Dolar : Alış : 2.8334 / Satış : 2.8385
Euro : Alış : 3.2081 / Satış : 3.2139
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7415 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: “Ahlaksızlıkları koruyorlar!”

Tweet
28 Mart 2016 - 55 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Demirtaş: “Ahlaksızlıkları koruyorlar!”

Partisinin Hakkari İl Örgütü kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin, cinsel istismar iddialarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı ile ilgili tutumuna dikkati çekerek, “Hangi ara bu kadar vicdansız oldunuz?” diye sordu. Demirtaş,  yasak ve operasyonlarla ilgili de, savaş politikasının Kürt sorununun çözümü olmayacağına vurgu yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Hakkari İl Örgütü’nün kongresinde konuştu. Demirtaş, cinsel istismarla adı anılan Ensar Vakfı konusunda hükümetin sergilediği yaklaşımı, “Hangi ara bu kadar vicdansız oldunuz?” sözleriyle eleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı, yasak ve operasyonlara ilişkin de savaş politikasının Kürt sorununun çözümü olmayacağına dikkati çekti. Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“HDP’NİN KIYMETİNİ ANLAMADILAR”

“7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde HDP Şırnak, Hakkari ve Van’da oyların neredeyse yüzde 90’ını aldı. Bu çok anlamlıdır. Fakat bunun kıymetini anlamadılar. Zannettiler ki, Kürtler HDP’ye oy vermek yerine Türk olmaya karar verdiler. Tek millet, tek ırk, tek dil faşizmine biat edileceğini zannettiler. Ankara’da Erdoğan ve Davutoğlu şebekesi ve çetesi HDP’nin bu kıymetini anlamak, Kürt halkının Türkiye’nin batısına uzattığı dostluk elini tutmak yerine, 7 Haziran’dan bu yana bir vahşet politikasına imza attılar.

DAVUTOĞLU’NUN “HDP TÜRKİYE PARTİSİ OLAMIYOR” SÖZLERİNE YANIT

“Ona hatırlatmak istiyorum. Senin Türkiye dediğin, meydanlarda tek dil, tek millet, tek bayrak olarak bağırdığın Türkiye değil, sen faşizmin sloganlarını atıyorsun. Almanya’da Yahudileri soykırımdan geçiren Hitler Nazi Partisi’nin sloganıdır. Şimdi Davutoğlu ve Erdoğan yıllardır aynı faşist sloganı tekrar ediyorlar. Diyorlar ki; ‘Sizler ancak bu slogana yani tek dil, tek millet, diye biat edersiniz. Türkiye partisi olursunuz.’ Ben de buradan, Hakkari’den, Kürdistan’dan cevap veriyorum: Siz tek dil, tek millet, tek halk deyince Türkiye partisi olmuyorsunuz. Bildiğimiz, faşist parti oluyorsunuz.

YASAKLAR

“Yüksekova’da burnumuzun dibinde savaş politikası yürütülmesinin nedeni 7 Haziran’da Kürt halkının uzattığı elin, Türkiye’nin batısında tutulmuş olmasıdır. Hendek ve barikat değildir. Onları panikleten, korkutan, eğer öyle değilse, eğer tersiyse, bizler 7 Haziran’dan sonra ne dediysek tek bir cümlemizi değiştirmedik. Aynısını şimdide söylüyoruz. Siyaseten yenildiklerini ve yenileceklerini gördüler. Siyasette bizimle baş edemeyeceklerini gördüler. Şimdi 90’larda, 80’lerde olduğu gibi, bütün cadde ve sokaklar panzer ve TOMA’yla, polisle, askerle kuşatılmış durumda. Zannediyorlar ki böyle yapınca AKP’nin oyları artacak, zannediyorlar ki Gever’de katliam yapınca AKP orada birinci parti olacak. Zannediyorlar ki Colemerg halkı bütün bu hükümet teröründen korkup, bir sabah uyanınca hepsi AKP’li olacak. Ama hafızaları yok, tarih nedir bilmiyorlar. 90’ları 80’leri sanki hiç yaşamadık sanıyorlar.

BUNLAR TOP OYNUYORDU

Biz bu hükümet terörlerine karşı mücadele ederken, direnirken, bunlar top oynuyordu. Biri Kasımpaşa da top oynuyordu bilmem öbürü nerde ne yapıyordu. 1980’lerden bu güne kadar denemedikleri zülüm yöntemi işkence ve katliam kalmadı. Boşaltmadıkları, yakıp yıkmadıkları mezramız, şehirlerimiz kalmadı. ‘Kürtlüğünüzden, iradenizden, partinizden vazgeçeceksiniz, teslim olacaksınız’ dediler. Ama teslim olmadık, gün geldi işgalci bütün hükümetler tabela partisine döndü. Biz ne devletin ne de hükümetin zulmünden korkmadık, korkmayacağız. Bugüne kadar erdemli ve onurlu siyaset yaptık, yapmaktan gocunmayız. Barış için defalarca elimizi uzattık. Barış ihtimalini değerlendirmek zorundayız. İğne ucu kadar barış kapsı olsun, bizler onu açarız.

AHLAKSIZLIKLARI KORUYORLAR

“Ensar Vakfı’na zarar gelmesin diye ahlaksızlıkları koruyorlar. Bu mudur insanlık, ahlak, hukuk bu mudur? 45 öğrenciye tecavüz olayı ortaya çıkacak, el birliğiyle kapatacaklar. Bu anlayış ülkeyi yönetiyor. İnanın ki yerin dibine girdim. İnsan olmaktan utandığımız anlardı. Nasıl insansınız ya, siz ne ara bu kadar vicdansız ve ahlaksız oldunuz. Para, güç insanlıktan çıkarmış sizi, yazıklar olsun. Burada bir çocuk slogan atsa emniyete götürürler, işkence yaparlar ama! 45 çocuk istismara uğramış! Başbakanı, Erdoğan’ı üstünü örtüyor. ‘Bunların derdi AKP’yi yıpratmak’ diyorlar. Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet sizin yıpranmamış yeriniz mi kaldı?

“BAŞINIZ DİMDİK OLSUN”

“Bizi tehdit eden faşist ruhluların halkımız kadar cesur olmaları gerekir. Öyle kuru tehditlere pabuç bırakacak bir parti de halk da değiliz. Bu faşizm kendi korkusunda boğulacaktır. Bu halkı tehdit edip korkutacaklarını sanıyorlar, sizden ricam asla korkunun ‘k’si bile olmasın. Başınız dimdik olsun. Gözlerinizdeki cesareti ve onuru görsünler. Zaten hükümetin psikolojisi çökmüş durumdadır. Sizin gözlerinize de baktıklarında çaresizliklerini görsünler.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter