Dolar : Alış : 2.8545 / Satış : 2.8597
Euro : Alış : 3.2161 / Satış : 3.2219
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7872 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Adil bir soruşturmadan bahsedilmez”

Tweet
11 Mart 2016 - 116 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Adil bir soruşturmadan bahsedilmez”

Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin katledildiği sokakta bulunan bir kamera görüntüsünün soruşturma savcılığına gönderildiğini ancak üzerinden geçen 102 güne rağmen bu görüntülerin çözümünün yapılmadığını söyleyerek, bundan dolayı etkili, hızlı ve adil bir soruşturmadan bahsedilemeyeceğine vurgu yaptı.

Diyarbakır Barosu, Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin 105’inci gününde Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. “Em te ji bîr nakin” pankartının açıldığı açıklamada, üzerinde Elçi’nin fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Çok sayıda avukatın katıldığı açıklamada konuşan Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Ahmet Özmen, Elçi soruşturma dosyasında şu ana kadar şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulmuş bir failin bulunmadığını söyledi.

“YALAN HABERLERLE FAİLLERİN BULUNMASI ENGELLENİYOR”

Bazı yayın organlarında, ilçesinde gözaltına alınan kişilerin Elçi’nin kendileri tarafından vurulduğuna dair haberler yer aldığını hatırlatan Özmen, “Bu haber üzerine Diyarbakır Barosu olarak, soruşturma savcısıyla bir görüşme yaptık. Soruşturma savcısı, basında çıkan bu bilgiyi ilk kez bizden duyduğunu beyan etti. Yani soruşturma savcısını bile haberi olmadığı bir spekülatif haberle karşı karşıyayız. Söz konusu habere ilişkin tüm avukatlarla görüştük. Ancak bu yönde bir ifadenin bulunmadığını söylediler” dedi. Özmen, daha öncesinden de bu tarz spekülasyon amaçlı haberlerin basına yansıdığını ancak kısa zaman sonra yalan olduğunun ortaya çıktığını söyledi.  Bu tarz spekülatif haberlerle Elçi dosyasının bulandırmaya çalıştığını belirten Özmen, “Bu haberleri dosyayı daha da bulandırmak, muğlak hale getirmek ve faillerin bulunması yönünde bir engelleme çabası olarak görüyoruz. Eğer bu yönde bilgi ve belge varsa emniyet müdürlüğü tarafından derhal Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmesi ve savcının ilgili kişilerden bizzat ifade alması gerekirdi” diye konuştu.

“102 GÜNDÜR GÖRÜNTÜLERİN ÇÖZÜMÜ YAPILMADI”

Özmen, Elçi dosyasına ilişkin soruşturmanın etkili ve adil bir şekilde yürütülmediğine dikkat çekerek, “Tahir Elçi’nin vurulduğu yere yakın olan Mardin Kebap Evi’ne ait olan görüntülerin 30 Kasım 2015 tarihinde olay yeri incelemesi tarafından alındığı, bu görüntülerin soruşturma savcılığına gönderildiği ancak 102 gündür bu görüntülerin çözümünün yapılmadığı biliyoruz. Bundan dolayı etkili, hızlı ve adil bir soruşturmadan bahsedemeyiz” ifadesinde bulundu. Yapılan açıklamanın ardından oturma eylemi düzenleyen avukatlar, alkışlarla eylemlerini bitirdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter