Dolar : Alış : 2.8334 / Satış : 2.8385
Euro : Alış : 3.2081 / Satış : 3.2139
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 7415 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şimşek: “Newroz’un intikamı alınıyor”

Tweet
27 Mart 2016 - 197 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Şimşek: “Newroz’un intikamı alınıyor”

Diyarbakır Tertip Komitesi’nin gözaltına alınmasına tepki gösteren DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, “Yüzbinlerin Diyarbakır Newrozu’na akmasını engelleyemeyen güçler gözaltılarla intikam almaya çalışıyor” dedi

Newroz Tertip Komitesi’nin gözaltına alınmasına ilişkin HDP Diyarbakır Milletvekilli Nursel Aydoğan’ın katılımı ile DBP Diyarbakır İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenlendi. Çok sayıda HDP ve DBP’li yöneticinin katıldığı toplantıda konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, operasyonlara tepki gösterdi.  100 yıl önce “Şah Islahat Planı”nı hayata geçiremeyen zihniyetin bugün Sur, Cizre, İdil, Nusaybin ve bölgenin her yerinde hayata geçirmeye çalıştığını savunan Şimşek, devletin “Acele kamulaştırma” adı altında bir ilçeye el koyduğunu iddia etti. Şimşek, “Önümüzdeki süreç çok önemlidir. Bir sürek avına dönüşen gözaltı ve tutuklamalar karşısında mücadelede etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“GÖZALTILARLA İNTİKAM ALINMAYA ÇALIŞILIYOR”

Newroz Tertip Komitesi’nin çalışmalarıyla Diyarbakır’da tarihi bir görüntünün ortaya çıktığını kaydeden Şimşek, “Yüzbinlerin alana çıkmasını engelleyemeyenler gözaltılarla tertip komitesinden intikam almaya çalışıyor” diye konuştu. Gözaltına alınan arkadaşlarının işlediği suçun aynısını kendilerinin de işlediğini söyleyen Şimşek, yürüttükleri mücadeleden geri adım atmayacaklarını kaydetti. Şimşek, baskı ve sindirme politikalarına karşı boyun eğmediklerini ve eğmeyeceklerini vurguladı.

“30 YILDIR BOYUN EĞİLMEDİ”

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da, bu politikalarla devletin başarı elde etmeyeceğini ifade ederek, 30 yıldır süre gelen bu politikalar karşısında diz çökecek ve boyun eğecek bir halkın olmadığının altını çizdi. Aydoğan, 2009 ve 2012 yıllarında yapılan bu operasyonların başarıya ulaşmadığı gibi AKP’nin halkın direnişi karşısında geri adım atmak zorunda kaldığını kaydetti.

“AKP KENDİ İLÇESİNİ YARATMAK İSTİYOR”

Aydoğan, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Anayasa kararını tanımıyorum’ diyordu. Şimdi Bakanlar Kurulu’nun Sur için aldığı ‘acele kamulaştırma’ kararını da Sur’da yaşayan insanlar ‘tanımıyoruz’ diyor. ‘yaşamımız, her şeyimiz burada, Surlardan uzak bir yerde yaşayamayız’ diyorlar. AKP Sur’da insanları iş yerlerini, evlerini alarak kendi ilçesini yaratmak istiyor. Bir ilçe her şeyiyle kamulaştırılamaz. Daha önce başarılmadığı gibi yine başarı sağlayamayacaklar” diye konuştu. Açıklama alkışlarla sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter