Dolar : Alış : 2.8277 / Satış : 2.8328
Euro : Alış : 3.2134 / Satış : 3.2192
HAVA DURUMU

Diyarbakir23°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7583 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dicle’den Davutoğlu’na: “Neden masayı devirdiniz?”

Tweet
04 Nisan 2016 - 87 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Dicle’den Davutoğlu’na: “Neden masayı devirdiniz?”

Abdullah Öcalan’ın 67’nci doğum günü Urfa’nın Halfeti ilçesi’nde kutlandı. DİHA’da yer alan habere göre, kutlamalara, Amara’ya ulaşan çok sayıda kişinin yanı sıra DTK eşbaşkanları Leyla Güven ile Hatip Dicle, TUHAD-FED yöneticileri, HDP’li vekiller Alican Önlü, Osman Baydemir, Gülser Yıldırım, Mahmut Toğrul, Feleknas Uca, Behçet Yıldırım, Müslüm Doğan ve Dilek Öcalan, HDP, DBP yöneticileri de katıldı. Kutlamada konuşan TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, Amara’daki etkinliği yasaklayan Urfa Valiliği’ni ise sert bir dille kınadı. 

ÖCALAN: TECRİT KALDIRILSIN

Öcalan ailesi adına söz alan Mehmet Öcalan ise Amara’ya gelen herkese teşekkür ederek, “Serok’un 67’nci doğum gününde bizi yalnız bırakmadınız. Serok tüm Kürt halkının ve ezilen halkların lideridir. Onun için bu özel günümüzü yasaklayanları nefretle kınıyorum. Serok Ortadoğu’nun kurtarıcısıdır. Bunun için değerinin iyi anlaşılması gerekiyor. Türk devleti de aklını başına alsın ve bir an önce Serok’un üzerindeki tecridi kaldırsın. Bu yasaklar hiçbir zaman çare etmez, etmedi de. Doğum günün kutlu olsun ey Serok” diye konuştu.

“SAYIN ÖCALAN MİLYONLAR TARAFINDAN KABUL EDİLİYOR”

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir ise Urfa topraklarının kutsal olduğunu ve insanlığın doğuş yeri olarak bilindiğini dile getirdi. Baydemir, şöyle devam etti: “Bunun için burada çok önemli şahsiyetler doğdu. Bunlardan birisi de şüphesiz Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’dır. Milyonlar tarafından kabul gören bir önderin doğum günü kutlamasını yasaklayanları kınıyorum. Yasak ve ablukaya rağmen buraya gelen herkesi kutluyorum. Bildiğiniz yoldan hiçbir zaman geri adım atmadınız. Bir gün gelecek ki bu halk en kısa zamanda amacına zafer ile ulaşacaktır. Değerlerimiz olan tüm şehitlerimizin amacını yerine getireceğiz. Tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, yolunuz yolumuzdur diyoruz.”

“TÜM İNANLIĞIN DOĞUM GÜNÜDÜR”

Öcalan’ın yeğeni, HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan ise tüm insanların geleceği için bugünün büyük bir anlam ifade ettiğini savundu. Tüm engellemelerin halkların şahsına olduğuna vurgu yapan Öcalan, bu tutumun kabul edilemez olduğunu söyledi. Birçok kişinin darp edildiği ve gözaltına alındığını ileri süren Öcalan, “Bugün sadece Abdullah Öcalan’ın doğum günü kutlanmıyor. Aynı zamanda tüm insanlığın doğum günüdür. Bu anlamlı günde bizi yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyoruz. Başta Amara sakinleri olmak üzere, misafirlerini kusursuz bir şekilde ağırladıkları için sonsuz şükran borçluyuz” dedi.

“BİZ BURADA MİLYONLARI TEMSİL EDİYORUZ”

Son olarak söz alan DTK Eşbaşkanı ve İmralı Heyeti üyesi Hatip Dicle, günün anlamına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Bu gün sadece Öcalan’ın doğum günü değildir. Onun doğduğu evin önünde buradan İmralı’ya bin selam gönderiyoruz. Siz çok yaşayın Serok Apo. Amara yürüyüşlerinin tarihine bakıldığında, bu yürüyüşlerin bedelsiz olmadığını biliyoruz. Başta Mustafa ve Mahsum olarak tüm şehitlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Kürt halkının iradesi artık kesindir. Kürt halkı artık Sayın Öcalan’ı stratejik lideri olarak kabul görüyor. Bunu devlet de çok iyi biliyor. Bu nedenle Sayın Öcalan’a karşı tavır Kürt halkına karşı yapılmaktadır.”  Türkleştirme siyaseti adı altında Kürtlerin asimile edilmeye çalışıldığını iddia eden  Dicle, “Özgürlüğü savunan bir halk hep köle edilmeye çalışıldı. Şeyh Saitler, Seyit Rızalar ve son olarak Önder Apo gibiler Kürt halkının özgürlük aşkını gösteriyor. Ama hiç kimse Serok Apo gibi halkların gönlünde ve beyninde iz bırakmamıştır. Sayın Öcalan egemenlere asla boyun eğmemiştir. Yenilmeyen bir örgüt yarattı. Artık muazzam bir direniş örgütü yarattı. Bunu DAIŞ çetelerine karşı mücadele vererek pratikte gösterdik. İşte bunların hepsi Sayın Öcalan’ın emeği sonucu olmuştur” diye konuştu.

“KÜRT HALKI BARIŞA DAİMA HAZIRDIR”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun PKK’nin Mayıs 2013’teki konumuna çekilmesi halinde yeniden konuşulabileceği yönündeki açıklamasına da değinen Dicle, “Peki başbakan, Dolmabahçe mutabakatındaki sözler uygulanmış olsaydı dev bir hamle yapacaktık. Peki neden masayı devirdiniz? Tüm halklar bu sorunun cevabını sizden bekliyor. Ama tüm bunlara rağmen yine değerlendirilecektir. Eğer gerçekten samimiyseniz Sayın Öcalan’ın çizmiş olduğu paradigma doğrultusunda çözülürse çözülür. Kürt halkından yana sorun yoktur. Böylece sadece Türkiye halklarına değil tüm Ortadoğu halklarına barışı gösterelim. Bir dahaki doğum gününde milyonların katılımı ile kutlanması dileğiyle, bu doğum gününün barışa vesile olmasını istiyorum” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter