Dolar : Alış : 2.8554 / Satış : 2.8605
Euro : Alış : 3.2195 / Satış : 3.2253
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir15°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Yılmaz: “10 bin lira nakit yardım ya da konut”

Tweet
17 Mart 2016 - 287 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bakan Yılmaz: “10 bin lira nakit yardım ya da konut”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Şırnak Silopi’deki operasyonlarda zarar gören yapılarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Yılmaz, hafif zararı olanlara 10 bin liraya kadar nakit yardım yapılacağını belirterek, ağır hasarlı olan yapılar içinse vatandaşlara konut sağlamayı düşündüklerini söyledi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, gündemi değerlendirdi. Bakan Yılmaz, Şırnak Silopi’deki operasyonlarda zarar gören yapılarla ilgili, ”10 bin liraya kadar hafif zararı olanlara nakdi olarak karşılığını ödemek üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ağır hasarlı olan yapılar içinse vatandaşlara konut sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

80 MİLYON LİRALIK ZARAR

Yılmaz, Silopi’de özel şahıslara ait yapılarda meydana gelen zararın 80 milyon lira civarında olduğunu belirterek, bu rakama kamu binalarının dahil olmadığını söyledi.

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“Terörle mücadele operasyonlarının yürütüldüğü bölgelerin yeniden imarıyla ilgili detaylara bakacağız. Ama önce nasıl bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu anlamak açısından hasar tespit çalışmalarını sormak istiyorum. Şırnak Silopi’de tamamlandı diye biliyoruz hasar tespit çalışmaları.

Cizre’de ne aşamada?

Son Ankara saldırısı dahil olmak üzere terör hadiselerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Terörün etkilerini hep birlikte maalesef görüyoruz. Bu hepimize yönelik bir saldırı. Tüm milletimizi hedef alan çok yönlü bir terör saldırısıyla karşı karşıya Türkiye. Hep birlikte tepki göstermek durumundayız. Bölgede bazı ilçelerde bazı terör unsurları bilinçli bir şekilde sivil halkın içine girdiler. Güvenlik güçlerimiz de buna karşı yapması gereken görevi yaptı. Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyet gösterildi. Bu süreçte belli zararlar oluştu.

SİLOPİ TAMAMEN RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Silopi tamamen temizlendi. Silopi’yi riskli alan ettik. Orası için yeni imar planı çalışması yürütülüyor. Zarar tespiti yapılan hanelerle ilgili 10 bin liraya kadar hafif zararı olanlara nakdi olarak karşılığını ödemek üzere hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ağır hasarlı olan yapılar içinse vatandaşlara konut sağlamayı düşünüyoruz. O yörenin aile büyüklüğüne uygun bir tasarım da yaparak. Silopi’de özel şahısların konutlarıyla ilgili binalarla ilgili 80 milyon TL civarında bir zarar söz konusu. Buna kamunun binaları camiler vesaire onlar dahil değil. Cizre’de bu çok daha büyük olacak.

 Diyarbakır Sur için “Toledo gibi olacak” diye açıklanan ayrı bir proje de var. Ne yapılacak? Sur’u Toledo gibi yapacak proje için ilk adımlar atıldı mı?

SUR’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMAYACAK

Sur çok özel bir bölge tarihi bir bölge. Sur eski Diyarbakır aslında tarihi Diyarbakır. Sur’la ilgili daha özel bir çalışma düşünüyoruz. Sur ile ilgili ihtisas sahibi kurumlarımızla birlikte yine belli danışma organları kurarak yerelden de Diyarbakır’ı bilen insanlarla danışma kurulu oluşturarak bir çalışma yapacağız. Orada bir koruma ve yenileme programı uygulayacağız kentsel dönüşüm değil.

Vatandaşa yönelik hamleleri ele almak lazım. Yerinden olan çok sayıda vatandaş var. Göç edenlerin geri dönüşü nasıl sağlanacak?

SOSYAL DESTEKLER SAĞLIYORUZ

Fiziki, sosyal ve ekonomik boyut var. Sosyal konularda da iki şey var bir kısa vadeli bir uzun vadeli meseleler var. Şırnak’ta üniversite imtihanını yapamadık 8 bin 300 üniversite öğrencimize yol parası konaklama parası verdik. Sosyal destekler sağlıyoruz. Geçici barınma destekleri sağlıyoruz.

Yeni polis güvenlik noktalarının kurulması gündemdeydi. Burada bir geri adım söz konusu olacak mı?

TEMEL MESELEMİZ İNSAN ODAKLI

Güvenlik konularında kesinlikle bir geri adım söz konusu değil. Kararlı bir şekilde çalışmalar yürüyecek. Buradaki temel meselemiz insan odaklı güvenlik anlayışı.

Esnaf, çiftçi, işçi ve yatırımcı için bölgeye yönelik yeni hamleler neler olacak?

 ESNAFIN VERGİ VE PRİM BORÇLARI ERTELENECEK

Huzur ortamının olmadığı bir yere özel yatırımcı gitmez. Gerçekçi olmamız lazım. Huzurla kalkınma arasındaki ilişkiyi güçlü kurmamız lazım. Esnafla ilgili prim borçlarını vergi borçlarını erteleme gibi tedbirler söz konusu. Gençler ve kadınlar iki önemli hedef grup.

Önümüz Nevruz… Bölge milletvekilleri olarak nasıl bir hava görüyorsunuz?

Nevruz’un özü kışın diyelim ölmüş olan tabiatın baharda canlanması, diriliş, hayat çok daha insanların neşeli bir şekilde birbirleriyle kucaklaşmaları. Ama maalesef örgüt veya başka bir takım yapılar bunu ayrı bir huzursuzluk yıkım çatışma vesilesi haline getirmeye çalışıyorlar. Onlar yıkmaya çalışıyorlar. Nevruz demek canlılık hayat bahar demek. (Haber Merkezi)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter