Dolar : Alış : 2.9623 / Satış : 2.9676
Euro : Alış : 3.375 / Satış : 3.381
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 8496 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: “Geri adım atmayacağız”

Tweet
03 Mart 2016 - 460 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş: “Geri adım atmayacağız”

’un durumuna ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eylem çağrısının bir gün ile sınır olmadığını ve süreklilik arz ettiğini vurguladı. İnsanlık dışı uygulamanın sürdüğüne ileri süren Demirtaş, “’daki durum netleşene kadar demokratik eylemelerimize devam edeceğiz. Geri adım atmayacağız” dedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Sur’da yaşanan yasak ve operasyonlara ilişkin HDP İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenleyerek kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda ilk sözü alan Selahattin Demirtaş, Sur’a dönük çağrılarının süreklilik arz ettiğini vurguladı, her gün saat 16.00’da eylemlerin devam edeceğini ifade etti.

“ÇÖP SEPETİNE GİTTİLER”

Demirtaş’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“Dün özellikle Sur’da süren abluka ve hukuk dışı operasyonlar, zorla evinden göç ettirilen insanlar dikkat çekmek için bir çağrımız vardı. Herkesin demokratik şekilde savaşın durması için tepkilerini ortaya koymalarına yönelik bir çağrımız vardı. Bizler eş genel başkanlar Diyarbakır halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Elliye yakın yerde yürüyüş gerçekleşti. On binler alanlardaydı. Provokasyonlara karşı halkımızı duyarlı olmaya çağırdık. AKP’nin oyunlarına düşmedi. Kararlı bir duruş sergiledi. Polisin halka saldırması dışında bir şey yaşanmadı. Gerçek provokasyon kimdir net ortaya çıktı. Halkı gazlayıp coplamazsanız olay çıkmaz. Diyarbakır gençliği kadınlar çok kararlı bir şekilde AKP’nin faşizmine dur demiştir. Halkımız asla zulüm politikalarına teslim olmadı. Teslim almak isteyenler tarihi çöp sepetine gitti halkımız ayaktaydı.

“SUR’DA İNSANLIK DIŞI UYGULAMA DURMUŞ DEĞİL”

Çağrımız süreklilik arz ediyordu. Saat 16.00’da demokratik tepkisi ortaya koymalı. Sur’da insanlık dışı uygulama durmuş değil. Sur’da saldırılar devam ediyor. Tank, topla saldırımsı şehri yakması savaş sucudur. Cenevre ve Roma sözleşmelerine aykırı. Şu an Cenevre ve Roma Sözleşmelerinin 25 Maddesi göre suç işlenmiş durumda. Bunu engellemek için yasa çıkarılıyor. ‘Hendek kazıldı, böyle yapılır’ diye bir şey yoktur. Silahlı güçle müdahale edilecekse ona göre de davranması lazım.

“BU DEVRAN BÖYLE GİTMEYECEK”

Sur’daki durum netleşene kadar demokratik eylemelerimize devam edeceğiz. Geri adım atmayacağız. Cizre’de cenazeleri yakanlar onlar, ama tehdit edilen bizleriz. Devleti soyup sefa içine girmiş olabilirler. AKP den yüksek maaş alıp bize saldırabilirsiniz. Ama bu devran böyle gitmeyecek.  Sizin gibi çakallardan korumuz yok. Her gün onlarca tehdit ediyoruz. Halkımızla birlikte sizden korkmayacağız. Alanlarda olacağız. Direnmeye devam edeceğiz. Halkımızla yekvücut olamaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz mahallede demokratik tepkimizi göstermeye devam edeceğiz. Yarın Cuma, (bugün) halkımızla birlikte yarın Sümerpark’ta Cuma namazımızı kılacağız. Barış için dua edeceğiz ve sonrasında da kim açıklamalarımız olacak.

“SUR’DAKİ SİVİLLERDEN NET BİLGİ ALINMIŞ DEĞİL”

Her şeye rağmen Diyarbakır halkı ayaktadır. Dünkü yürüyüşler ve sonrasındaki temaslarda Sur’da insanların bir kısmı tahliye edildi. Orada net bir bilgi alınmış değil. Bir kısmı gözaltına alındı bir kısmı hastaneye kaldırıldı. Toplamda 12 kişinin Sur’dan çıktığını biliyoruz. Hala çıkmak isteyenler var, bunun girişimlerimiz devam ediyor. 

“YASAĞI KALKARSA SORUN ÇÖZÜLÜR”

Valilik duyarlı olursa oradaki sivilleri tahliye etmek istiyoruz. Her yer yıkıldığı için, tank top atışı yapıldığı için tahliye zor. Sokağa çıkma yasağı kalkarsa bu sorun daha rahat çözülebilir. Uzakta anons yapılıyor ve çıkmalarını istiyor. Anonslarla çıkıp gelmelerini istiyorlar. Farklı binalarda farklı yerlerde kalıyor. Biz bunu durdurmaya çalışıyoruz. Bize bu tehditler yapılıyor. Aralarında çocuk, yaralı var. Hala orada ondan fazla çocuğun olduğu bilgisi de var. Bunun nasıl sağlanacağı konusunda girişimlerimiz devam ediyor.  Davutoğulu ve İçişleri Bakanı hayatında doğru bir şey söylemedi. Cizre’de de benzer bir durum. Çıkan siviller bunu yalanlıyor. Avrupa mülteci sorunuyla Türkiye’ye göz yumuyor. Avrupa içler acısı bir durumda. Avrupa’dan çok beklenti duyulmadan halkımızın güçlü olması gerekir.

 “HÜKÜMETTE KALSA SUR’U HAVAYA UÇURACAKLAR”

Dün gece geç saatlerine kadar girişimler oldu ve siviller tahliye edildi. Bugün de bu girişimlerimiz devam edecek. Oradaki sivillerin tümünün tahliyesini sağlamak istiyoruz. Diyalog konusunda biz kapalı değiliz, kapalı olmayacağız. Oradaki sivil sayısı konusunda net bir bilgimiz yok. Kimsenin bir birinden bir bilgisi yok. Sokağa çıkma yasağı var ve tank top atışı yapılıyor. Orada kaç kişi olduğu konusunda umurlarında değil. Davutoğlu ve hükümette kalsa Sur’u havaya uçuracaklar.

“HALK DEDİĞİNİZDE KORKAN BAŞKA BİR İKTİDAR YOK”

Halktan korkuyorlar. Biz halkı hükümeti protesto etmeye çağırdığımızda kabus görmüş durum. Biri dünyanın diğer ucunda, biri burada Aktroller bizi hedef gösteriyor. Haklılar, korkmaktan çok günahları var. Halk dediğinizde korkan başka bir iktidar yok. Korkunun ecele faydası yok. Cizre’deki tüm her şey kayıt altına alınıyor. Bugün bu belki mümkün olmayabilir. Ama göreceksiniz yakın zamanda insanlığa karşı işlenen suçlar yüzünden yargılanacaklar. Bir arşiv çalışması yapıyoruz. Ve bunu taşıyacağız.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter