Dolar : Alış : 3.0138 / Satış : 3.0193
Euro : Alış : 3.2604 / Satış : 3.2663
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5511 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş AK Parti’ye yüklendi

Tweet
12 Ocak 2016 - 43 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş AK Parti’ye yüklendi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş partisinin grup toplantısında, Beyaz Show’da “çocuklar ölmesin” diyen Ayşe Çelik adlı öğretmenin çağrısı sonrası yaşananlara ilişkin, “Çocukları bebekleri kimin öldürdüğünü söylemiyor, kimseyi suçlamıyor. İnsani çağrı yapıyor. Her ne hikmetse AKP üstüne alınıyor. Biri ‘katil’ diye bağırınca hemen ayağa kalkıyorlar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

SULTANAHMET PATLAMASI

“Vahşi katliamda yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır diliyoruz. Yaralılara acil şifa diliyoruz. Sultanahmet’teki katliamı kınıyoruz. Karanlıkta kalmaması için, sorumluların ortaya çıkması için peşini bırakmayacağız. Ülkenin gündemi çok yakıcı, ülkenin doğusunda ölümler var, metropol İstanbul’da ölümler var. Cizre yanıyor. Her saat insan hakları ihlali haberi alıyoruz. Türkiye’nin rutin gündemi haline geldi. Ülkenin yakıcı gündemini, insanlığı utandıracak derecede vahim olayların yaşandığı günlerde parlamentodan ne beklenir, çözüm arar, duyarlı parlamento olduğunu, olanlara sessiz kalmadığını gösteren parlamento olur.”

‘GÜNDEM OLUŞTURMAK YASAK’

“Gündeme bakıyorum. Nüfus cüzdanı düzenlemesi, mali tatil düzenlemesi. Sanki Türkiye’ye yabancı uzak bir ülke parlamentosu. Sanki can alıcı sorunlar yaşanmıyor biz İsveç’iz, Norveç’iz biz de onun parlamentoyuz. Ülkenin olup bitenlerine dair gündem bile oluşturamıyor. Gündem oluşturmak yasak. Nasıl oluşuyor gündem parlamento başkanlığında, çoğunluğu elinde bulunduranlar oluşturuyor. Kesin talimat almışlar, bu konular gündem olmayacak. Resmi bir parlamento gündemi oluşturamıyorsunuz, hiçbir soruna dair oluşturamıyorsunuz.”

‘YUKARIDAN TALİMAT VAR’

“Yukarıdan talimat var. Valiye, kaymakamlığa talimat var demiyorum. Ülkenin parlamentosuna talimat var. Vahim konulardan bahsediyoruz. Bu konular gündem olmayacak demiş, kim demiş. Saray’daki zat. ‘İsteseniz de istemeseniz de, kabul etseniz de etmeseniz de ülkede yönetim değişti’ dedi kendisi. Parlamento bu sözün altında ezilen, devlet kurumu işlevini bile yerine getiremeyecek duruma düşürülmüştür. Seçim sonrasında milletin iradesi denilen kurum, halk iradesi dediğimiz kurum, bir vergi dairesi kadar inisiyatifli değil. Vergi dairesi kendi bölgesinde inisiyatifli olabilir ama bizim parlamento olamaz. Ülke gündemine çözüm olacak gücü yok. Aciz, çaresiz. Parlamentoda çoğunluğu elinde bulunduran grup, Saray’a talim. Saray neyi işaret ediyorsa, öyle oy kullanıyorlar.”

 ‘TÜM MUHALEFET EZİLECEK’

“Kabul etmeyen, diz çökmeyen herkes düşman ilan edildi. Yargı, basın, üniversiteler bütün bürokrasi, düşman hedef gösterildiği anda hemen harekete geçiriliyor. Düşman olarak belirlenen grup kimse, siyaseten linç ediliyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Karar verilmiş. Başkanlık adı verilen dikta rejimi Türkiye’ye gelecek. Uzun zamandır hazırlığı yapılan bu mezhepçi diktatöryal rejim kalıcı hale gelene kadar tüm muhalefet ezilecek. Nereden en küçük itiraz çıkarsa, orantısız şekilde üstüne gidilecek. Ben uydurmuyorum yaşanıyor. İki yıldır söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Yaşanmaya devam ediyor. Bizim iddiamız değil, bu gerçekleri tespit etmek lazım.”

 ‘ÇOCUKLAR ÖLMESİN’ ÇAĞRISI

“O programda (Beyaz Show) bir suç işlenmedi. (Demirtaş programa bağlanan Ayşe Çelik’in konuşmasının tam metnini okudu) Konuşanın adı Ayşe midir öğretmen midir hiç fark etmez. Ama söyledikleri doğru. Bombayı kurşunu kimin attığını söylemiyor. Çocukları bebekleri kimin öldürdüğünü söylemiyor, kimseyi suçlamıyor. İnsani çağrı yapıyor. Her ne hikmetse AKP üstüne alınıyor. Biri ‘katil’ diye bağırınca hemen ayağa kalkıyorlar. Nedir burada paniğin nedeni. Barış kelimesinden korkacak ne yaptın. Bunların duyulması senin hangi kara yüzünü açığa çıkarıyor. Zannedersin ki bütün ülkeyi tehdit etmiş, Havuz medyasını, yargısını konuşmayı yapanın üstüne salıyor. Bu konuşmanın altına imza atmayacakların önce insanlığın sorgulamak lazım. İnsani duyarlılık çağrısı yapıyor, ‘ülkemde kan akmasın’ diyor. Çözüm sürecinde, hükümetin başbakanı bunları söylüyordu. Suçlunun yüzüne objektif tutulduğu için, fener tutulduğu için. Bir yerde tedbirini alamadıkları bir canlı yayında bütün gerçekleri söylüyor, bütün mekanizma devredışı kalıyor. Mevzu kadın değildir, dinleyenleri cezalandırmak lazım. Mevzu program yapımcısı telefonda konuşan değil, onlar üzerinden bütün toplum üzerine korku salmak istiyorlar. Aklından barış geçen kim varsa bak başına bunlar gelir. Ünlü olmanız durumu değiştirmez, anında ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan soruşturma açılır. Sessiz kalmanız vaaz ediliyor. Çıkarılıyor, barış konuşmasını yayınladığı için özür diletiyorlar. Gün gelecek, bu özürden de özür dileyecek bunlar. Ahmet Kaya mevzunda olduğu gibi.”

‘BÖLÜNMEKTEN YANA DEĞİLİZ’

“Faşizm söylediklerinizden değil, söylemediklerinizden sorumlu olduğunuz sistemdir. Söylemedikleriniz için işkence yaparlar. Bunlara direniyoruz diye, ‘Türkiye partisi olmaktan çıktı’ diye bizi eleştirenler, kendinize bakın. Biz demokratik Türkiye’nin partisiyiz. Siz faşizan diktatörlüğün yalakası haline geldiniz. Biz bölünmekten yana değiliz, aynı noktadayız. Birlikte yaşamdan, adil ve özgür yaşamdan yanayız. Bir fikri izin verildiği oranda savunmak değil, inandığın oranda, her koşulda, her yerde savunmak. Fikirlerimiz doğru ve haklıdır. Her yerde savunacağız.”

YENİ ANAYASA

“Partimiz yetkili kurullarında değerlendirecek. Yeni bir anayasa yapma imkanı var mı yok mu bakacağız. Biz yeni bir anayasa özgülükçü anayasa yapılacağına inanmıyoruz. İnsan onuru maddesinde uzlaştık. Anayasa insan onuruna dayanacak dedik. Ne insanın onurunu bıraktınız, ne yaşayanın, ne ölünün. Yarın uzlaşsak ne olacak. Sen bu tarzda ülkeyi yönetmeye devam ettiğin sürece en demokratik anayasa yapsak ne olacak. Darbe anayasasını bile uygulamıyorsunuz, askıya aldınız. Yenisini yapsak uygulamasının garantisi var mı? Parlamentonun gücü yetiyor mu? Yok. Size dava açacak savcı var mı? Bunu yazacak kaç televizyon var? Yeni bir zihniyet olmadığı müddetçe, yeni anayasa yapmak mümkün değil.”

DBP’Lİ BELEDİYELER

“DBP bünyesindeki belediyelerimize yöneldiler. Önce müfettişler gönderdiler, yolsuzluk bulamadılar. Geri döndüler “Bulamadık”. “Nasıl bulamadınız?”, “Hırsızlık yapmıyorlar efendim” Çünkü hırsızlık yapmadan yönetilemeyeceğini düşünüyorlar. Öyle alışmışlar. Mardin belediyesini örnek verdiler: “Gelirlerinin yüzde 62’sini personele harcıyormuş, gerisi ne yapılıyormuş belli değilmiş. Hendek kazılıyormuş, örgüte gönderiyorlarmış, hizmet yapmıyorlarmış.” Seçimden hemen önce söylemişlerdi Ahmet Bey ve Ferbune hanım. Mardin Belediye eş başkanlarının fotoğraflarını göstermek istiyorum. Belediye Başkanı koltuğunu icrada kaybetti. Ne koltuk kaldı ne kanepe. AKP belediyeyi boşaltmıştı. Mardin’e unesco’dan yüzlerce dolar hibe gönderildi. Öylesine yemişler ki, koltuğu unutmuşlar, koltuk gitti. Personel bütçesi düşük. Borçlarını bitirmiş, kasasında parası var. Bu belediye hizmet yapmıyormuş, hedef haline getiriliyor. Borçlarla aldık belediyeleri. Ağrı mesela, belediye başkanının ismi “Dızo”ya çıktı. Hendekleri ne belediye kazıyor, ne örgüte para aktarıyor. Bir kuruş aktarılsa, sizden kaçmaz, polis de savcı da biliyor. Buna rağmen kirletmeniz itiraf atmanız gerekiyor. Belediyelerden halk memnun olmazsa, peş peşe seçim kazanmazdı. Bizim arzu ettiğimiz yetki devri de yapılsa, AKP’li MHP’li, CHP’li belediyeler de daha iyi çalışacak. Ülke bölünsün diye değil. Kendi kararlarını, bütçelerini yaparken halkın denetimine açık güçlü yerel yönetimler istiyoruz. Özyönetim dediğimiz budur. Diktatörlük değil.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter