Dolar : Alış : 2.8545 / Satış : 2.8597
Euro : Alış : 3.2161 / Satış : 3.2219
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7872 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DTK: “Diz çökmeyeceğiz”

Tweet
11 Şubat 2016 - 144 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»DTK: “Diz çökmeyeceğiz”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Cizre’de yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Kürt halkına topyekun imha amaçlı AKP hükümetinin “Terörle mücadele” başlığı altında 7 Haziran seçimlerinden buyana 500’e yakın çoğunluğu çocuk, yaşlı ve kadın olan sivilleri hiçbir savaş hukuku gözetmeden katletmiş ve katletmeye devam etmektedir.  Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyanın gözü önünde yapılan bu katliama dünya sesiz kalmaktadır. Türkiye Hükümeti ve Devleti, Kürtlerin Rojava’da kimsenin gücü yetmediği DAİŞ’e karşı zafer kazanması ve geriletmesi tüm dünya’ya moral olurken, DAİŞ çetelerine destek verdikleri ispatlanan, hırsızlık ve yolsuzluklara adı bulaşan ve belgelerle ispatlanan AKP hükümetinin tek başına hükumet kuramaması ile HDP’nin seçim başarısı AKP’nin kirli savaşanın başlangıcı olmuştur. 2013 yılından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından başlatılan ve karşılıklı müzakereler şeklinde devam eden diyaloğ sürecinde hiç bir can kaybı yaşanmamış, huzurun ve barış içinde Devlet tarafının müzakereleri tek taraflı bitirerek topyekun savaş ilan etmesine kadar böyle sürmüştür.

“SOYKIRIM POLİTİKASI İZLEMEKTEDİR”

90’lı yılların uygulamalarını aşarak Şark Islahat planının güncelleştirilmesi temelinde bir boyuta varmıştır. İlk etapta Silvan, İdil, Cizre, , Nusaybin alanlarında  gündeme konularak tüm Kürt coğrafyasına yaymayı planladığı  Devlet ve Hükümet yetkililerinin değerlendirmelerinde açık bir biçimde görülmektedir. Tüm Kürt coğrafyasını ateş altında tutma şehirleri ve yerleşim alanlarını insansızlaştırma, ağır silahlarla Kürt  toplumuna karşı bir soykırım politikası izlemektedir. Aylardır Cizre’ye yönelik imha temelinde bir uygulamayı sistemli bir şekilde uygulayarak , hiç bir kural ve kaide  tanımayan, savaş kural ve kaidelerini dahi aşan  kadın, çocuk, genç ve yaşlı demeden insanları öldürerek, yaralı insananların dahi infaz edildiği ve onlarca insanın yaralı iken katledilmesi  kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Bir tarafta bu katliamcı uygulamalar yapılırken, aynı zamanda havuz AKP hükümetinin oluşturduğu havuz medyasının öncülüğünde toplumsal dezenformasyonu devreye sokulması katliamların üstünü örtmeye ve gerekçe bulma çabaları bundan sonraki niyetlerini de açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

“SAVAŞA KARŞI DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ”

Tüm çağrılara rağmen onlarca insanı bodrumlarda kuşatarak adım adım imha etmeyi kamuoyunun gözleri önünde büyük bir iştahla sunan toplumda kopuşa neden olan halkların ortak yaşamını tehdit eden AKP zihniyeti DAİŞ’in rojavada yürüttüğü Cami yakmalar, Talan, gasp, katliam canlı canlı insan yakmalar ve infazlar yapmalarından geri kalmamış DAİŞ’in kürtlere olan öfkesi AKP zihniyetiyle ne kadar yakın bir zihniyet olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tek bir Kürt kalmayana dek katliamlarına devam ettirecek olan bu anlayış ve zihniyete karşı tek bir Kürt kalsada diz çökmeyecek felsefesiyle Rojava’da iman, azim ve inançla mücadele ederek kazanan insanlıktan aldığımız inançla yürütülen bu ahlaksız savaşa karşı diz çökmeyeceğimizi buradan kamuoyu ile paylaşmak isteriz. Kürt ulusal birliğinin, halkların dayanışma zamanıdır. Zulme karşı demokratik eylemsellik sürecine her insan katkı sunmalı, her alanda bu katliamlar naletlenmeli ve insani olarak vicdanen herkes gücü oranında bu sürece gücü oranında destek sunması gerekmektedir. Ya karanlığın hükmü yüzyıllarca üzerimizde sürecek yada yıllardır süren bu zulüm son bulacak, halklar bir arada iç içe özgür geleceğini kuracak.

“HERKES TEPKİSİNİ ORTAYA KOYMALIDIR

Cizre’de yaşanan açık katliam, bu savaş konseptinin ne kadar kirli ve beklenti içinde olunmaması gerektiği mesajını açık ve net halkımıza vermiştir. Bir bodrumda arkadaşlarımız şahsında insanlık ateşe verilmiştir. Devlet soykırım politikasını bir daha Cizre’de göstermiştir. Cizre’ye, Sur’a sesiz kalmak daha büyük katliamlara izin vermektir. Bu temelde başta Kürt özgürlük mücadelesine inanan her bir ferd bu mücadeleye inanan destek sunan tüm kurum kuruluş, aydın, yazar, akademisyen, inanç grupları, 7’den 70’e herkes bu katliamı kınamalı ve tepkisini ortaya koymalıdır.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter