Dolar : Alış : 2.8734 / Satış : 2.8786
Euro : Alış : 3.1926 / Satış : 3.1983
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir14°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6994 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Coşkun: “PYD Suriye’de önemli bir aktör”

Tweet
11 Mart 2016 - 125 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Coşkun: “PYD Suriye’de önemli bir aktör”

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, PYD’nin, şu anda hem Rusya’nın hem de ABD’nin desteğini aldığına işaret ederek, “Bu sadece askeri bir destek değil. Aynı zamanda siyasi bir destek de söz konusudur. Nitekim Türkiye’nin ABD’ye, ‘Ya ben ya da PYD’ diyerek rest çekmesine karşılık ABD, PYD’yi bir terör örgütü olarak görmediğini deklare etti. Dolayısıyla şu anda PYD, Suriye’de önemli bir aktördür” dedi.

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, Suriye’de 2011 yılında başlayıp bugüne kadar devam eden savaş, Ortadoğu’daki dengeler ve gelinen son süreç ile ilgili Yenigün gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. Coşkun, Suriye üzerinden yapılan Cenevre görüşmelerinin fiyasko ile sonuçlandığını belirtirken, Ortadoğu’da oluşması beklenen yeni düzen ve değişen dengeler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

SAVAŞI SONA ERDİRECEK BİR ANLAŞMA OLMADI!

Cenevre görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Coşkun, “Ancak, savaşı sona erdirebilecek bir anlaşmaya varılamadı. Özellikle son Cenevre görüşmeleri, fiyaskoyla sonuçlandı. Çünkü bu toplantıda netlik yoktu. Kimler oturacak, kimler muhatap alınacak, belli değildi. Dolayısıyla başlaması ile bitmesi bir oldu. Şu anda Suriye’de Amerika ve Rusya’nın öncülüğünde gerçekleşen bir ateşkes söz konusudur. Bu ateşkes son derece kırılgan bir ateşkestir. Ateşkesi ihlal eden davranışlar da sergilenmektedir. Eğer bu ateşkes başarılı olursa, Mart ayından sonra tekrar bir Cenevre görüşmesi başlayacak. Ancak bu Cenevre görüşmelerinden de bir sonuç elde edilmesi uzak bir ihtimal gibi görünüyor.” dedi.

‘ARAP BAHARI’ BEKLENENİN AKSİNE BİR ŞEKİLDE SONA ERDİ

Amerika’nın 2003 yılında Irak işgalinden sonra Ortadoğu’daki dengelerin ciddi manada değiştiğine dikkat çeken Coşkun, Ortadoğu’nun yeniden tanzim edildiği bir dönemle karşı karşıya olunduğunu ifade etti. 2010 yılının başından itibaren ‘Arap Baharı’ denen bir sürecin Ortadoğu’da başladığını kaydeden Coşkun, şöyle dedi: “Bu süreç, maalesef beklenenin aksi bir şekilde sona erdi. Buradaki en trajik nokta, Suriye’dir. Dünyanın bütün güçleri, burada faaliyet içindeler. Her devlet kendine özgü planlar içerisine girmiş durumda. Rusya, bölgedeki askeri varlığını koruma ve geliştirme amacı güdüyor. ABD, orta doğunun yeniden tanziminde kendi hegemonyasının bozulmasının önüne geçmeye, bu bakımdan hem Rusya ve Irak üzerinde söz sahibi olmaya çalışıyor. İran, bölgedeki nüfusunu korumaya çalışıyor. Türkiye de kendine yakın bir muhalefetin iş başına getirilmesini sağlayarak, oyun kurucu olmak istiyor. Her devletin Suriye’de bir hesabı var. Bu doğrultuda doğrudan ya da vekâleten bu savaşın içerisinde duruyor”

TÜRKİYE’NİN SURİYE’YE KARA HAREKATI YAPMASI ZOR

Coşkun, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik bir kara harekâtının ihtimal dışı olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin dışarıdan destek almadan Suriye’ye kara harekâtı yapmasının zor olduğunu belirterek, kara harekâtı yapılmasının Rusya ile doğrudan savaşa girileceği anlamına da geldiğini söyledi.

PYD HEM RUS, HEM DE ABD’DEN DESTEK ALIYOR

PYD’nin izlediği politikalar hakkında da değerlendirmelerde bulunan Coşkun, “PYD, şu anda hem Rusya’nın hem de ABD’nin desteğini alıyor. Bu sadece askeri bir destek değil. Aynı zamanda siyasi bir destek de söz konusudur. Nitekim Türkiye’nin ABD’ye, ‘Ya ben ya da PYD’ diyerek rest çekmesine karşılık ABD, PYD’yi bir terör örgütü olarak görmediğini deklare etti. Dolayısıyla şu anda PYD, Suriye’de önemli bir aktördür. PYD’nin güçlü olduğu yerlerde gerçekleştirdiği politikalar, kendi dışında bir muhalefete izin vermemesi, güçlü olduğu topraklarda Türkmen ve Arap köylerine yönelik bir göçleştirme politikası gündeme geliyor” dedi. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter