Dolar : Alış : 2.9228 / Satış : 2.9281
Euro : Alış : 3.2981 / Satış : 3.304
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir16°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6306 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eroğlu: “GAP’ı 2019’da tamamlayacağız”

Tweet
13 Şubat 2016 - 52 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Eroğlu: “GAP’ı 2019’da tamamlayacağız”

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölgedeki çatışmalara rağmen baraj çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bakan Eroğlu, kentte 13 ayrı projeyi hayata geçireceklerini belirterek, nihai hedeflerinin GAP’ı 2019’da tamamlamak olduğunu vurguladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, çeşitli ziyaretlerde ve incelemelerde bulunmak için geldiği Diyarbakır’da 13 yeni yatırım yapılacağını açıkladı. Eroğlu, GAP’ı da 2019 yılında tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu çeşitli ziyaretlerde ve incelemelerde bulunmak amacıyla Diyarbakır’a geldi. Valiliği ziyaret eden Eroğlu, burada basın toplantısı düzenleyerek, projeleri tanıttı. Diyarbakır’a eli boş gelmediklerini anlatan Eroğlu, “Daha önce Diyarbakır’a maliyeti 2 milyar 285 milyon TL olan 28 müjdeyi vermiştik. Bu kez 13 müjdeyle geldim. Bu projeler 207 milyon TL maliyetindedir. Böylece Diyarbakır için son iki yılda verdiğimiz müjde miktarı 41’e yükseldi. Büyük dev projeler yapacağız” dedi.

Kentteki en büyük yatırımları Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığını aktaran Eroğlu, “DSİ’nin 6 müjdesi, Orman Genel Müdürlüğü’nün 4 müjdesi, Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 2 ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 1 olmak üzere toplam 13 müjdemiz var. Bunlar arasında barajlar mevcut. Bunların sulamaları modern olarak yapılacaktır. 38 bin 200 dekarlık arazi sulanacaktır. Her yıl 16 milyon TL çiftçilerin cebine ek ilave olarak akacaktır. 5 bin kişilik ek ilave istihdam sağlanacak” diye konuştu.

6 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Sulama projelerini tamamladıklarını kaydeden Eroğlu, 50 bin 300 dekar arazinin sulanacağını dile getirdi. Bakan Eroğlu, “Bölgedeki vatandaşlarımızın yıllık olarak zirai gelir atışı 21 milyon TL olacaktır. 6 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Bunun maliyeti 59 Milyon TL olmaktadır. Diyarbakır merkezde Kolludere Göleti mevcut talep edilmişti. Bunun sözünü veriyoruz. 7 bin dekar arazi sulanacak. Bunun maliyeti 40 milyon TL’dir. Çınar ilçesinde Alabaş göleti 2 bin 300 dekar araziyi sulayacak maliyeti 23 milyon TL’dir. Çınar’da yine Dişlibaşak göleti 2 bin 200 dekar araziyi sulayacağız. Bu göletin maliyeti 22 milyon TL olacaktır” ifadelerinde bulundu.

FİDAN ÜRETİMİ ARTIRILACAK

Ormanlık alanların birçoğunun bozuk olduğuna dikkat çeken Eroğlu, bölge halkına müjde vereceklerini ve bozuk ormanlık alanlara gelir getirici birçok ağaç dikeceklerinin anlattı. Eroğlu, “Vatandaşa bunları dağıtacağız. Özellikle 2,5 milyon fidanı bu yıl buraya dikeceğiz. Ayrıca 2016 yılında 4 milyon 850 bin adet fidanda üretilecektir. Bismil’de ve Çermik’te birer tane olmak üzere meteoroloji otomatik ölçüm istasyonu kuracağız” dedi.

“SALDIRILARA RAĞMEN BARAJLAR TAMAMLANACAK”

PKK’nin son zamanlarda bölgedeki barajları hedef aldığını ancak bunlara rağmen barajların yapımlarının devam edeceğini de vurgulayan Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:  “Silvan Barajı çok büyük bir barajdır. Maalesef sık sık terör örgütü tarafından Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük barajlarından biri olan Silvan Barajı maalesef basılıyor. İş makineleri tahrip ediliyor. Müdürlerini ve şantiye şeflerini kaçırıyorlar. Ama biz bu barajı kesinlikle yapacağız. Oradaki vatandaşlarımızın gelirlerini artırmaya ihtiyacı var. 305 bin kişi yani yılda 1 milyar 100 milyon TL bu bölgedeki insanların cebine bir ilave olarak girecektir. Bu az bir rakam değildir.” Bakan Eroğlu, nihai hedeflerinin GAP’ı 2019 yılında tamamlamak olduğuna da işaret etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter