Dolar : Alış : 2.9612 / Satış : 2.9665
Euro : Alış : 3.2305 / Satış : 3.2364
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir21°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6637 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da olaylı gün

Tweet
27 Şubat 2016 - 440 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Diyarbakır’da olaylı gün

Sur’da bulunan sivillerin tahliye edilmesi ve yasağa ara verilmesi için HDP, DBP, DTK ve KJA’nın çağrısıyla binlerce kişi Koşuyolu Parkı’nda bir araya geldi. Gerçekleştirilmesi planlanan ancak polis müdahalesine sahne olan yürüyüşte, çok sayıda kişi de gözaltına alındı

Diyarbakır’ın da tarihi Sur ilçesinde 89 gündür devam eden yasağa son vermek için binlerce insan “Sur’a bir ses de sen ver” eylemi için Koşuyolu Parkı’nda toplandı. Sur için toplanan aralarında DBP Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri, HDK Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu kitle, Sur’da uygulanan yasağa sık sık attıkları sloganlarla tepki gösterdi.

ŞİMŞEK: “DİYARBAKIR HALKI DİRENİŞİ SAHİPLENECEK”

Sur’a doğru yapılacak yürüyüşe başlanması öncesinde konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, “Hesabını şaşırmasın. Sur halkı yalnız ve sahipsiz değildir. Sonuna kadar destek vereceğiz. Sur direnişi bu şiddetli saldırıları boşa çıkaracaktır. Bize teslimiyeti dayatanlar Diyarbakır’ın direniş tarihine baksınlar. Diyarbakır halkı teslimiyeti kabul etmeyerek, direnişi sahiplenecek” dedi.

BALUKEN: KÜRT HALKI TESLİM OLMAYACAK

Onun ardından kitleye seslenen HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ise katliama karşı yaşama, savaşa karşı barışa sahip çıkacaklarını belirtti. Aylarca halktan teslim olmasını isteyenlerin, halkın direnişine bakmasını isteyen Baluken, “Kürt halkı teslim olmayacak. Aylardır katliamlarla, savaşlarla halkı teslim almaya çalışanlar bu direniş tablosuna baksınlar. Bu hesap yanlış bir hesaptır. Bu katliam hesabı sonuç vermeyecek. Sur’da, Cizre’de, Derik’te, Nusaybin’de Kürt halkı direnişiyle kanıksandı” diye konuştu. AKP’nin, Kürt mücadelesini bastırmak için çetelerle anlaştığını belirten Baluken, “Bu zihniyete, bu katliama Kürt halkı teslim olacak bir tek Kürt bile yok” dedi.

Baluken, katliam konseptinin inisiyatifinin tamamen Gladyo yapılarında olduğunun da altını çizdi. AKP hükümetinin de bu darbecilerle ortaklaşarak demokrasiden uzaklaştığını ve savaşın ana unsuru olduğunu söyleyen Baluken, çözümün Cizre, Silopi ve Sur’da vahşet binaları ve bodrumlarıyla değil Kürdistan’ın dört bir parçasına barış anıtlarıyla geleceğini ifade etti.

YÜKSEK: KÜRT HALKI KÖLE GİBİ DEĞİL, ÖZGÜR YAŞAYACAK

Daha sonra konuşan DBP Eşgenel Başkanı Sur’da yapılmak istenenin önüne geçmek için halkın sürekli alanlarda olması gerektiğinin altını çizdi. Yüksek, “Bu sürecinin tarihi rolünü halk, alanları doldurarak sahiplenecek” dedi. Yıllar önce olduğu gibi bugün de AKP hükümetinin halkı köle olarak yaşatmaya çalıştığını dile getiren Yüksek, “Kürt halkı köle gibi değil, özgür yaşayacak. Kendi topraklarında özgürce yaşacak” ifadelerini kullandı. Yüksek, Sur’da yasaklı mahallelerden sivillerin çıkmaması ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Sivillerin çırılçıplak, üzerlerinde bir şey olmadan çıkmaları isteniyor. Önde çocuklar, arkada kadınlar en sonda erkekler birer metre arayla çıplak şekilde gelmeleri isteniyor. Bu onursuzluktur. Bunu kabul edemeyiz. Yapılması gereken sivillerin çıkışı için 24 saatlik bir aranın verilmesidir. Biz de gidip sivilleri oradan çıkaralım”

KAYA: TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE GÖMÜLECEKSİNİZ

Yüksek’in ardından ise Demokratik İslam Kongresi Bileşenleri adına HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya konuştu. “Biz hep beraber barışın gelmesi için çalışacağız, başaracağız” diyen Kaya, “İnsanlarımızın, ezilenlerin, Amedlilerin, Kürdistan’ın hayatını cehenneme çevirenler, nasıl bir cehennemle karışılacaklarını görecekler” dedi. Ne insanlık ne de inanç tarihinde bugün yaşanan böylesi bir vahşeti görmediklerini söyleyen Kaya, “Hitlerin yaşattığı vahşet nasıl tarihin çöplüğüne gömüldüyse vahşet bodrumları da bu çöplüğe gömülecektir” sözlerini sarf etti.

Kaya, Sur’a dair kuşatma için “Özgürlüğün önündeki engeli kaldırın” diyerek seslenmesi sonrası sözlerini “İnsanların hayatını cehenneme çevirerek cenneti istemeyeceğiz. Halk mücadelesi budur. Kimin hak yolunda, kimin zulüm yanında olduğunu herkes görecek ve tarih bunu yazacak” diyerek noktaladı.

‘SAVAŞA SAVAŞA İNSANLIK KAZANACAK’

Kaya’nın ardından ise HDK Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü kitleye seslendi. AKP faşizmi karşısında Kürdistan halkının kazanacağını ifade eden Kürkçü, Türkiye’de medyayı ele geçiren devlet aklının her yeri ele geçireceğini sandığını ancak halkların özgürlük tutkularını ele geçiremeyeceklerini vurguladı. Kürkçü, “Ankara, İzmir, İstanbul ve Çukurova halkının sesi belki buralara yetişmiyor olabilir, ama sokaklarda sesleri Kürdistan için yürüyen gençlerle yankılanmakta” dedi. Kürkçü, AKP hükümetine ise “Siz bu savaştan nasıl çıkacaksınız? Son ‘teröristi’ değil, tüm Kürtleri öldüremezsiniz. Savaşa karşı insanlık ve uygulanacak hukuk kazanacak” sözleriyle seslendi.

OLAYLAR ÇIKTI

Yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kitleye ise polis müdahale etti. Gaz bombası ve tazyikli su kullanılan müdahale sonucunda Bağlar’ın birçok mahallesinde ve Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde olaylar çıktı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Sabri Tekidi
27 Şubat 2016 - 20:59

Sait kardeşim olaylarda 1 kişi öldü diyorsun amma verdiğin haberi okudum ölenlerin ilgili açıklama yok. Kim nerde nasıl ölmüş

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter