Dolar : Alış : 2.9612 / Satış : 2.9665
Euro : Alış : 3.2305 / Satış : 3.2364
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir21°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6637 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: “Masayı Erdoğan devirdi”

Tweet
28 Şubat 2016 - 103 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş: “Masayı Erdoğan devirdi”

Batman’daki “Barış Mitingi”nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yıldönümünde Dolmabahçe Mutabakatı’nı anımsatarak, “Masayı Erdoğan devirdi” dedi ve ekledi: “Erdoğan seçimde kaybedeceğini görünce savaşı devreye koydu.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin’in ardından Batman’da düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı “Barış Mitingi”nde konuştu. Konuşmasında Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıldönümü olduğunu anımsatan Demirtaş, masayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devirdiğini söyledi, “Erdoğan seçimde kaybedeceğini görünce savaşı devreye koydu,” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu da eleştiren Demirtaş, “Katliamcı bir Başbakan diye tarihe geçeceksin,” dedi. Demirtaş, diyalog yoksa bunun karşısında direnişin olacağının altını çizerek de, “Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız,” diye konuştu

Demirtaş’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“BU HALK KİMSEDEN KORKMUYOR”

“Bugün 28 Şubat hem post modern darbenin yıl dönümü hem de Dolmabahçe Mutabakatı ve Yaşar Kemal’in ölüm yıldönümü. Özellikle Batman gençliği, kadınlar, esnaflar sizlere sizin mücadelenizi anlatmaya gelmedim. Sırat köprüsündeyiz, anlatmaya gelmedik. Herkesin görmesi gereken şey şehirlerimizi harabeye çevirerek, cenazeleri yakarak, yürütülen zulüm politikasının boş olduğunu göstermeye geldik. Sizler sadece son birkaç ayda yürüttüğünüz zalim politikanızla binlerce kişinin ölümüne sebep oldunuz. Bu politikaların kimseyi korkutmadığını göstermeye geldik. AKP’nin hem uzunu hem de kısasından, bu halk Allah’tan başka kimseden korkmuyor. Öyle laf olsun torba dolsun söylemiyorum.

DAVUTOĞLU’NA YANIT

“’Bunlar Ruslarla işbirliği yapan Ermeniler gibidir’ diyorlar, demek istiyorlar ki ‘Ermenilere 1915’te ne yaptıysak size de aynısı yaparız’. Kafa bu kafa; katliam, ölüm politikası göstermekten başka bir şey değil. Gelip Bingöl’de katliamla tehdit ediyor. Biz birlik ve ittifakımıza güveniyoruz. Artık bir halkın gücüyüz. Gazi Muhammed’in Çarçıra’daki vasiyetine bağlıyız. Mahabat Cumhuriyeti’nin devlet başkanı Gazi Muhammed’in bize bir vasiyeti vardı. ‘bir birinize güvenin tek vücut olun’ Kendisi de bunun acısını çekerek idam edildi. Zannediyor musun Davutoğlu biz tarihten ders çıkarmadık. Senin tarih diye yalan yanlış anlattıkların, biz gerçek bir geçmişle bir hakikat oluşturduk. Geçmişten dersler çıkararak Şeyh Sait, Gazi Muhammed’ten biliyoruz. Kaderimiz sizin iki dudağınızın arasında değil. Kurbanlık koyun olmadığımızı da gösterelim. Tarihten söz ediyor. Malazgirt’ten Alparsalan’dan bahsediliyor. Malazgirt’ten Alparsalan’ı konuşurlar Mervani’yi konuşmazlar. Yüz sayfa tarih yazılıyor ama Mervani Kürt Devleti’nin 10 ordusuyla Anadolu’ya girdiğini bulamazsınız. Siz yazmadınız diye okunmayacak mı bu tarih. Gençlere özel ricamdır. Gazi Muhammed’in başına Mele Mustafa, Şeyh Said’in başına neler geldiğini bilmeyen, Dersim, Zilan, Ağrı’da neler yaşandığını bilmeyenler geleceğini öğrenemez. Gerçek tarihinizi öğrenin. Amed Zindanı’nı öğrenin. Hakkı’yı, Mazlum’un yaptıklarını bilmeyenler bugünü öğrenemez. Önce tarihimizi öğreneceğiz. Okunan tarih kitapları yabancılaşmaktan değil. İnkılap yalan tarih kitabını yazmışlar iki Kürt kelimesi geçiyor o da Zararlı Cemiyetler diye geçiyor. Kürt tarihinin dili, kültürü kitaplarda.

“RÜZGAR EKİYORSUNUZ FIRTINAYA YOL AÇIYORSUNUZ”

“Yüz yıl önce büyük sahtekârlarla bugün Ortadoğu coğrafyası, Kürdistan, cetvelle çizildi. O emperyalistlerin çizdiğinin ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıktı. Bu yanlıştan dönmenin faydası var. AKP’nin bayrağı altında birlik diyorsanız biz AKP’li değiliz. Türklükse biz Türk de değiliz. Öyle olunca ‘seni yok sayıyoruz’. Biz diyoruz o Kürt, o Türk, o Ermeni kalsın. Kürt halkı statüsüzlüğü, dilsizliği kabul edemez. AKP’nin önünde bu kadar muazzam bir şans var. Kürdistan’ın her parçası bu kadar özgürlüğe hasretken, kimseye zarar vermezken, siz Kürt gençlerini katledip kadınların bedenleri teşhir ederek bir kardeşlik çıkarıyorsunuz. Kusura bakmasınlar. Kimse zulümle abad olmadı siz de olmazsınız. Yarattığınız zulümde boğulacaksınız. Sizi bitiren bu katliamlar oldu. Katliamcı bir Başbakan diye tarihe geçeceksin. Rüzgar ekiyorsunuz fırtınaya yol acıyorsunuz. Böylesi acımasız politika bataklığa sürükledi. Kürt halkının elini tutman gerekirdi. Alparslan Kürtlerle savaşmaya gelmedi. Sen nasıl bir akılsızsın ki Kürtlere karşı savaş ilan ediyorsun.

PYD SANA DEFALACA EL UZATTI

“PYD sana defalarca el uzattı. Bizler de destek verdik. Suriye Kürtleri Türkiye Kürtleri arasında birlik olsun istedik. Kamişlo, Ankara’dan korkmasın dedik. Davutoğlu’nun politikaları ile nasıl bir yere geldik. Oradaki beslemeleri, Nusraları, DAİŞ’in cebini doldurup daha çok insanların ölümüne sebep oldular. Bu bölgenin hakimi ben olurumun sonudur. 2 yıldır İmralı, Kandil’le görüşmeler yaptık. En nihayetinde Cumhurbaşkanı bilgisi dâhilinde Dolmabahçe’de oturan yetkililerin, Sayın Öcalan’ın desteğiyle bir mutabakat hazırlandı. O mutabakat tekrar açsın ve okunsun. Bu günlerde olup bitenleri anlar. O belgede 10 madde var. PKK’nin silahsızlanması da var. Savaşı bitirecek adımları atacaktık. Tarihiydi ve zorluklarla o güne gelindi.

‘YA BİR YOL BULACAĞIZ YA DA BİR YOL AÇACAĞIZ’

“Ya ölüm ya sıtma seçeneğinden başka seçenek yoksa biz kendi seçeneğimizi yaratacağız. Yolumuzu açacağız. Büyük İskender sefere çıktığında sıra sıra dağlara dayanıyor. ‘Bu dağlar aşılmaz büyük İskender diyor’ ki bizim bu dağı aşmak dışında başka seçeneğimiz yok. Ya bir yol bulacağız ya da bir yol açacağız. Özgürlüğe giden yolu tıkayanlar aciz siyasetçiler olarak anılacaksınız. Kürt, Türk halkı sizi lanetle anacak. Bize düşen şey ise bu zulüm politikaları karşısında direnmektir. Uzatılan elden anlamıyor ‘seni tanımam, seçimi tanımam’ diyorsa ‘konuşma yok diyalog yok’ diyorsa, barış istendiğinde tank, top çıkıyorsa bu halkta direnmekten başka ne yapabilir ki. Bunu asla kabul etmedik etmeyeceğiz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter