Dolar : Alış : 2.9623 / Satış : 2.9676
Euro : Alış : 3.375 / Satış : 3.381
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8496 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜDA PAR’dan Sur mağdurlarına ziyaret

Tweet
29 Şubat 2016 - 151 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»HÜDA PAR’dan Sur mağdurlarına ziyaret

HÜDA PAR İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, il başkan yardımcısı Metin Turan ve partililerden oluşan bir heyet ilçesindeki çatışmalarda mağdur olup göç eden aileleri ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi. Kendilerini ziyaret eden HÜDA PAR heyetine yaşadıkları sıkıntıları anlatan sakinlerinden Hüseyin Ateş, ’da Kürt halkının hakları için çatıştıklarını iddia edenlerin İslam’la hiçbir alakalarının olmadığını söyledi.

”HER YER HARAP OLMUŞ, VİRAN OLMUŞ”

Ateş, “Bir daha bana Sur’a gel deseler hayatta gitmem oraya yerleşmem. Zaten her yer harap olmuş, viran olmuş… Kim bunların Müslüman olduğunu söylese de ben kesinlikle Müslüman olduklarına inanmam. Çünkü kendim gördüm ve yaşadım. Bunların İslam’la Kürtlükle alakaları yok, hepsi bir menfaat peşinde. Onlar dahi ölülerinin şehit olmadığını biliyor. Ölülerini de enkazlara atıyorlar. Ya kuyulara atıyorlar ya yakıyorlar. Birkaç tanesini de eve atıp evin duvarını üzerine yıkarak cenazeyi enkazda bıraktılar.” şeklinde konuştu.

“SİZİN VE 72 İSLAMİ STK’NIN YARDIMIYLA GEÇİNME İMKÂNI BULABİLİYORUZ”

Yaşanan çatışmalardan dolayı büyük bir mağduriyet yaşadığını belirten Hacı Ahmet ise evden taşındıktan sonra kendilerinin Sur’dan çıkmalarına izin verilmediğini belirterek, “Gitmemize izin vermediler, yasaktır gidemezsin dediler. Ben sizden izin istemiyorum dedim. Ben gidiyorum, öldürseniz de gideceğim dedim. Çıktık ve barikatları geçtikten sonra arkamızda kalan bir barikatta bizi korkutmak için bomba patlattılar. Çok şükür şimdi taşındık oğlumun evinde kalıyorum ama imkânlarımız biraz iyileşince bir ev tutarım inşallah. Gerçi eşyalarımız Sur’da kaldı. Bir ev tutalım gerisi Allah Kerim. Allah sizden razı olsun. Sizin ve 72 İslami STK’nın yardımıyla geçinme imkânı bulabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İMKÂNLAR DÂHİLİNDE ÇÖZÜMLER ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Sur mağdurlarını ziyaret edip sorunlarını dinleyen HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu gördükleri hakkında yaptığı değerlendirmede ise yaşanan mağduriyetin halkı perişan ettiğini, halkın yaşanan bu kirli çatışmanın tarafı olmadığını herkesin görmesi gerektiğinin altını çizdi. Ailelere yaşadıkları mağduriyetlerden dolayı geçmiş olsun dileklerinde bulunan Tanrıkulu, halkın sorunlarını dinlemek ve yaşadıkları sıkıntıları yerinde görmek için bir ziyaret programı başlattıkları söyledi. Tanrıkulu, Diyarbakır İl Başkanlığı, Kayapınar ve Bağlar İlçe Başkanlıkları olarak heyetler halinde mağdur aileleri ziyaret ettiklerini ve yaşanan sıkıntılar tespit ettiklerini belirterek  “İnşallah elimizden geldiği kadar sorunlarınızı dile getirir ve yine imkânlar dâhilinde çözümler üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

“OLUŞAN MANZARALAR SURİYE’Yİ ARATMAYACAK BİR DÜZEYDE”

Yaptıkları ziyaret programı çerçevesinde bir değerlendirme yapan Tanrıkulu, PKK’nin çatışmaları şehir merkezlerine taşımasıyla birlikte gelen devlet müdahalesinin ve operasyonların halkı çok mağdur ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Halkımız büyük bir mağduriyet yaşadı. Özellikle çatışmaların yaşandığı ilçelerde halk büyük bir mağduriyet yaşıyor. Oluşan manzaralar Suriye’yi aratmayacak bir düzeyde. Biz HÜDA PAR olarak ve İslami STK’larında desteğiyle beraber halkımız mağduriyetini gidermek için şu ana kadar elimizden gelen yardımları yapmaya çalıştık ve halen de yapıyoruz. Bu ailelere yapmış olduğumuz ziyaretlerle de şikâyetlerini de dinledik.”

“BU MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİNİ SAĞLAYACAK OLAN YEGÂNE MERCİ DE DEVLETTİR”

Mağdur ailelerin dile getirdikleri sıkıntılar hakkında da bir değerlendirmede bulunan Tanrıkulu, ailelerin en büyük mağduriyetlerinin iş bulamamak ve geçinme hususunda yaşadıkları sıkıntı olduğunu belirtti. Devletin mağdur olan ailelere kira yardımında bulunduğunu ancak kalabalık ailelerin geçinme konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirten Tanrıkulu, geçimlerini Sur ilçesinde olan gayrimenkulleri üzerinden yapan ailelerin gelirlerinin kesilmesinin de ayrıca büyük bir mağduriyet oluşturduğunu belirtti.

“BU BORÇLARIN ERTELENMESİ YARAYA MERHEM OLMAYACAK”

Sur ve benzeri çatışmaların yaşandığı yerleşim yerlerindeki esnafların vergi borcu ve SGK Prim borçları hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Tanrıkulu, esnafın bu borçlarının ertelenmesinin yaraya merhem olabilecek bir uygulama olmadığını belirterek devletin bu borçları tümden silmesi gerektiğini belirtti.

“ÇOCUKLAR BU YIL İÇERİSİNDE NEREDEYSE HİÇ OKULA GİDEMEDİLER”

Sur ve onun durumunda olan çatışmaların yaşandığı yerleşim yerlerinin en büyük mağdurlarından birinin de çocuklar olduğunu belirten Tanrıkulu, çocukların özellikle eğitim noktasında büyük bir sıkıntı yaşadıklarının altını çizdi.  Tanrıkulu, “Çocuklar bu yıl içerisinde neredeyse hiç okula gidemediler. Çocuklarımızın geleceği için acilen bu durumun telafi edilmesi ve devam eden bu sıkıntıya kalıcı bir çözümün bulunması gerekir.” dedi.  Sur ve Cizre başta olmak üzere çatışmaların yaşandığı yerleşim yerlerinde hedef alınan tarihi kültürel değerlerinde hedef alınmasına tepki gösteren Tanrıkulu, bu mirasın korunmasının ehemmiyetine dikkat çekti.

“DİYALOGLA, KONUŞARAK MESELELERİN HALLEDİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Özellikle kutsal dini mekânların hedef alınmasının hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunun altını çizen Tanrıkulu sözlerine şöyle devam etti: “Kutsal mekânlarımızın olduğu tarihi ilçelerde yaşanan bu çatışmalar büyük bir tahribata sebebiyet veriyor. Kültürel miraslarımız büyük bir tehlike altında. Hatta birçok tarihi mekân yaşanan bu çatışmalarda büyük bir tahribata uğramış bulunmaktadır. Katledilen insanlarımızın sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Buradan bir kez daha sesleniyorum! Bu çatışmalar derhal son bulmalıdır. Bu çatışmaların hiçbir kesime fayda vermeyeceği aşikârdır. Çünkü şiddetle, kaosla, tehditle, şantajla halkın benimsemediği, halkın tamamen karşı çıktığı, destek vermediği bir şeyi onlara dayatamazsınız, kabul ettiremezsiniz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; yaşanan bu çatışmalar sadece ve sadece yaşadığımız coğrafyamız üzerine kirli emeller besleyen emperyalist ülkelerin işine yarayacaktır. Onun için bir an evvel bu şiddet sarmalından vazgeçilmelidir. Hangi ideolojiye ve düşünceye sahip olurlarsa olsun bu bölgede faaliyet yürüten tüm parti, STK ve oluşumların bir araya gelerek bir an önce bunu engellemesi ve yanan bu ateşe bir su serpmesi gerekiyor. Diyalogla, konuşarak meselelerin halledilebileceğine inanıyoruz.”

“ANADİLDE EĞİTİM VE ÖĞRETİM KABUL EDİLMELİ KÜRTÇE İKİNCİ RESMİ DİL OLMALIDIR”

Kürt meselesinden kaynaklı sorunların son bulması noktasında en büyük görevin devlete düştüğünü belirten Tanrıkulu, devletin, yaşanan tüm bu sorunların önüne geçmek için atacağı öncül adımın Kürtlerin temel, meşru haklarını vermeye yönelik adımları olması gerektiğini söyledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter