Dolar : Alış : 2.8276 / Satış : 2.8327
Euro : Alış : 3.2144 / Satış : 3.2201
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7963 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Belirsizlik’ tedirgin ediyor!

Tweet
18 Mart 2016 - 446 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»‘Belirsizlik’ tedirgin ediyor!

Sokağa çıkma yasağının 4.gününe girildiği Bağlar İlçesi’ndeki Kaynartepe Mahallesi ile 3 caddede oturan vatandaşlar ve esnaflar, belirsizlik nedeniyle tedirgin günler yaşıyor. Şimdiye kadar 1 polisin şehit olduğu, bazı kaynaklara göre 11 örgüt üyesinin de öldürüldüğü Kaynartepe Mahallesi’nde büyük ya da küçük çatışmaların olmamasına rağmen yasağın devam etmesine anlam veremeyen Bağlar halkı biran önce yasağın kaldırılarak, normal hayatlarına devam etmek istiyor. Bu arada, Nükhet Coşkun Akyol Caddesi üzerinde bulunan ve uzun yıllardır bu bölgede sağlık hizmeti veren 1. Nolu Sağlık Ocağı boşaltılırken, yerine Karakol yapılacağı öğrenildi.

14 Mart akşam saatlerinde örgüt mensupları ile Güvenlik güçleri arasında başlayan çatışmaların ardından 15 Mart’ta Bağlar İlçesi’nin Kaynartepe Mahallesi ile Gürsel, Nükhet Coşkun Akyol ve Cemiloğlu caddesi’nde ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Çatışmalar ve beraberinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başta Kaynartepe Mahallesi olmak üzere yakın bölgelerde oturan yüzlerce vatandaş, İlçe’nin yasaklı olmayan mahallelerine ve diğer merkez ilçelerdeki yakınlarının yanına ve kiraladıkları evlere göç ettiler.

BELİRSİZLİK CAN SIKIYOR!

Son 3 gündür çatışmaların yaşanmamasına rağmen halen yasağın devam etmesi ve askerlerin de sızmaları önlemek için konuşlandırılması ‘Bağlar’da neler oluyor’ dedirtti. Evlerinden göç eden vatandaşlar ile dükkanları kapalı olan esnaflarda, bu belirsizliğin sona erdirilmesini istediler. Zaman zaman ‘Bağlar’da gibi mi oluyor’ yorumlarının yapıldığı ilçede, yasağın ne zaman son bulacağı yönünde bir açıklama yapılmaması da bu belirsizliği artırıyor.

ARAMA-TARAMA FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

Bağlar Kaymakamlığına yakın bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre, yasağın devam etmesinin en büyük nedenleri arasında sokaklara mayın ve patlayıcı düzeneklerinin arama-tarama faaliyetleri olduğu öğrenildi. Arama-Tarama faaliyetlerinin sona ermesinin ardından yasağında kalkacağını aktaran kaynaklar, her ne kadar çatışmalar yaşanmazsa bile Devletin halkının can ve mal güvenliğini sağlamak adına çalışmalarını yürütmeye devam ettiğini belirttiler.

1 NOLU SAĞLIK OCAĞI BOŞALTILDI

Bu arada, aylar önce Karakol yapılması için Emniyet Müdürlüğü ekiplerince keşifi yapılan ve yıllardır o bölgedeki halkın sağlık hizmeti sunan 1. Nolu Sağlık Ocağı, boşaltıldı. Yasağın devam ettiği Nükhet Coşkun Akyol Caddesi üzerinde Sağlık ocağındaki malzemeler, önceki gün Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’ne bağlı görevliler tarafından kamyonlara yüklendi. İl Valiliği ve Bağlar Kaymakamlığı’nın izni ile güvenlikleri sağlanan görevliler, Sağlık ocağının içindeki eşyaları tedirginlik içerisinde taşıdı. Boşaltılan Sağlık Ocağı’nın Bağlar Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Polis Merkezi olarak kullanılacağı öğrenildi. Bilindiği gibi daha önce Melikahmet semtindeki sağlık ocağıda İl Valiliği’nce Polis Merkezi’ne dönüştürülmesine yönelik çalışma yapılmıştı. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

(Bu haber sadece haberdiyarbakir.gen.tr’de)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter