yönündeki karar verdiğini hatırlatan Kurşun, “Aynı anayasa mekanizması başka ülkeler için temel özgürlüklerin sınırlandırması konusunda çok ciddi ihlal olduğuna dair kararlar verdi” dedi. Kurşun, yaşananların mutlaka bir gün AİHM’ye tekrar taşınacağını ve Türkiye’nin mahkûm olacağını savundu.

“İLAN EDİLMEMİŞ SIKIYÖNETİM”

Şehir merkezlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının “İlan edilmemiş sıkıyönetim koşullarını gösteriyor” şeklinde değerlendiren Kurşun, şunları ifade etti: “10402 Sıkıyönetim Kanunu’nda buna benzer hükümler vardı ama sıkıyönetim ilan etmeksin sokağa çıkma yasağı bu derece uzun süre şüphesiz hukuka aykırıdır. Ama resmi olarak tespit ettirebileceğimiz bir mahkeme bulmakta zorlanıyoruz. Nereye gidersek gidelim böyle bir tespit alamıyoruz.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter