Dolar : Alış : 2.9147 / Satış : 2.9199
Euro : Alış : 3.1961 / Satış : 3.2018
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 6797 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yüksek: Yaşananlar raporlaştırılacak

Tweet
05 Mart 2016 - 78 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Yüksek: Yaşananlar raporlaştırılacak

Cizre’de yaşananları yerinde incelemek ve Cizre Halkıyla dayanışmak için DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ali Şimşek, Kayapınar Belediye Eş Başkanı M.Ali Aydın ve DBP PM üyeleri ile çok sayıda DBP’li yönetici Cizre’ye gitti.

Cizre’ye hareketinden önce açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “katliam politikaları ile Kürt halkının rehin alınamayacağını” söyledi. Cizre, Sur ve Silopi başta olmak üzere bölge kentlerinin tanklarla, toplarla bombalandığını belirten Yüksek, “Büyük yıkımlar gerçekleştiriliyor. Halkımıza yeni bir katliam uygulanıyor. Hükümet bir an evvel daha önce denenmiş bu katliam politikalarından vazgeçmelidir” dedi.

Cizre halkının kendisine dayatılan katliama karşı onurlu ve görkemli bir direniş sergilediğini vurgulayan Yüksek, hükümet politikalarının Cizre özelinde tüm bölgede iflas ettiğini de ifade etti. Yüksek, “Devlet, Kürt halkına ‘evlerinizi başınıza yıkarım yine de egemenliğimin altından çıkmayacaksınız, bunun dışına çıkarsanız sonunuz bu olur’ diyor. Kürt halkı da bu dayatmayı reddederek yeni bir ilişki biçimi istiyor. Haklarımı, özgürlüklerimi tanıyacaksınız diyor. Devletin, Kürt halkının statü, kendi kendini yönetme, talep ve arzusuna karşı tank ve top kullanmaya başlaması aynı zamanda kentleri bu şekilde harabeye dönüştürmesi devlet-yurttaş ilişkisini bitirmiştir” diye konuştu.

‘CİZRE’DE YAŞANANLARI RAPORLAŞTIRACAĞIZ’

Cizre’ye halkın yaralarını sarmak, yaşananları kayıt altına almak için gittiklerini ve yapılan tüm hukuksuzlukları raporlaştıracaklarını belirten Yüksek, vicdanı olan herkesi de Cizre halkıyla dayanışmaya çağırdı. Yüksek, “Eğer halklar olarak bir dayanışma ortaya koyarsak, yeni bir sürecin de kapılarını aralamış oluruz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter