Dolar : Alış : 3.0367 / Satış : 3.0422
Euro : Alış : 3.3079 / Satış : 3.3138
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 5671 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Politik bir şiddet yürütülüyor”

Tweet
17 Ocak 2016 - 45 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Politik bir şiddet yürütülüyor”

Türkiye’nin birçok kentinden dernek üyeleri ile birlikte bölgedeki yasakları, operasyonları ve yasaklı bölgelerdeki halkla dayanışmak üzere Diyarbakır’da gelen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Sur, Cizre ve Silopi’de haftalardır süren ‘sokağa çıkma yasakları’nı değerlendirdi. DİHA’da yer alan habere göre, devletin aylardır uyguladığı sokağa çıkma yasaklarını, İl İdaresi Kanunu’na dayandırması üzerinde duran Kozağaçlı, öncelikle sürdürülen bu uygulamaya ‘sokağa çıkma yasağı’ adı verilmiş olmasının yanlış olduğunu söyledi.   Çünkü sokağa çıkma yasağının, mevzuatlarda sadece sıkıyönetim hallerinde Bakanlar Kurulu tarafından verilebilecek bir karar olduğunu savunan Kozağaçlı, bugüne kadar böyle bir uygulama örneğinin ise yaşanmadığını belirtti.

“YASAĞIN HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI YOK!”

“Burada ilan edilmiş savaş hali yok, zaten sadece TBMM ilan edebilir böyle bir savaşı. Yine sıkıyönetim, olağanüstü hal de ilan edilmiş değil” diyen Kozağaçlı, “bu koşullarda yasağın uygulandığı gibi bir ablukaya yol açacak hukuksal dayanaktan yoksun olduğunun altını” çizdi. Kozağaçlı bu yoksunluğa rağmen yasağın tamamen hukuk dışı, defacto şekilde uygulanmaya devam edildiğini söyledi.

“BU BİR KENT ABLUKASIDIR”

Bu nedenle ‘sokağa çıkma yasağı’ denilmesine baştan karşı olduğunu dile getiren Kozağaçlı, şunları söyledi: “Bu tezi kabul etmemiz mümkün değil. Bunun hiçbir dayanağı yok. Bu bir ablukadır, kent ablukasıdır. Kentleri, mahalleleri abluka altına almış durumdalar. Eğer kanunda, adına ‘sokağa çıkma yasağı’ denilen şey ilan etmeyi düşünüyorlarsa bunun Anayasa’da, yasada yolu belli. Sıkıyönetim ilan edecekler. Bakanlar Kurulu karar verecek. Bunu yapmadıklarına göre hiçbir hukuksal dayanaktan söz etmek mümkün değil. Tamamen politik bir şiddetle operasyon yürütülüyor.”

“AİHM’İN TEDBİR KARARI SÜRPRİZ OLUR”

Sürdürülen yasağa dair bu değerlendirmelerde bulunan Kozağaçlı, bu yasaklara dair Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvuruları ve verilen yanıtları da değerlendirdi.  Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından, devletin dayanaksız bir şekilde bölge kentlerinde sokağa çıkma yasağı ilan ederek başta insanların yaşam hakkı, sağlığa ve eğitime erişim hakkı olmak üzere temel haklarına erişiminin engellendiği gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine AİHM, Türkiye’nin gönderdiği savunmanın ardından ‘tedbir’ kararına gerek olmadığına hükmetti. Yaşanan ihlallere ilişkin AİHM’den olumlu karar çıkmasının kendisi için zaten sürpriz niteliğinde olacağını söyleyen Kozağaçlı, çünkü AİHM’in içerisinde bulunduğu konseptin buna izin vermeyeceğini belirterek, Avrupa Konseyi ve AB’nin mülteci krizi nedeniyle AKP hükümeti ile son derece kirli ilişkiler içerisinde olduğunu düşündüğünü ifade etti. Mahkemenin bu tarz durumlarda son derece etkileyici bir mekanizma olduğunu dile getiren Kozağaçlı, “AİHM, Uluslararası Ceza Mahkemesi veya Lahey Adalet Divanı gibi kurumlar ancak emperyalist ülkeler arasındaki büyük dengeler korunduğu sürece işe yarar ya da bozulduğu sürece işe yarar. Şu anda siyasal iktidarın uluslararası güçlerle birçok garip ilişkisi ve ittifakı var” diye konuştu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
  • RSSRSS
  • FacebookFacebook
  • TwitterTwitter
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter